Fala negatywnych wyników z egzaminów na certyfikowanego instalatora PV. Przyczyny?

28/02/2019
instalator fotowoltaiki

W Polsce rozwija się rynek instalacji fotowoltaicznych. Rośnie także liczba certyfikowanych instalatorów systemów fotowoltaicznych. Jedną z metod otrzymania certyfikatu jest odbycie szkolenia, a po nim przystąpienie do egzaminu. Niestety, odsetek osób z negatywnym wynikiem, jest coraz większy.

Statystyki trochę przerażają. W ostatnich miesiącach średnio połowa nie zdaje egzaminu. Jakie mogą być przyczyny tego zjawiska?

Egzaminy na certyfikowanego instalatora OZE

Certyfikaty przyznaje Urząd Dozoru Technicznego (UDT). W pierwszych latach większość osób bez problemu radziła sobie z egzaminami. Pierwszy odbył się prawie 5 lat temu, 20 listopada 2014 roku w Rzeszowie. Na 31 egzaminowanych tylko 4 nie zdały. Jednak z każdym rokiem było coraz gorzej. Czarny egzamin miał miejsce np. 3 października 2018 roku w Lublinie – na 29 osób tylko 1 zdała.

Przyczyn można dopatrywać się w różnych źródłach. Czy firmy szkoleniowe mają niższy poziom nauczania? Czy egzaminy są trudniejsze? Czy ludziom nie chce się uczyć?

Gdzie instalatorzy fotowoltaiki zdobywają wiedzę

Liczba akredytowanych ośrodków szkoleniowych na 5 źródeł OZE wynosi obecnie 72. Koszty szkolenia są różne i zależą od przekazywanej wiedzy. Te za kilkaset złotych uczą tylko tego, co jest niezbędne do egzaminu. Trwają z reguły krócej. Natomiast kursy najdroższe, nawet ponad 3400 zł brutto, mają w programie extra wykłady i zajęcia praktyczne pogłębiające kwalifikacje instalatorskie. Z zasady trwają kilka dni. Wybór zależy więc od ambicji i możliwości finansowych.

Wiele uczestników ma szkolenia za darmo z programów zajmujących się np. przekwalifikowaniem zawodowym. Właśnie w tej grupie może być najwięcej osób, które zaniżają wyniki w UDT. To, co jest bezpłatne, często nie jest docenione i w pełni wykorzystane.

Statystyki certyfikatów OZE

UDT wydaje certyfikaty w zakresie 5 odnawialnych źródeł energii:

  • systemów fotowoltaicznych,
  • kotłów i pieców na biomasę,
  • pomp ciepła,
  • słonecznych systemów grzewczych,
  • płytkich systemów geotermalnych.

Certyfikat jest ważny 5 lat. Odnowienie certyfikatu oznacza konieczność zdawania egzaminu.

W Polsce jest 3312 certyfikowanych instalatorów OZE. Aż 2352 to certyfikowani instalatorzy fotowoltaiki, czyli 71% (dane na dzień 26 lutego 2019 roku).

Cena egzaminu ostatnio zmieniła się z 854,30 zł na 917,01 zł powodu wzrostu średniego wynagrodzenia w Polsce.

RE na podstawie danych UDT

Fot. pixaby

Zamów prenumeratę Rynku Elektrycznego Przejdź do formularza

Zapisz się na bezpłatny newsletter