Giga elektrownia fotowoltaiczna na Pomorzu

12/01/2021
farma fotowoltaiczna w Zawartowie

Dzięki współpracy niemieckiego koncernu Goldbeck Solar oraz firmy Respect Energy, powstanie największa w całej Europie Środkowo-Wschodniej farma fotowoltaiczna.

Farma fotowoltaiczna powstanie w Zawartowie – w małej miejscowości w województwie pomorskim na działce o powierzchni 300 hektarów, czyli na obszarze równym 422 pełnowymiarowym boiskom piłkarskim. Wybuduje ją firma Respect Energy SA (dawniej TRMEW Obrót Sp. z o.o.). W ciągu roku farma wytworzy ok. 230 GWh zielonej energii. Moc elektrowni projektowana jest na 204 MW, a docelowo może wynieść nawet 390 MW. Wartość elektrowni po wybudowaniu wyniesie około 200 mln euro.

Zobacz także: Moc zainstalowana fotowoltaiki w Polsce

Farma wyprodukuje energię w ilości wystarczającej do zasilenia 153 tys. gospodarstw domowych, czyli będzie w stanie zaspokoić potrzeby energetyczne mieszkańców miasta o wielkości Gdańska.

Początek budowy giga farmy PV na Pomorzu zaplanowany jest na pierwszy kwartał 2021 roku. Pierwsza energia popłynie z niej do odbiorców w pierwszym kwartale 2022 roku. Będzie to największy kompleks tego typu w Europie Środkowo-Wschodniej.

Joint Venture z Goldbeck Solar to rozwinięcie kolejnego obszaru naszej działalności. W tym roku poza handlem hurtowym na 21 rynkach, przeszliśmy rebranding i z dużym sukcesem zaistnieliśmy na rynku jako Respect Energy. Teraz rozpoczynamy budowę największej elektrowni PV w tej części Europy. Tak ambitny projekt był możliwy dzięki ścisłej współpracy z Solaris Ventum, DLA Piper oraz DFF Domińczak i Partnerzy Radcowie Prawni, Sp. P. Wierzymy, że nasze projekty bezpośrednio przyczynią się do osiągnięcia pełnej neutralności emisyjnej kraju do roku 2050 — podkreśla Sebastian Jabłoński, prezes zarządu Respect Energy.

14 grudnia 2020 r. Urząd Regulacji Energetyki ogłosił wyniki aukcji na wsparcie dla OZE – wśród wygranych znalazł się projekt inwestycji w Zwartowie.

RE

Zapisz się na bezpłatny newsletter