Moc zainstalowana farm wiatrowych AKTUALIZACJA

13/10/2022
farma wiatrowa

Moc zainstalowana farm wiatrowych wynosi ponad 7,6 GW. Do niedawna wiatr miał największy udział w mocy wszystkich OZE, jednak obecnie tempo wzrostu jest mniejsze niż fotowoltaiki.

Na koniec sierpnia 2022 r. moc zainstalowana farm wiatrowych wyniosła 7666,3 MW. W porównaniu do sierpnia ub.r. wielkość ta wzrosła o 12,7%, podczas gdy fotowoltaika – aż o 84%.

Odnawialne źródła energii według mocy zainstalowanej
Stan na koniec sierpnia 2022 r.

Moc zainstalowana odnawialnych źródeł energii wynosi obecnie 20,9 GW. Farmy wiatrowe stanowią 37% tej ilości, a fotowoltaika 53% – ponad 11 GW.

Wiatr w polskiej energetyce

Dla porównania, moc zainstalowana w całym krajowym systemie elektroenergetycznym wyniosła w sierpniu 59 GW (energetyka konwencjonalna i OZE). Farmy wiatrowe stanowiły 13,3% ogółu mocy zainstalowanej.

Moc elektryczna zainstalowana
Stan na koniec sierpnia 2022 r.

Zobacz także: Produkcja energii elektrycznej z OZE

Nowe instalacje wiatrowe

W sierpniu 2022 r. przybyły 3 nowe instalacje wiatrowe o łącznej mocy 31,38 MW. Od początku roku powstało 46 nowych instalacji, które razem mają moc 366,59 MW.

Prosumenci energii wiatrowej

Liczba prosumentów w zakresie instalacji wiatrowych wyniosła w sierpniu 61 spośród 1 132 259 wszystkich w Polsce. Prosumenci wiatrowi dysponowali mocą 0,28 MW, wprowadzili do sieci 15,7 MWh.

Rekord generacji ze źródeł wiatrowych

Farmy wiatrowe są największą siłą w produkcji energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych. Według danych Polskich Sieci Elektroenergetycznych tegoroczny rekord generacji wiatrowej należy do dnia 6 kwietnia 2022 r. O północy farmy wiatrowe pracowały z pełną mocą, wyprodukowały 7185 MWh energii elektrycznej.

Generacja zależy od siły wiatru i ma zmienny charakter – ilość dostarczanej przez nie energii często zmienia się z godziny na godzinę. Przykładowo w nocy mogą pracować z mocą ponad 5 GW, a po południu będzie to poniżej 1 GW.

Zobacz także: Generacja źródeł wiatrowych i fotowoltaicznych – na bieżąco

Największa farma wiatrowa w Polsce

Pierwsze miejsce w rankingu farm wiatrowych w Polsce według mocy zajmuje FW Potęgowo (219 MW), oddana do użytku w grudniu 2020 r. Zlokalizowana jest w województwach pomorskim i zachodniopomorskim. Składa się z 81 turbin firmy General Electric o mocach: 2,5 MW oraz 2,75 MW. Właścicielem jest izraelski fundusz Mashav Energia. Całkowity koszt inwestycji wyniósł 1,25 mld zł. W listopadzie 2018 r. farma wygrała aukcję na dostarczenie energii elektrycznej.

Zobacz także: Największe farmy wiatrowe w Polsce

RE na podstawie materiałów URE, PSE i ARE

Zamów prenumeratę Rynku Elektrycznego Przejdź do formularza

Zapisz się na bezpłatny newsletter