K2 – konstrukcje do montażu fotowoltaiki na każdy dach

07/10/2022
montaż paneli pv

K2 – znany producent konstrukcji montażowych dla fotowoltaiki oferuje oprogramowanie, dzięki któremu każdy może dobrać odpowiedni system mocowania paneli. Wybór jest duży, ponieważ produkty są dostosowane do wszystkich rodzajów dachów i poszyć.

Do tej pory z programu K2 Base skorzystało już ponad 50 tys. użytkowników na całym świecie. Umożliwia on wybranie optymalnego systemu mocowania paneli fotowoltaicznych dopasowanego do określonego dachu spadzistego lub płaskiego. Z programu można korzystać przez Internet na komputerze PC lub Mac bez konieczności instalowania dodatkowego oprogramowania.

Podstawą do planowania systemu fotowoltaicznego są obrazy satelitarne – jest to możliwe dzięki integracji z Google Maps. System automatycznie też określa obciążenie wiatrem i śniegiem w danej okolicy, co jest niezwykle ważne dla bezpieczeństwa konstrukcji. Od użytkownika wymagane są tylko proste prace graficzne, do których nie potrzeba szczególnych kompetencji dzięki łatwym i intuicyjnym narzędziom. Na koniec program tworzy raport w formie PDF z planem montażu i niezbędnymi materiałami.

Montaż fotowoltaiki na każdym dachu

instalator fotowoltaiki

Firma K2 już od 18 lat opracowuje funkcjonalne rozwiązania systemów montażowych dla paneli fotowoltaicznych. W swojej ofercie ma konstrukcje dostosowane do wszystkich rodzajów dachów i poszyć.

Dla dachów płaskich przeznaczone są systemy S-DomeV i D-DomeV oraz ich nowe odpowiedniki S-Dome i D-Dome. W przypadku D-Dome – tzw. system Wschód-Zachód, moduły PV są montowane pod kątem 10° w stosunku do połaci dachu, natomiast w przypadku S-Dome jest możliwość wyboru kąta nachylenia 10° lub 15°.

Dla dachów skośnych pokrytych dachówką przeznaczone są haki dachowe Vario 1/2, SingleHook, CrossHook 3S i 4S, które w połączeniu z szynami montażowymi SolidRail i SingleRail, oraz odpowiednimi klemami stworzą kompletny system montażowy.

Natomiast do dachów wykonanych z płyt falistych z cementu włóknistego lub eternitu, blachy stalowej falistej lub blachy trapezowej nadają się systemy ze śrubami mocującymi lub kotwami solarnymi. Odpowiednie są tu trzy rodziny szyn montażowych SingleRail, CrossRail i SolidRail.

Z kolei MiniRail, SpeedRail, MultiRail oraz S-Dome Small system to rozwiązania, które można zastosować w przypadku dachów pokrytych blachą trapezową, z czego S-Dome Small dodatkowo pozwala na montaż modułów PV pod kątem 10°.

W przypadku pokrycia dachowego z ocynkowanych blach powlekanych specjalnymi powłokami, optymalnym rozwiązaniem będzie system MicroRail, który można również wykorzystać dla pokryć dachowych wykonanych z blachy trapezowej.

Systemy montażowe K2 dla dachów z blachy na rąbek są odpowiednie zarówno dla szwów stojących, jak i okrągłych. System ten jest bezpenetracyjny i mocowany za pomocą klamr do szwów. Klamry są dostępne dla różnych typów szwów i producentów. W tej sytuacji stosowane są szyny montażowe SolidRail.

Wyżej wymienione konstrukcje mogą znaleźć zastosowanie także na dużych powierzchniach budynków gospodarczych i przemysłowych, garażach, wiatach czy magazynach.

Często przy wyborze systemu fotowoltaicznego klient koncentruje się na panelach, ich mocy, terminie gwarancji, a mniej uwagi poświęca konstrukcji, na której te panele będą montowane. Tymczasem, jeśli całość ma służyć 25-30 lat, musi być bezpieczna, trwała, odporna na ekstremalne zjawiska pogodowe, które coraz częściej pojawiają się w naszej strefie klimatycznej. Dlatego tak ważny jest także wybór odpowiedniej konstrukcji, sprawdzonej, pochodzącej od renomowanego producenta – mówi Katarzyna Śliwińska, kierownik działu marketingu i reklamy AS Energy.

logo AS Energy

Informacje o AS Energy:

AS Energy to marka działająca na rynku odnawialnych źródeł energii, która oferuje wszystkie potrzebne elementy do montażu instalacji fotowoltaicznej na dachu lub gruncie. Dzięki współpracy ze światowymi liderami sektora energetyki słonecznej (K2, Jinko Solar, Austa, Luxor Solar, Solis, Sharp, Tree System, Kaisai) proponuje szeroki wybór komponentów najwyższej jakości. Oferta produktowa skierowana jest do klientów biznesowych: instalatorów, firm wykonawczych, biur projektowych, sklepów oraz hurtowni solarnych.

AS ENERGY

Zapisz się na bezpłatny newsletter