Dworzec Zachodni w Warszawie z nowoczesnym systemem BMS

26/01/2026
Dworzec Zachodni w Warszawie po remoncie z nowym systemem BMS od SPIE

Firma SPIE zrealizowała system automatyki budynkowej oraz nadrzędny system zarządzania budynkiem (Building Management System – BMS) w ramach projektu „remont dworca Warszawa Zachodnia”. Inwestycja była prowadzona w latach od listopada 2021 r. do grudnia 2025 r. Bezpośrednim klientem SPIE był Budimex, który realizował projekt jako generalny wykonawca wyłoniony w postępowaniu przetargowym.

SPIE LTEC, polska spółka zależna SPIE Central Europe, specjalizująca się w rozwiązaniach BMS, była odpowiedzialna za dostarczenie kompletnego systemu automatyki budynkowej, zarządzającego kluczowymi instalacjami technicznymi obiektu. System BMS steruje m.in. wentylacją, ogrzewaniem i klimatyzacją w hali dworca, w przestrzeniach podziemnych, w pawilonach handlowych oraz w budynkach towarzyszących, w tym obiektach o funkcjach kolejowych. Celem systemu jest utrzymanie założonych parametrów komfortu cieplnego dla pasażerów i pracowników, przy jednoczesnej optymalizacji zużycia energii.

Rozwiązanie wdrożone przez SPIE LTEC umożliwia również bieżący monitoring zużycia mediów, takich jak energia elektryczna, woda, gaz, ciepło i chłód, a także nadzór nad innymi istotnymi układami technicznymi. Dane zbierane są z setek czujników rozmieszczonych w całym obiekcie, co pozwala odpowiednim służbom na szybkie reagowanie w przypadku awarii lub nieprawidłowości w działaniu instalacji.

Elementem objętym monitoringiem BMS jest także instalacja fotowoltaiczna zlokalizowana na dachu peronów. System zapewnia wizualizację produkcji energii, jej zużycia na potrzeby obiektu oraz poboru energii z sieci, co pozwala na prowadzenie bieżącej analizy energetycznej budynku.

Kompetencje SPIE w realizacji projektu Dworca Zachodniego w Warszawie

Spółka SPIE LTEC uczestniczyła w projekcie remontu dworca Warszawa Zachodnia od wczesnego etapu tworzenia dokumentacji wykonawczej. Na podstawie ogólnych wytycznych zawartych w dokumentacji przetargowej opracowany został projekt wykonawczy i warsztatowy systemów automatyki, a następnie przygotowana dokumentacja powykonawcza. Zakres prac obejmował również koordynację z podmiotami z innych branż, zaangażowanymi w realizację inwestycji.

Zastosowany system automatyki budynkowej zainstalowany na dworcu Warszawa Zachodnia ma wspierać zarówno cele środowiskowe inwestycji, jak i codzienne funkcjonowanie obiektu. Będzie ułatwiał techniczne zarządzanie rozległą infrastrukturą dworca oraz zapewniał komfortowe warunki dla pasażerów i pracowników.

Zrealizowany przez SPIE LTEC projekt, szczególnie w obszarze rozwiązań proekologicznych i efektywności energetycznej, bazował na sprawdzonych kompetencjach inżynierów, którzy mają szerokie doświadczenie z wdrożeń w innych, porównywalnych w skali projektach.

RE na podstawie informacji SPIE, fot Budimex

Zapisz się na bezpłatny newsletter