Największe elektrownie fotowoltaiczne w Polsce: działające i planowane

19/04/2021
ptaki na panelu fotowoltaicznym
  • Moc zainstalowana fotowoltaiki w Polsce wynosi 4,2 GW.
  • Według danych Urzędu Regulacji Energetyki pod koniec 2020 r. w Polsce działało 1560 instalacji fotowoltaicznych, w tym 60 o mocy większej lub równej 1 MW.
  • Największa elektrownia PV należy do Taurona.

Lista największych elektrowni fotowoltaicznych:

1. Elektrownia PV Choszczno I

Farma fotowoltaiczna Choszczno I o mocy 6 MW zlokalizowana jest w gminie Choszczno w województwie zachodniopomorskim. Budowa rozpoczęła się w lutym 2020 r., a uruchomienie nastąpiło w marcu 2021 r.
Spodziewana roczna produkcja energii elektrycznej instalacji wynosi około 6 tys. MWh, co pozwoli pokryć zapotrzebowanie na energię elektryczną 2,5 tys. gospodarstw domowych. Elektrownia będzie działać do 2045 roku.
Elektrownia PV Choszczno I należy do koncernu energetycznego Tauron.

2. Elektrownia PV Jaworzno

Farma PV w Jaworznie dysponuje mocą 5 MW. Budowa została zakończona w grudniu 2020 r. Elektrownia składa się z ponad 12 tys. paneli fotowoltaicznych. Ich powierzchnia wynosi ok. 22 tys. mkw, co odpowiada powierzchni 3 boisk do piłki nożnej. Farma składa się z 19 inwerterów oraz 3 stacji transformatorowych SN.
Farma PV w Jaworznie należy do Taurona. To pierwsza farma, która powstała w ramach programu budowy instalacji fotowoltaicznych na terenach poprzemysłowych należących do Grupy Tauron.

3. Elektrownia PV w Czernikowie

Największa elektrownia fotowoltaiczna w Polsce znajduje się w Czernikowie koło Torunia. Moc zainstalowana wynosi 3,77 MW.
Elektrownia PV w Czernikowie zajmuje obszar o powierzchni ok. 7,7 ha. Instalacja składa się z blisko 16 tysięcy paneli – każdy o mocy 240W, które zajmują powierzchnię ponad 22,5 tys. mkw., co odpowiada wielkości kilku boisk do piłki nożnej.
Roczna produkcja energii elektrycznej w Czernikowie jest szacowana na poziomie 3500 MWh, co wystarczy na pokrycie zapotrzebowania ok. 1600 gospodarstw domowych.
Elektrownia posiada kontenerową stację transformatorową składającą się z rozdzielni niskiego napięcia, komory transformatorów i rozdzielni średniego napięcia z nastawnią oraz przyłącze kablowe podziemne do linii SN 15 kV.
Właścicielem elektrowni fotowoltaicznej w Czernikowie jest Energa.

Zobacz także: Moc zainstalowana fotowoltaiki w Polsce

4. Elektrownia PV w Bierutowie

Farma fotowoltaiczna w Bierutowie (województwo dolnośląskie) powstała w 2. połowie 2018 r. Należy do spółki EnergiaLine. Jej moc zainstalowana wynosi 2,059 MW. Instalacja składa się 7920 paneli fotowoltaicznych, każdy o mocy 260 W.
Przedsiębiorca otrzymał koncesję na wytwarzanie energii elektrycznej do końca 2030 r.

5. Elektrownia PV w Cieszanowie

W 2014 r. Stowarzyszenie Horyzonty wybudowało elektrownię fotowoltaiczną w Cieszanowie koło Lubaczowa w województwie podkarpackim. W elektrowni słonecznej, położonej na działce o powierzchni 4,5 ha, zainstalowanych jest 8333 polikrystalicznych paneli fotowoltaicznych, każdy o mocy znamionowej 240 Wp. Łączna moc elektrowni to 2 MW.

Fotowoltaika w polskich koncernach energetycznych

Największe dwie farmy fotowoltaiczne należą do Taurona: Choszczno I i Jaworzno. W lutym 2021 r. rozpoczęły się prace budowlane przy farmie fotowoltaicznej – Choszczno II o mocy 8 MW, a pierwsza energia elektryczna z tej instalacji popłynie jeszcze w 2021 roku. Instalacje fotowoltaiczne w Choszcznie osiągną moc 14 MW. 
Energa ma dwie działające farmy PV: PV Czernikowo we wsi Wygoda pod Toruniem (moc 3,77 MW); PV Delta zlokalizowana jest niedaleko Gdańska (moc 1,63 MW). W trakcie budowy jest elektrownia PV Gryf o mocy 20 MW. Obok niej planowana jest PV Mitra o mocy ok. 100 MW, która w momencie uruchomienia będzie największą elektrownią słoneczną w Polsce.
Największą liczbę działających farm PV ma PGE – 5. Enea pozostaje na razie bez żadnej elektrowni słonecznej.

Farmy fotowoltaiczne w koncernach energetycznych. Opracowanie RE

Największe farmy PV w przyszłości

W pierwszej połowie 2021 r. w Witnicy uruchomiona zostanie elektrownia PV o mocy prawie 65 MW. Będzie to największy obiekt solarny w Polsce. Farmę wybudowała – bez dotacji – firma BayWa r.e. Zainstalowanych zostało ponad 150 tys. modułów polikrystalicznych marki Jinko Solar o maksymalnej sprawności 20,13%. Kable mają łączną długość 900 km, co odpowiada odległości między Witnicą a lokalnym biurem BayWa r.e. we Freiburgu w Niemczech.

Zobacz także: Firma BayWa w Polsce

W październiku 2021 r. na pierwszym miejscu w rankingu farm PV w Polsce znajdzie się elektrownia fotowoltaiczna w Brudzewie. Planowana moc to ok. 70 MW. Wyprodukowany prąd trafi do Polsatu.

100 MW – tyle będzie miała elektrownia PV Mitra. Na razie jest w tylko w planach koncernu Energa. W momencie oddania do użytku będzie największą elektrownią solarną w Polsce.

RE

Fot. Energa

Zamów prenumeratę Rynku Elektrycznego Przejdź do formularza

Zapisz się na bezpłatny newsletter