Sztuczna inteligencja wykrywa wyładowania łukowe w systemach pv

25/08/2023
GoodWe technologia ochrony przed łukiem elektrycznym AFCI

GoodWe, dostawca falowników fotowoltaicznych, wprowadził nową generację ochrony przed łukiem elektrycznym (AFCI), zatwierdzonych przez instytut badawczy TÜV Rheinland, w celu rozwiązania problemu wyładowań łukowych prądu stałego w systemach fotowoltaicznych. Dzięki integracji zaawansowanej sztucznej inteligencji technologia ta wykrywa wyładowania łukowe z niezwykłą precyzją. Ma zasięg wykrywania łuku wynoszący 200 m i osiąga szybkie wyłączenie w ciągu 500 ms. We współpracy z TÜV Rheinland, GoodWe wydało również białą księgę skupiającą się na kwestiach bezpieczeństwa związanych z wyładowaniami łukowymi prądu stałego w instalacjach pv.

Znaczne ryzyko pożarów elektrycznych w systemach fotowoltaicznych z powodu zwarć łukowych prądu stałego stało się bardziej widoczne, ponieważ nowo zainstalowana moc pv osiągnęła około 240 GW w 2022 r. i nadal rośnie. Rozpoznając ten problem, GoodWe poszerza granice innowacji w dziedzinie AFCI, aby zabezpieczyć systemy pv, zgodnie z głównymi standardami rynkowymi, takimi jak UL1699B i IEC63027.

Po kompleksowej ocenie TÜV Rheinland potwierdził, że AFCI firmy GoodWe spełnia techniczne standardy rynkowe dotyczące postępowania w przypadku zwarć łukowych prądu stałego w systemach fotowoltaicznych w rozwiązaniach mieszkaniowych, komercyjnych i przemysłowych.

W przeciwieństwie do tradycyjnego podejścia opartego na osobistym doświadczeniu, nowa technologia AFCI firmy GoodWe łączy w sobie sztuczną inteligencję oraz głębokie uczenie się, umożliwiając analizę charakterystyk łuków w różnorodnych scenariuszach. Umożliwia to utworzenie biblioteki charakterystyk łuku, eliminując fałszywe i pominięte raporty spowodowane hałasem otoczenia. Systemy fotowoltaiczne GoodWe zintegrowane z tą funkcją AFCI mogą osiągnąć precyzyjną dokładność wykrywania, co zostało potwierdzone przez TÜV Rheinland.

Zaawansowany AFCI nieustannie wyszukuje charakterystykę łuku, a po wykryciu usterki system fotowoltaiczny wyłączy zasilanie w ciągu 500 ms, przekraczając wymagania normy UL 1699B dotyczące szybkości wyłączania wynoszącej 2,5 s.

Ponadto AFCI obsługuje maksymalną długość kabla wykrywającego do 200 m i może wytrzymać maksymalny prąd wejściowy do 30 A, dzięki czemu idealnie nadaje się do większych instalacji pv.

Oceniamy wydajność rozwiązań AFCI poprzez rygorystyczne testy i oceny, mając nadzieję, że pomoże to klientom wybrać najbardziej odpowiednie i niezawodne rozwiązanie AFCI dla ich systemów fotowoltaicznych.  Jest prawdopodobne, że w przyszłości technologia AFCI będzie regulowana w większości krajów europejskich. Publikując białą księgę, mamy nadzieję, że przyczynimy się do kształtowania przyszłego krajobrazu regulacyjnego i wspierania przyjmowania ujednoliconych norm na całym świecie – wyjaśnia Mario Comboni, Product Manager z TÜV Rheinland Group.

Przez ostatnie pięć lat byliśmy zaangażowani w rozwój technologii AFCI i przewodnictwo na rynku w zakresie innowacyjnych zaawansowanych funkcji AFCI. Nowa technologia AFCI nie tylko spełnia standardowe wymagania, ale także oferuje dodatkowe funkcje i ulepszoną funkcjonalność. Dokonaliśmy znacznych inwestycji w badania i rozwój, aby wzmocnić nasze możliwości techniczne w celu osiągnięcia długoterminowego sukcesu. Patrząc w przyszłość, będziemy kontynuować współpracę z partnerami w celu dostarczania zoptymalizowanych rozwiązań – uzupełnia Ali Bouattour, dyrektor techniczny w GoodWe Europe GmbH.

RE, fot. GoodWe

Zapisz się na bezpłatny newsletter