Human Centric Lighting, moda czy konieczność?

18/11/2019
Human Centric Lighting w obiektach przemysłowych

Producenci oświetlenia LED podkreślą niezawodność czy ponadprzeciętną żywotność swoich produktów. Jednak przestają to być parametry, którymi można konkurować o miano lidera branży. Na znaczeniu zyskuje bowiem technologia dostosowująca się do rytmu dobowego człowieka, czyli Human Centric Lighting.

Według Global Market Insights wartość rynku Human Centric Lighting w 2018 roku wyniosła 1,25 mld USD. Prognozy wskazują, że rynek ten będzie wzrastał rocznie średnio o 25 proc., w 2025 roku zwiększy się do 6 mld USD.

HCL zdobywa popularność głównie w obiektach biurowych. Firma Beghelli postawiła sobie za cel na 2020 rok przekonanie swoich klientów do zastosowania HCL w specjalistycznych obiektach przemysłowych – magazynach, halach produkcyjnych czy laboratoriach.

W wywiadzie dla Rynku Elektrycznego Piotr Świtalski, dyrektor generalny Beghelli Polska Sp. z o.o., powiedział:

W Polsce wiedza dotycząca HCL jest bardzo niska. Wydaje mi się, że poziom rozwoju technologicznego opraw LED powoli zbliża się do końca. Niebawem dojdziemy do takiego momentu, kiedy trudno będzie zaoferować produkt o wyższych parametrach. Myślę, że wtedy firmy zaczną konkurować komfortem oświetlenia, czyli jego przyjaznością dla człowieka. Większość naszego czasu spędzamy w zamkniętych pomieszczeniach ze sztucznym oświetleniem. Nie jest to naturalne środowisko człowieka, więc HCL jest krokiem w kierunku zbliżenia światła sztucznego do naturalnego. Dla naszej firmy jest to szczególne wyzwanie, dlatego że staramy się przekonać naszych inwestorów przemysłowych do tego, że HCL nie jest rozwiązaniem tylko dla szkoły, szpitala czy biura. Oczywiście poprawa samopoczucia dzięki takiemu oświetleniu jest ważna w tych miejscach, ale jest tak samo istotna w zakładach przemysłowych. Po pierwsze, zwiększa efektywność pracowników. Po drugie, powoduje mniejsze zmęczenie, a co za tym idzie – zmniejsza liczbę wypadków i pomyłek. Te rzeczy są bardzo istotne i przekładają się na wyniki finansowe firmy. Najbardziej istotną kwestią oświetlenia w systemie HCL jest to, że pracownik, nawet w zakładzie przemysłowym, będzie czuł się dobrze. W dobie zaciekłej walki na rynku pracy po stronie pracodawców jest to czynnik, który pozwala na utrzymanie pracowników w firmie. Teraz trudno jest znaleźć i utrzymać ludzi w pracy, szczególnie w zakładach przemysłowych, dlatego wydaje mi się, że rozwiązanie HCL jest również tam potrzebne. Oczywiście rozpowszechnienie HCL niewątpliwie jest trudne, bo te rozwiązania na razie są drogie. Jednak biorąc pod uwagę to, że rozwój technologiczny w pewnym momencie się zatrzyma, HCL będzie się stawał bardziej dostępny, również cenowo. Widzimy w tym szansę, dlatego będziemy dalej w to inwestować. Dzięki lobby dużych producentów, HCL będzie rozwiązaniem, które będzie wymagane przez normy. Już teraz standardy nowoczesnych budynków klasy A wymagają stosowania systemu HCL. W ślad za tym mogą pojawić się regulacje europejskie. Na razie jednak jest to bardziej moda niż praktyka w biznesie.

RE

Zamów prenumeratę Rynku Elektrycznego Przejdź do formularza

Zapisz się na bezpłatny newsletter