Jak zautomatyzować sterowanie każdego rodzaju oświetlenia? STEINEL

13/05/2019
sterowanie oświetleniem STEINEL

Pionier w dziedzinie czujników, firma STEINEL, oferuje szeroką gamę czujników i system do sterowania oświetleniem.

Sterowanie oświetleniem – pojęcie bardzo obszerne, które zawiera zarówno najprostsze rozwiązanie – automatyzacja włącz/wyłącz, jak i rozbudowane układy pozwalające sterować i zbierać informacje o każdym elemencie obwodu. Wybór rozwiązania zależy przede wszystkim od przeznaczenia obiektu, w którym dany system będzie funkcjonował.

STEINEL jako pionier w wielu technikach wykrywania ruchu i obecności ludzi ma w swojej ofercie szeroką gamę produktów, które pozwalają zautomatyzować sposób sterowania każdego rodzaju oświetlenia.

Oprawa Steinel

Podstawowym rozwiązaniem, pozwalającym sterować oprawami, jest zastosowanie czujnika włączającego lampy na czas naszego przebywania w danym pomieszczeniu. Dla tego typu aplikacji STEINEL ma bardzo szeroką gamę dedykowanych rozwiązań, które dopasujemy do każdego projektu.

Bardziej rozbudowane systemy opierają się jednak na sterowaniu w standardzie DALI – i w tym przypadku STEINEL również proponuje kilka rozwiązań:

Czujnik Steinel
  • Czujniki DALI broadcast – pozwalają w sposób niezależny sterować podłączonymi lampami (do 30 sztuk na jeden czujnik). Zapewniają w pełni zautomatyzowany system sterowania oświetleniem i utrzymują natężenie światła na zadanym poziomie. Konfiguracja jest niezwykle prosta i może być wykonana poprzez smartfona. Użytkownik ma możliwość sterowania oświetleniem w sposób automatyczny lub za pomocą m.in. smartfona może włączać/wyłączać oświetlenie i zmieniać natężenie.
  • Dzięki czujnikowi IR Quattro HD DALI plus możemy sterować nawet 64 oprawami DALI w 3-4 niezależnych grupach. Zastosowanie tego rozwiązania pozwala w prosty i tani sposób rozwiązać kwestię niezależnego sterowania natężeniem oświetlenia, w zależności od potrzeb użytkownika. Możliwość zaprogramowania światła bazowego oraz sterowanie poprzez smartfona i manualnie przyciskami zwiększa funkcjonalność całego systemu.
  • Bardziej rozbudowaną wersją powyższego czujnika jest system livelink, który pozwala stworzyć 16 niezależnych grup oświetleniowych, które mogą być sterowane przez nawet 16 czujników. Dodatkowo, system ten pozwala sterować lampami zgodnymi z HCL. Rozwiązanie takie coraz częściej projektowane jest w biurowcach.

Wszystkie zmiany i konfigurację wykonujemy poprzez tablet/iPad, smartfon/iPhone. Z punktu widzenia instalatora podłączenie jest banalnie proste – równolegle wszystkie podzespoły razem – kolejność nie ma znaczenia. Całą konfigurację robimy z wygodnego dla nas miejsca, dlatego że komunikacja z kontrolerem odbywa się po wi-fi. Praktycznie nieograniczona elastyczność tego systemu pozwala dopasować go do każdego projektu, a jeśli zajdzie potrzeba zmian, to wykonać je można w ciągu kilku minut. Livelink to propozycja również dla osób, które nie czują się pewnie przy pracy z systemem DALI, ze względu na np. potrzebę programowania. Ten system sterownia wykonuje programowanie/adresowanie automatycznie, bez żadnego udziału osoby konfigurującej.

Obejrzyj film Steinel Live Link – proste DALI krok po kroku

Dodatkowym atutem tego rozwiązania jest możliwość podłączenia do KNX poprzez bramkę (gateway) KNX-livelink, co dodatkowo zwiększa funkcjonalność i elastyczność tej propozycji.

  • System STEINEL ma możliwość sterowania w standardzie DALI2. STEINEL oferuje czujniki, które są zgodne z tym standardem. Gwarantuje to pewność komunikacji wszystkich podzespołów używanych do budowy zaawansowanych systemów sterowania w inteligentnych budynkach.

www.langelukaszuk.pl

Zamów prenumeratę Rynku Elektrycznego Przejdź do formularza

Zapisz się na bezpłatny newsletter