Jakie parametry są najczęściej manipulowane przez producentów tanich ledów?

24/09/2019
Piotr Świtalski dyrektor generalny Beghelli Polska

Dobry projekt oświetleniowy zawiera produkty wysokiej jakości. Wywiad z Piotrem Świtalskim, dyrektorem generalnym Beghelli Polska Sp. z o.o.

Fragment wywiadu przeprowadzonego przez redakcję RE

Jakie parametry są najczęściej manipulowane przez producentów tanich ledów?

Rynek ledowy jest młody i dynamiczny. Klienci nie mają świadomości, jak porównywać jedno rozwiązanie z drugim. Często dają się zmanipulować wysoką wartością parametrów przy niskiej cenie. Tutaj powinno nam się zapalić czerwone światło. Nasze produkty są zaawansowane technologicznie, każdy szczegół jest przemyślany i dopracowany. Jakość zawsze wiąże się z wyższą ceną. Tu można posłużyć się przykładem z rynku samochodowego. Porównajmy Malucha i Farrari z uwzględnieniem tylko trzech właściwości: ilości miejsca w środku, usytuowania silnika oraz ceny. W tym zestawieniu wygrywa Maluch, to on powinien być bestsellerem rynkowym: mało miejsca w środku, silnik z tyłu i dużo niższa cena. Po co płacić za Ferrari?

Lista parametrów do porównania powinna być wyczerpująca. Tylko wtedy klient ma pewność, że dokonał właściwego wyboru.

Działalność producentów tanich opraw polega na skupianiu się na głównie na cenie i skuteczności świetlnej wyrażonej stosunkiem uzyskanych lumenów z jednego dostarczonego wata energii elektrycznej. Te dwa parametry dominują w ich przekazie dla klienta. Do tego dochodzi walka w obszarze żywotności ledów. Spotkałem się z firmą, która mówiła o 250 tys. godzin. Większość tych nieuczciwych firm, nie podaje, o ile spadnie strumień świetlny. Oprawa ledowa może świecić wiele lat, pytanie jak? Czy spełni natężenia wymagane przez normę projektu? Trzeba pamiętać o tym, że natężenie musi być spełnione nie tylko w momencie odbioru, ale przez cały okres funkcjonowania obiektu. Parametry mierzone tuż po odbiorze są dużo wyższe niż wymagane, taka jest sztuka projektowania. Natomiast liczy się utrzymanie natężenia – jeśli zakładamy, że oprawa ma żywotność 7 lat, tzn., że dokładnie za 7 lat uzyskane wartości pokryją się z tymi w dniu projektowania. Niestety, u wielu producentów tanich ledów to się nie zgadza.

Przeczytaj cały wywiad

Materiał ukazał się w numerze wrześniowym Rynku Elektrycznego 2019 r.

Fot. Beghelli

RE

www.beghelli.pl

Zamów prenumeratę Rynku Elektrycznego Przejdź do formularza

Zapisz się na bezpłatny newsletter