Poziomy banner na głównej

Indeks wciąż blisko dna

07/10/2019
indeks Rynku Elektrycznego wrzesień 2019

Notowania Indeksu Rynku Elektrycznego IRE, odzwierciedlającego notowania giełdowych spółek z branży, spadły we wrześniu 2019 r. o 2,1 proc. do poziomu blisko najniższemu w historii. W tym czasie WIG, obrazujący koniunkturę na całym rynku, zyskał 1 proc.

Najwięcej ciekawego wciąż dzieje się wokół Elektrobudowy, której kurs we wrześniu spadł o ponad 20 proc. Jednym z powodów było wycofanie się spółki Zarmen z deklaracji objęcia za ponad 30 mln zł 60 proc. akcji giełdowej firmy. Emisja akcji jest jednak konieczna i koniec końców (po przerwie) została ona uchwalona przez nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy. Zdecydowali oni o emisji akcji serii F, która będzie kierowana do wybranych inwestorów – pierwszeństwo będą mieli posiadacze akcji stanowiących co najmniej 0,5 proc. kapitału zakładowego oraz ci, którzy stawili się na walnym zgromadzeniu. Cena emisyjna nie została ustalona, ale będzie ona nie niższa niż cena rynkowa pomniejszona o 20 proc. Przypomnijmy, że do spółki zgłosiła się firma Starhedge jako potencjalny inwestor, gotowy objąć 33 proc. akcji za 10,4 mln zł.

Równie ważna jak kwestia dokapitalizowania jest kwestia osiągnięcia porozumienia z instytucjami finansującymi działalność Elektrobudowy. Pod koniec września większość banków i zakładów ubezpieczeniowych, współpracujących z firmą, podpisało umowę zmieniającą i ujednolicającą umowę o finansowaniu. Zakłada ona m.in. uzgodnienie w określonym terminie długoterminowej struktury finansowania przez strony oraz sfinalizowania emisji akcji serii F. Na początku października zarząd spółki przystąpił do jej realizacji, teraz czas na decyzje inwestorów.

Wartość rynkowa Elektrobudowy to obecnie niespełna 30 mln zł. Aż trudno uwierzyć, że prawie 6 razy więcej warta jest spółka ELQ. To w głównej mierze zasługa skoku notowań we wrześniu o ponad 100 proc. Po pierwszym półroczu spółka ma 15 mln zł przychodów i 1,2 mln zł zysku netto. Dla porównania – strata Elektrobudowy przekracza 100 mln zł.

ELQ zajmuje się produkcją stacji transformatorowych. Idzie jej to całkiem nieźle, czego wyrazem jest zwiększanie zatrudnienia oraz uruchomienie pracy na drugiej i trzeciej zmianie w zakładzie w Częstochowie. W 2020 r. ma zostać podjęta decyzja o przeniesieniu zakładu, co pozwoliłoby na dalsze zwiększenie zdolności produkcyjnych.

2,3 tys. osób zatrudnia Grupa ZPUE, która wychodzi z kłopotów finansowych i pierwsze półrocze zamknęła zyskiem netto w wysokości 15,2 mln zł. W analogicznym okresie 2018 r. zanotowano 7,2 mln zł straty netto. Wzrosły też przychody – o 5 proc. do 306,4 mln zł. We wrześniu kurs podskoczył o 31 proc., co mogło być związane nie tylko z poprawą wyników, ale także tym, że kończył się kwartał – a to tradycyjnie czas, w którym fundusze chcą poprawić stopy zwrotu. Ten scenariusz zdaje się potwierdzać fakt, że z początkiem października notowania zaczęły spadać.

W przeciwną stronę z początkiem października poszły notowania TIM-u. Ze wstępnych szacunków zarządu wynika, że przychody w III kwartale 2019 r. były rekordowe w historii firmy – sięgnęły 208 mln zł. Po trzech kwartałach przychody to 588,1 mln zł (+6,1 proc. r/r), w tym ze sprzedaży online 410,6 mln zł (+4,5 proc.). Szacowany udział sprzedaży internetowej w ogóle obrotów TIM-u wyniósł od początku 2019 r. prawie 70 proc.

Jeszcze nie tak dawno jako cel stawialiśmy sobie miesięczne obroty przekraczające 60 mln zł. W tym roku taki poziom to już właściwie norma. Coraz bardziej przyzwyczajamy się do przekraczania progu 70 mln zł. W okres najintensywniejszych zakupów produktów elektrotechnicznych wchodzimy z kolejnymi rekordami i mamy apetyt na więcej. Coraz częściej naszych klientów przyciągają nie tylko szerokość asortymentu i atrakcyjne warunki cenowe, ale i dodatkowe narzędzia, ułatwiające proces zakupu czy doboru produktów – mówi Krzysztof Folta, prezes TIM-u.

O 13 proc. wzrosły we wrześniu notowania spółki ML System. Firma uruchomiła sprzedaż modułów fotowoltaicznych do klientów indywidualnych, zainteresowanych uczestnictwem w rządowym programie „Mój prąd”, w którym zarezerwowano 1 mld zł na dofinansowanie mikroinstalacji fotowoltaicznych w Polsce. Dawid Cycoń, prezes ML System, uważa, że przewagą konkurencyjną firmy będzie fakt, że do tej pory zamontowała ona panele fotowoltaiczne na dachach ponad 4 tys. domów. W programie wnioskować można o dofinansowanie na poziomie 5 tys. zł. Cena instalacji to natomiast 20 tys. zł, co pozwala szacować wartość rynku na 4 mld zł. ML System proponuje klientom indywidualnym pełne wsparcie – od załatwienia wszelkich formalności i pomoc w uzyskaniu finansowania na część nierefundowaną po montaż instalacji i jej bieżący serwis. Dodatkowo oferuje autorski system zarządzania energią i bezpieczeństwem, który 24/7 kontroluje działanie instalacji.

Wartość IRE obliczana jest analogicznie do wartości WIG – uwzględnia zmianę notowań oraz wartość akcji spółek branży elektrycznej znajdujących się w obrocie giełdowym. 

Spółka Stopa zwrotu we  wrześniu (w proc.)
Alumast -1,2
Apanet 25,5
Apator -4,7
APS Energia 0
Elektrobudowa -22,3
Elektromont 4,7
Elektrotim  -8,7
ELQ 104,5
Energoaparatura -0,9
ES-System 4,7
Govena Lighting -10,7
Grodno 15,3
Lena Lighting -2,5
LUG 25
Luxima
ML System 13,2
Radpol -2,1
Relpol  -10,8
Sonel -6,6
TIM -2.9
XTPL -8,5
ZPUE  31,3
Indeks Rynku Elektrycznego -2,1
WIG 1,0

Kamil Zatoński

Zamów prenumeratę Rynku Elektrycznego Przejdź do formularza

Zapisz się na bezpłatny newsletter