Poziomy banner na głównej

Lekki powiew optymizmu

17/09/2019
kondycja branży elektrycznej w sierpniu 2019 roku

W sierpniu, mimo spadku WIG o 5 proc. Indeks Rynku Elektrycznego wybronił się przed przeceną, głównie za sprawą symbolicznej zwyżki notowań większych spółek, takich jak ZPUE, ES-System i Elektrotim.

Wzrost notowań ZPUE nastąpił po wielu miesiącach stabilizacji na poziomach cenowych najniższych w tej dekadzie. Kurs spadł między 2016 a końcem 2018 r. z około 450 do niespełna 60 zł (wyraźnie pogorszyły się wyniki finansowe), by później odbić do około 100 zł. W sierpniu zwyżka była symboliczna (o 0,5 proc.), ale we wrześniu była kontynuowana i przez moment notowania znalazły się na poziomie 150 zł. Dopiero gdy to nastąpiło, spółka poinformowała o przekazaniu klientom (w tym Innogy Stoen Operator) trzech inteligentnych stacji transformatorowych z magazynem energii.

SPS to nasza odpowiedź na nowe wyzwania, jakie stoją przed sektorem energetycznym. Stacje zapewniają bezpieczeństwo dostaw prądu, współpracują z odnawialnymi źródłami energii oraz mogą być bazą do ładowania samochodów elektrycznych. Cieszymy się, że już wkrótce pokażą, co potrafią w rzeczywistych warunkach – powiedział Bogusław Wypychewicz, prezes ZPUE, cytowany w komunikacie.

Kiepską passę przerwały też notowania ES-Systemu, po publikacji wyników spółki za drugi kwartał. Choć zyski spadły (na poziomie netto z 3,49 do 2,43 mln zł, EBITDA wyniosła 5,28 wobec 6,14 mln zł rok wcześniej), to inwestorzy za dobrą monetę wzięli wzrost przychodów – i to zarówno na rynku krajowym (o 5,4 proc. do 43,2 mln zł), jak i zagranicznym (o 16,6 proc. do 10,1 mln zł). W całym półroczu przychody zwiększyły się do 105 mln zł z 91 mln zł przed rokiem, a zysk nett wyniósł 5,09 mln zł, wobec 3,85 mln zł w analogicznym okresie 2018 r.

Zarząd spodziewa się w trzecim kwartale co najmniej jednocyfrowego wzrostu sprzedaży i utrzymanie marż.

Spodziewam się, że w bieżącym kwartale ES-System utrzyma tendencję wzrostową. W perspektywie roku zakładam, że odnotujemy jednocyfrowy w ujęciu procentowym wzrost przychodów w kraju. Chcielibyśmy też utrzymać taką dynamikę zysków, jaką mieliśmy w pierwszej połowie roku – mówi Rafał Gawrylak, prezes spółki, która planuje zrealizować w tym roku inwestycje o wartości 8 mln zł. To o 1 mln zł mniej niż planowano na początku roku. Jak zaznaczył prezes, wydatki inwestycyjne na bieżąco dostosowywane są do potrzeb firmy.

W Elektrotimie impulsem do wzrostu notowań stały się kontrakty z Tauronem Dystrybucja – najpierw na 10,2 mln zł (na rozbudowę infrastruktury technicznej Systemu Łączności Dyspozytorskiej na obszarze oddziały TD w Tarnowie), a później na 22 mln zł (budowa stacji w Jaworze). W tym drugim Elektrotim jest liderem konsorcjum.

Optymizm szybko wyparował o publikacji wyników za pierwsze półrocze, które zakończyło się stratą netto w wysokości 13,43 mln zł – ponad dwukrotnie wyższą niż rok temu. Mimo to Andrzej Diakun, prezes spółki, zapowiada radykalną poprawę wyników w 2019 r. (ma się on zakończyć zyskiem) oraz bardzo dobre wyniki w 2020 r.

Te straty, które teraz rozpoznawaliśmy to są straty z zamówień pozyskanych w latach 2016/17. Na wyniki roku bieżącego będą wpływały zamówienia z roku ubiegłego i bieżącego, kiedy są lepiej rozpoznane koszty bieżące i wyższe stopy marży – powiedział Andrzej Diakun.

Optymizm opiera na tym, że firma nie ma kłopotów z przychodami, zamówieniami i stopą marży w nowo pozyskanych zamówieniach

Rok bieżący jest nawet lepszy niż planowaliśmy – stopa marży jest powyżej tej, którą planowaliśmy pozyskać – dodał Andrzej Diakun.

Nie na działalności operacyjnej, ale finansowej, swoje wysiłki skupia zarząd walczącej o przetrwanie Elektrobudowy. Spółka zanotowała w pierwszym półroczu 106,89 mln zł jednostkowej straty netto, na co przemożny wpływ miały odpisy aktualizujące aktywa z tytułu podatku dochodowego.

Bez dopływu gotówki od inwestora i odblokowania finansowania przez banki przyszłość spółki jest zagrożona, ale na razie „wyrok” odroczono, bo 16 września przerwano walne zgromadzenie (miało podjąć uchwałę o emisji akcji), a do 17 września nie udało się osiągnąć porozumienia z instytucjami finansowymi. Żądają one, by najpierw spółka znalazła inwestora branżowego.

Do spółki zgłosili się ostatecznie dwaj inwestorzy – Zarmen sp. z o.o. (gotowy na dokapitalizowanie kwotą ponad 30 mln zł za ponad 60 proc. akcji) oraz giełdowa spółka Starhedge (proponuje 10,4 mln zł za niespełna 33 proc. walorów).

Spółka Stopa zwrotu w  sierpniu (w proc.)
Alumast-12,8
Apanet-27,7
Apator0
APS Energia-0,5
Elektrobudowa-4,7
Elektromont
Elektrotim  18,6
ELQ-34,0
Energoaparatura -1,7
ES-System15,5
Govena Lighting0,7
Grodno-6,5
Lena Lighting1,6
LUG-34,4
Luxima
ML System-2,3
Radpol-7,4
Relpol  -7,6
Sonel4,6
TIM-6,7
XTPL-7,9
ZPUE 0,5
Indeks Rynku Elektrycznego0
WIG-5,0

Wartość IRE obliczana jest analogicznie do wartości WIG – uwzględnia zmianę notowań oraz wartość akcji spółek branży elektrycznej znajdujących się w obrocie giełdowym. 

Kamil Zatoński

Zamów prenumeratę Rynku Elektrycznego Przejdź do formularza

Zapisz się na bezpłatny newsletter