Moc zainstalowana farm wiatrowych na tle innych OZE

26/05/2022
farma wiatrowa

Moc zainstalowana farm wiatrowych wynosi ponad 7,2 GW. Do niedawna miały największy udział w mocy wszystkich OZE. Obecnie ich moc rośnie w wolnym tempie, na korzyść innych źródeł, z fotowoltaiką na czele. Jednak w produkcji zielonej energii elektrycznej zajmują wciąż pierwsze miejsce.

Na koniec marca 2022 r. moc zainstalowana farm wiatrowych wyniosła 7211,6 MW, czyli wzrost był niewielki w porównaniu do poprzedniego miesiąca, gdy notowano 7184,6 MW.

Moc zainstalowana odnawialnych źródeł energii wynosi obecnie 18,7 GW. Farmy wiatrowe stanowią 38% tej ilości, a fotowoltaika 50% – ponad 9,4 GW. Dla porównania, moc zainstalowana w całym krajowym systemie elektroenergetycznym wyniosła w marcu 57,9 GW (energetyka konwencjonalna i OZE).

udział wiatru w mocy zainstalowane OZE w marcu 2022 r.
Odnawialne źródła energii według mocy zainstalowanej. Stan na koniec marca 2022 r.
RE na podstawie danych ARE

Zobacz także: Produkcja energii elektrycznej z OZE

Nowe instalacje wiatrowe

W marcu 2022 r. przybyło 5 nowych instalacji wiatrowych o łącznej mocy 20,55 MW. Od początku roku powstało 11 nowych instalacji, które razem mają moc 53,21 MW.

Prosumenci energii wiatrowej

Liczba prosumentów w zakresie instalacji wiatrowych w marcu wyniosła 60 (o 10 sztuk mniej niż przed rokiem) spośród 966 350 wszystkich w Polsce. Prosumenci wiatrowi dysponowali mocą 0,28 MW, wprowadzili do sieci 14,2 MWh (ponad dwa razy więcej rdr.).

Rekord generacji ze źródeł wiatrowych

Farmy wiatrowe są największą siłą w produkcji energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych. Według danych Polskich Sieci Elektroenergetycznych tegoroczny rekord generacji wiatrowej należy do dnia 6 kwietnia 2022 r. O północy farmy wiatrowe pracowały z pełną mocą, wyprodukowały 7185 MWh energii elektrycznej.

Generacja zależy od siły wiatru i ma zmienny charakter – ilość dostarczanej przez nie energii często zmienia się z godziny na godzinę. Przykładowo w nocy mogą pracować z mocą ponad 5 GW, a po południu będzie to poniżej 1 GW.

Zobacz także: Generacja źródeł wiatrowych i fotowoltaicznych – na bieżąco

Największa farma wiatrowa w Polsce

Pierwsze miejsce w rankingu farm wiatrowych w Polsce według mocy zajmuje FW Potęgowo (219 MW), oddana do użytku w grudniu 2020 r. Zlokalizowana jest w województwach pomorskim i zachodniopomorskim. Składa się z 81 turbin firmy General Electric o mocach: 2,5 MW oraz 2,75 MW. Właścicielem jest izraelski fundusz Mashav Energia. Całkowity koszt inwestycji wyniósł 1,25 mld zł. W listopadzie 2018 r. farma wygrała aukcję na dostarczenie energii elektrycznej.

Zobacz także: Największe farmy wiatrowe w Polsce

RE na podstawie materiałów URE, PSE i ARE

Zamów prenumeratę Rynku Elektrycznego Przejdź do formularza

Zapisz się na bezpłatny newsletter