4000 lamp w Gdańsku

tekst redakcyjny

tekst redakcyjny

  |  
energa_gdansk_ul._jesionowa_po_modernizacji._fot._energa_oswietlenie

Energa zmodernizowała oświetlenie uliczne w Gdańsku. Zamontowano ponad cztery tysiące nowoczesnych proekologicznych lamp LED-owych.

Wysłużone, energochłonne lampy sodowe zostały wymienione na nowoczesne oświetlenie z matrycami LED, które są przyjazne dla środowiska i emitują więcej światła. Dzięki modernizacji, przeprowadzonej przez spółkę Grupy Energa, wydatki miasta na oświetlenie ulic znacznie się obniżą. W efekcie realizacji Planów Gospodarki Niskoemisyjnej zmniejszy się emisja CO2.

 

Fot. Ulica Jesionowa w Gdańsku po modernizacji. Energa Oświetlenie

 

W  czerwcu br. spółka Energa Oświetlenie zakończyła, jedną z największych w swojej historii, modernizację oświetlenia ulicznego. W Gdańsku wysłużone i energochłonne oprawy sodowe zastąpiono ponad cztererma tysiącami nowoczesnych lamp Led-owych. Nowe oświetlenie rozbłysło na prawie 70 ulicach miasta, w tym na głównym ciągu komunikacyjnym Gdańska (od granicy miasta z Pruszczem Gdańskim do Sopotu). Prace modernizacyjne trwały prawie cztery miesiące i nie spowodowały większych utrudnień w ruchu drogowym.

ulica Jesionowa w Gdańsku przed modernizacją

Ulica Jesionowa w Gdańsku przed modernizacją

– W wyniku dobrej współpracy z samorządami w zakresie modernizacji oświetlenia możemy wdrażać nowoczesne – proekologiczne i energooszczędne – technologie LED – mówi Michał Bełbot, prezes Zarządu Energa Oświetlenie spółka z o.o. – W ostatnim czasie nasza spółka zmodernizowała oświetlenie uliczne w wielu pomorskich gminach, m.in. w Kartuzach i Sulęczynie. Wymiana ponad czterech tysięcy lamp w Gdańsku pozwoli również stolicy Pomorza na dołączenie do obszarów, w których ulice oświetlają w przeważającej większości energooszczędne lampy typu LED. Efektem modernizacji jest uzyskanie znacznych oszczędności w budżecie samorządów oraz polepszenie widoczności o zmierzchu i w nocy.

Modernizacja została wykonana dla Gminy Miasta Gdańsk, w imieniu której działa Gdański Zarząd Dróg i Zieleni.

Nowe oświetlenie uliczne emituje białe światło, bardziej naturalne i przyjazne dla środowiska. To powinno przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa w komunikacji – kierowców i pieszych, w tym licznie odwiedzających Gdańsk turystów.

W wyniku przeprowadzonej modernizacji roczne oszczędności w zużyciu energii elektrycznej wyniosą 2 445 MWh, co odpowiada zmniejszeniu emisji dwutlenku węgla do atmosfery o ponad 1 985 ton rocznie. Redukcja emisji CO2 uzyskana w wyniku modernizacji oświetlenia pozwala gminom wypełniać założenia lokalnych Planów Gospodarki Niskoemisyjnej i realizować cele wyznaczone samorządom przez ustawodawcę.

Zaprenumeruj Rynek Elektryczny