ML System zbudował elektrolizer wodorowy dla instalacji fotowoltaicznych

13/05/2022

ML System zaprojektował i zbudował elektrolizer wysokociśnieniowy do produkcji wodoru pracujący przy niskim napięciu, co pozwala na integrację z instalacjami fotowoltaicznymi. Obecna wersja urządzenia wytwarza wodór o wysokiej czystości na poziomie 99 proc.

W ramach prowadzonych w laboratorium badań, ML System zaprojektował i zbudował prototyp elektrolizera wysokociśnieniowego do produkcji wodoru, pracującego przy niskim napięciu, co pozwala na integrację z instalacjami PV. Modułowe rozwiązanie łatwo dopasowuje ilości produkowanego wodoru do zapotrzebowania. Jest to już czwarta wersja urządzenia, a intensywnie prowadzone prace skupiają się na sukcesywnym poprawianiu kluczowych parametrów.

Zobacz także: Moc zainstalowana fotowoltaiki

Prototyp powstał z wykorzystaniem komponentów wytworzonych w ML System, a dzięki zdobytym przez spółkę kompetencjom i wykorzystaniu procesów wzrostu warstw atomowych udało się znacząco poprawić efektywność generacji wodoru oraz zminimalizować wpływ zanieczyszczeń na prace elektrolizera. Obecna wersja urządzenia wytwarza wodór o wysokiej czystości na poziomie 99 proc.

ML System skupia się na stworzeniu kompletnej, zielonej technologii wodorowej dedykowanej małym i średnim instalacjom fotowoltaicznym. Będą z nich mogły korzystać domy jednorodzinne i przedsiębiorstwa. Oferta będzie skalowana i pozwoli uniezależnić systemy grzewcze i tankowanie pojazdów wodorowych od zewnętrznych źródeł dostaw.

ML System jest jednym z założycieli Podkarpackiej Doliny Wodorowej zlokalizowanej w Rzeszowie, ukierunkowanej na zbudowanie łańcucha wartości gospodarki wodorowej, w tym jego produkcji, przesyłu, transportu, magazynowania i zastosowania w energetyce, transporcie oraz przemyśle, co umożliwia integrację poszczególnych sektorów gospodarki i optymalizację procesów i kosztów.

RE

Zapisz się na bezpłatny newsletter