Przekształtniki do zasilania pędników okrętowych

   |    tekst redakcyjny    |   

Zakład Energoelektroniki TWERD jest polskim producentem przemienników częstotliwości o stosunkowo dużym zakresie napięć i mocy (do 3,3 kV i 1 MW). Naszym ostatnim osiągnięciem jest opracowanie i wykonanie zespołu czterech przekształtników energoelektronicznych o łącznej mocy 1,4 MW przeznaczonego do zasilania pędników katamaranu naukowo-badawczego „Oceanograf” zbudowanego w Stoczni Remontowej „Nauta” na zamówienie Instytutu Oceanografii i Uniwersytetu Gdańskiego. Są to pierwsze polskie przemienniki częstotliwości zainstalowane w napędzie głównym statku.

Zespół składa się z czterech przemienników częstotliwości o mocach 2 × 500 kW i 2 × 200 kW, które wraz z urządzeniami pomocniczymi zostały umieszczone w czterech zespołach szafowych. Przemienniki o mocy 500 kW zasilają pędniki rufowe katamaranu, natomiast przemienniki o mocy 200 kW pędniki strumieniowe dziobowe. W celu uzyskania sinusoidalnego poboru prądu z sieci zasilającej stopień wejściowy każdego z przemienników wykonano jako tranzystorowy prostownik aktywny.

oceanograf

Blok mocy przemiennika 200 kW zbudowany jest w postaci jednego modułu o wymiarach 383 × 912 × 333 mm. Na wspólnym radiatorze znajduje się prostownik aktywny AcR oraz falownik VSD. Z kolei blok mocy przemiennika 500 kW ma wymiary 822 × 912 × 333 mm i składa się z dwóch modułów (prostownika aktywnego i falownika) połączonych równolegle szynami DC. Bezpośrednio na obudowie modułów zainstalowane są obwody ładowania wstępnego baterii kondensatorów, sterownik części aktywnego prostownika AcR, sterownik części VSD oraz sterownik główny. Sterownik główny zarządza pracą całego urządzenia, zapewnia komunikację z otoczeniem za pomocą sygnałów we-wy (pięć wejść analogowych, 10 wejść cyfrowych, dwa wyjścia analogowe i 13 wyjść przekaźnikowych) oraz panelem lokalnym. Jako klucze zastosowano tranzystory IGBT połączone równolegle. Umieszczone one są na radiatorze chłodzonym cieczą. Bezpośrednio nad tranzystorami umieszczono kondensatory obwodu pośredniczącego. Pomiary prądów realizowane są za pomocą czujników Halla. Komunikacja ze sterownikiem głównym odbywa się za pośrednictwem łącza światłowodowego.

System sterowania przemienników został zintegrowany z systemem sterowania pędnikami okrętowymi firmy Schott el. Każdy z czterech przemienników indywidualnie komunikuje się z systemem zarządzania mocą (PMS) statku opracowanym przez firmę Praxis Automation Technology B.V. System ten określa przydział mocy dla danego układu.

twerd1

Przemienniki zabudowane zostały w czterech wentylowanych zespołach szafowych o stopniu ochrony IP54. Temperaturą wewnątrz szafy steruje termostat. Na drzwiach szafy znajdują się: napęd rozłącznika głównego, wyłącznik bezpieczeństwa, panel sterowania lokalnego, kratki wlotowe chłodzenia oraz uchwyty. Na dachu znajdują się wentylatory wyciągowe chłodzenia. Kable silnikowe wprowadzane są do układów poprzez ramki EMC.

Zakład Energoelektroniki TWERD

Aleksandrowska 28-30

87-100 Toruń

tel. 56 65 46 091

www.twerd.pl

twerd-logo

Zapisz