Fronius buduje pierwszą instalację do produkcji zielonego wodoru

29/06/2021
wizualizacja instaalcji zielonego wodoru dla SAN od Fronius

Firma Fronius, globalny ekspert w dziedzinie rozwiązań energetycznych, realizuje pierwszą instalację wodorową w Austrii. Fronius Solhub to systemowe rozwiązanie do lokalnego wytwarzania, magazynowania i wykorzystania zielonego wodoru. Klientem jest SAN Group, która w swojej siedzibie w Herzogenburg w Dolnej Austrii w przyszłości chce produkować do 100 kg zielonego wodoru dziennie, zapewniając sobie w ten sposób bezemisyjną mobilność i autonomię dzięki zasilaniu awaryjnemu.

  • Firma Fronius rozpoczęła realizację pierwszej instalacji wodorowej dla pojazdów napędzanych wodorem.
  • Klientem jest firma SAN Group, która wykorzysta wodór do zasilania swoich pojazdów.

Fronius Solhub to innowacyjne i wielokrotnie nagradzane rozwiązanie systemowe, które stanowi zrównoważoną alternatywę dla paliw kopalnych w transporcie. Sezonowe magazynowanie oraz wykorzystanie ciepła odpadowego zwiększają współczynnik całkowitej sprawności instalacji, dzięki czemu Solhub staje się inteligentnym rozwiązaniem energetycznym.

Zobacz także: Jak naładować samochód elektryczny na własnych warunkach?

Pierwsza instalacja zielonego wodoru dla SAN Group

Pierwsze wbicie łopaty w ziemię nastąpiło w maju 2021 roku, a Fronius Solhub ma ruszyć wiosną 2022 roku. Pierwsza instalacja do produkcji zielonego wodoru w Dolnej Austrii zostanie uruchomiona w SAN Biotech-Park i będzie w 100% pracowała na odnawialnych źródłach energii. Zasilanie elektrolizy zapewni instalacja fotowoltaiczna na dachach parku przemysłowego firmy SAN Group o mocy 1,5 MW. Zarówno infrastrukturę wodorową, jak i serwis oraz konserwację tego zielonego rozwiązania systemowego zapewnia firma Fronius.

Realizacja pierwszego rozwiązania Fronius Solhub to pilotażowy projekt. Za pomocą energii słonecznej i wody na miejscu wytwarza się i magazynuje zielony wodór. Będzie on wykorzystywany do tankowania pojazdów z napędem wodorowym, a dzięki ponownemu przetwarzaniu nadmiaru wodoru także w zimie mamy do dyspozycji energię słoneczną. W ten sposób możemy korzystać ze słońca przez 24 godzinymówi Martin Hackl, Global dyrektor jednostki biznesowej Solar Energy, Fronius International GmbH.

Wyprodukowany wodór zostanie użyty do floty pojazdów SAN Group, ale mogą z niego skorzystać także partnerzy firmy w regionie. Dziennie produkowane będzie ok. 100 kg zielonego wodoru, co pozwoli na zatankowanie około 16 samochodów osobowych lub przejechanie ponad 1500 km autobusem lub ciężarówką.

Nasz obiekt ma umożliwić magazynowanie i korzystanie z energii słonecznej przez 24 godziny. W pełni zintegrowana koncepcja energetyczna z wykorzystaniem ciepła odpadowego i ponownym przetwarzaniem nadmiaru wodoru na energię elektryczną w przyszłości będzie zasilać całą siedzibę SAN Group mówi Martin Blauensteiner, dyrektor zarządzający SAN Real i kierownik projektu.

Zobacz także: Najlepsze instalacje fotowoltaiczne 2020

Fronius Solhub z nagrodą

Rozwiązanie Fronius Solhub otrzymało w ostatnim czasie kolejną nagrodę. W ramach odbywającego się online kongresu specjalistycznego Mission Innovation Austria1 (28-29.04.2021) wyróżniono wybitne osiągnięcia i osobistości, firmy i zespoły projektowe w dziedzinie innowacji energetycznej. Fronius Solhub zachwyciło wysokiej klasy jury w kategorii „Tech Solution und Local Hero” i zdobyło nagrodę Mission Innovation Austria Award.

Dwadzieścia lat doświadczeń Froniusa z wodorem

stacja ładowania pojazdów wodorem przy siedzibie Fronius w Austrii
Stacja ładowania pojazdów wodorem przy siedzibie firmy Fronius w Austrii

Zobacz także: Rynek emobility w Polsce – aktualne dane

Fronius już niemal od dwóch dekad bada i opracowuje rozwiązania związane z wodorem, dzięki czemu stał się liderem innowacji w dziedzinie pozyskiwania wodoru z energii słonecznej. Ta rodzinna firma zbudowała swoje obszerne know-how na podstawie prowadzonej na dużą skalę współpracy, innowacyjnych projektów pilotażowych i wymiany doświadczeń w czołowych gremiach zajmujących się wodorem.

Kolejnym krokiem jest otwarcie Centrum Kompetencji Wodorowych Fronius w Steinhaus w Górnej Austrii. Stworzy to idealne warunki do zebrania w jednym miejscu kompetencji i zasobów związanych z wodorem oraz promowania badań, rozwoju i produkcji w zakresie systemów wodorowych.

RE

1Mission Innovation Austria Online* (MIA) to stworzone przez Federalne Ministerstwo Ochrony Klimatu, Środowiska, Energii, Mobilności, Innowacji i Technologii oraz Fundusz Klimatu i Energii forum dla wszystkich osób, które aktywnie kształtują proces zmian w systemie energetycznym poprzez rozwój i wzorcowe wdrażanie nowych technologii i rozwiązań.

Zapisz się na bezpłatny newsletter