Poziomy banner na głównej

Rozpoczęła się budowa największej w Polsce farmy fotowoltaicznej

22/07/2020
elektrownia fotowoltaiczna Czernikowo

Polska ma kilka wielkopowierzchniowych elektrowni fotowoltaicznych. Moc największej nie przekracza 4 MW. W lipcu rozpoczęła się budowa kolejnej elektrowni, wielokrotnie większej od aktualnie działającej.

Największa elektrownia fotowoltaiczna w Polsce znajduje się w Czernikowie koło Torunia. Moc zainstalowana wynosi 3,77 MW.

Elektrownia PV w Czernikowie zajmuje obszar o powierzchni ok. 7,7 ha. Instalacja składa się z blisko 16 tysięcy paneli – każdy o mocy 240W, które zajmują powierzchnię ponad 22,5 tys. mkw., co odpowiada wielkości kilku boisk do piłki nożnej.

Roczna produkcja energii elektrycznej w Czernikowie jest szacowana na poziomie 3500 MWh, co wystarczy na pokrycie zapotrzebowania ok. 1600 gospodarstw domowych.

Elektrownia posiada kontenerową stację transformatorową składającą się z rozdzielni niskiego napięcia, komory transformatorów i rozdzielni średniego napięcia z nastawnią oraz przyłącze kablowe podziemne do linii SN 15 kV.

Właścicielem elektrowni fotowoltaicznej w Czernikowie jest Energa.

Zobacz także: Moc zainstalowana fotowoltaiki w Polsce

Elektrownia PV w Witnicy

W lipcu 2020 r. rozpoczęła się budowa największej elektrowni fotowoltaicznej w Polsce. Wykona ją firma BayWa r.e. To pierwsza instalacja PV tej firmy w Polsce.

Farma fotowoltaiczna powstaje między Poznaniem i Berlinem w gminie Witnica, niedaleko polsko-niemieckiej granicy. Będzie gotowa pod koniec 2020 r. Przewiduje się, że inwestycja zostanie w pełni oddana do użytku w pierwszym kwartale 2021 roku.

Farma w Witnicy będzie miała łączną moc 64,6 MWp i roczną wydajność 68 GWh, co odpowiada rocznemu zużyciu energii elektrycznej przez około 22 500 przeciętnych gospodarstw domowych w Polsce.

Zainstalowanych zostanie ponad 150 tysięcy modułów polikrystalicznych marki Jinko Solar o maksymalnej sprawności 20,13%. Kable będą miały łączną długość 900 km, co odpowiada odległości między Witnicą a lokalnym biurem BayWa r.e. we Freiburgu w Niemczech.

Jesteśmy obecni na polskim rynku już od kilku lat i cieszymy się, że nasza cierpliwość się opłaciła. Potencjał dla energii ze źródeł odnawialnych jest w Polsce olbrzymi i dotyczy to zarówno energii słonecznej, jak i wiatrowej. Planujemy już kolejną farmę fotowoltaiczną o mocy ok. 50 MWp, która ma powstać w przyszłym roku. Nasz portfel projektów fotowoltaicznych obejmuje obecnie 600 MWp. W ciągu najbliższych 5 lat chcemy zrealizować w Polsce projekty słoneczne i wiatrowe o mocy zainstalowanej powyżej 1 GW – mówi Artur Marchewka, członek zarządu BayWa r.e. Polska Sp. z o.o.

Wytworzony prąd będzie sprzedawany lokalnemu klientowi przemysłowemu w ramach wieloletniej umowy PPA. W tym zakresie firma prowadzi już zaawansowane rozmowy z potencjalnym partnerem.

Dane techniczne farmy PV w Witnicy

  • Moduły: 159 856 półkomórkowych modułów Mono Perc typu 405-400 Wp firmy Jinko Solar,
  • Falowniki: 500 komponentów do falownika Huawei,
  • System montażowy: Zimmermann/BayWa r.e.,
  • Transformatory: Transformator SN Siemens i 36 stacji transformatorowych 1600 kVA 30/0,8 kV oraz 15/0,8 kV FEAG,
  • Monitoring: be4energy,
  • System ochrony: Viamon,
  • Projekt obejmuje budowę stacji transformatorowej 30/110 kV, która zostanie podłączona do istniejącej stacji 110 kV należącej do Enea Operator (DNO) poprzez nową linię kablową o długości około 1,3 km. 
  • Prace te będą prowadzone przez lokalny ICP.

O firmie BayWa r.e. renewable energy GmbH (BayWa r.e.)

BayWa r.e. renewable energy GmbH należy do czołowych firm zajmujących się projektowaniem i dostarczaniem rozwiązań z zakresu energetyki odnawialnej, świadczeniem powiązanych usług i hurtową sprzedażą modułów fotowoltaicznych. Istnieje od 30 lat. Ma na swoim koncie uruchomione instalacje o mocy  3 GW i odpowiada za eksploatację systemów o mocy 8,3 GW.  BayWa r.e. należy w 100% do spółki BayWa AG. Koncern BayWa odnotowuje całkowity roczny obrót na poziomie 17,1 mld EUR.

RE

Fot. Energa

Zamów prenumeratę Rynku Elektrycznego Przejdź do formularza

Zapisz się na bezpłatny newsletter