Największe elektrownie fotowoltaiczne w Polsce RANKING

14/11/2022
ptaki na panelu fotowoltaicznym
  • Moc zainstalowana fotowoltaiki w Polsce wyniosła na koniec września 2022 r. ponad 11 GW.
  • Fotowoltaika zajmuje ponad połowę mocy zainstalowanej OZE.
  • Największa elektrownia fotowoltaiczna zlokalizowana jest na Pomorzu.

Lista największych elektrowni fotowoltaicznych:

1. Elektrownia Zwartowo

Elektrownia Zwartowo

farma fotowoltaiczna w Zwartowie

204 MW

Największa farma fotowoltaiczna w Polsce położona jest w Zwartowie (woj. zachodnio-pomorskie). Jej moc wynosi 204 MW. Jest to jednocześnie największy obiekt solarny w Europie Środkowo-Wschodniej. Farma obejmuje powierzchnię 300 hektarów, czyli odpowiada 422 pełnowymiarowym boiskom piłkarskim. Wybudowała ją firma Respect Energy SA (dawniej TRMEW Obrót Sp. z o.o.) we współpracy z niemieckim koncernem Goldbeck Solar.

Pierwsza faza inwestycji została zakończona we wrześniu 2022 r. Druga faza inwestycji, zaplanowana na początek 2023 r., powiększy całkowitą moc do 290 MW.

W ciągu roku farma Zwartowo wytworzy ok. 230 GWh zielonej energii. Pozwoli to zasilić 153 tys. gospodarstw domowych, czyli miasto o wielkości Gdańska.

Zobacz także: Moc zainstalowana fotowoltaiki

2. Elektrownia Brudzew

Elektrownia Brudzew

elektrownia fotowoltaiczna Brudzew

70 MW

Farma Brudzew o mocy 70 MW została wykonana przez konsorcjum ESOLEO i PAK Serwis dla grupy ZE PAK. Budowa zakończyła się w październiku 2021 roku.

Farma składa się ze 155 554 modułów fotowoltaicznych o mocy 450 Wp każdy i zajmuje ok. 100 ha terenu. Wcześniej był to teren wykorzystywany przez Kopalnię Adamów do odkrywkowego wydobycia węgla brunatnego.

Do budowy elektrowni oprócz modułów wykorzystano 306 inwerterów oraz ponad 900 km kabli i światłowodów. Na terenie elektrowni jest 31 stacji transformatorowych, każda o mocy 2 MVA.

3. Elektrownia Witnica

Elektrownia Witnica

farma fotowoltaiczna w Witnicy

64 MW

W miejscowości Witnica (woj. lubuskie) znajduje się park fotowoltaiczny o mocy 64 MW. Obiekt został zbudowany przez firmę BayWa r.e. Produkcja energii elektrycznej ruszyła na początku 2021 roku.

Farma Witnica to ponad 150 tysięcy modułów polikrystalicznych marki Jinko Solar o maksymalnej sprawności 20,13%. Kable mają łączną długość 900 km.

Roczna wydajność farmy wynosi 68 GWh, co odpowiada rocznemu zużyciu energii elektrycznej przez około 22 500 przeciętnych gospodarstw domowych w Polsce.

Obecnie farma fotowoltaiczna w Witnicy należy do spółki Alternus Energy Group z Irlandii.

4. Elektrownia Wielbark

Elektrownia Wielbark

Farma fotowoltaiczna Wielbark

62 MW

W październiku 2022 r. zakończyła się budowa farmy fotowoltaicznej zlokalizowanej w okolicach Wielbarka (woj. warmińsko-mazurskie) o mocy 62 MW.

Farma fotowoltaiczna Wielbark zasili energią ponad 30 tysięcy gospodarstw domowych. Na farmę składa się łącznie ok. 140 tys. paneli, o mocy jednostkowej do 530 W. Instalacje obsługiwane są przez 337 falowników.
Budowa farmy wymagała pozyskania 56 pozwoleń i użycia blisko 2,5 tys. ton stali.
Farma powstała na obszarze 119 ha, głównie ziemiach niskiej klasy uprawnej.
Projekt został zrealizowany przez Energa Wytwarzanie, spółkę zależną Energi z Grupy ORLEN.

Farma fotowoltaiczna Wielbark rozpocznie pracę z pełną mocą w pierwszym kwartale 2023 roku, po rozbudowie dodatkowych stacji transformatorowych, zwiększających potencjał przyłączeniowy i umożliwiających bezpieczny odbiór wyprodukowanej energii. Obecnie na farmie produkcja komercyjna prowadzona jest z paneli o mocy 12 MW podłączonych do sieci przesyłowej na wcześniejszym etapie inwestycji.

5. Elektrownia Stępień

Elektrownia Stępień

farma fotowoltaiczna Stępień

58 MW

W październiku 2022 r. w warmińskiej miejscowości Stępień (gmina Braniewo) zakończyła się budowa farmy fotowoltaicznej o mocy 58 MW. Inwestycja została zrealizowana i będzie zarządzana przez spółkę Wento, należącą do Equinor (dawniej Statoil).  

Farma fotowoltaiczna składa się ze 100 tys. paneli słonecznych rozlokowanych na obszarze 65 hektarów. Wyprodukuje 61 GWh energii rocznie, co odpowiada zapotrzebowaniu około 31 tys. polskich gospodarstw domowych.

RE

Zamów prenumeratę Rynku Elektrycznego Przejdź do formularza

Zapisz się na bezpłatny newsletter