W tym roku aukcje OZE będą rozstrzygnięte do końca czerwca

21/04/2021
elektrownia fotowoltaiczna na Górze Żar

Urząd Regulacji Energetyki przeprowadza aukcje dla wytwórców energii elektrycznej z OZE. W tym roku wszystkie aukcje zostaną przeprowadzone zgodnie z harmonogramem do końca czerwca 2021 r.

Od 26 maja do 11 czerwca 2021 r. planowane jest przeprowadzenie 8 aukcji, z czego 7 dla nowych instalacji. Prezes URE powinien rozstrzygnąć aukcje do 30 czerwca br. W sumie w 8 aukcjach na sprzedaż trafi ponad 68 TWh zielonej energii o maksymalnej wartości blisko 24 mld zł.

Zobacz także: Harmonogram aukcji OZE na rok 2021

Jedyna aukcja dla instalacji istniejących

Pierwsza tegoroczna aukcja planowana jest do przeprowadzenia 26 maja. Jest to jedyna aukcja przeznaczona w tym roku dla instalacji istniejących i będzie dedykowana dla tych, które wykorzystują wyłącznie biogaz rolniczy, w tym w wysokosprawnej kogeneracji, o mocy zainstalowanej elektrycznej większej niż 1 MW.

Zobacz także: Moc zainstalowana OZE w Polsce

Aukcje dla nowych instalacji OZE

Pierwsza aukcja dla instalacji nowych zaplanowana została na  27 maja i będzie przeznaczona dla instalacji o mocy zainstalowanej elektrycznej większej niż 1 MW, wykorzystujących wyłącznie biogaz składowiskowy, biogaz z oczyszczalni ścieków oraz biogaz inny (niż rolniczy, składowiskowy oraz biogaz z oczyszczalni ścieków), dedykowanych instalacji spalania biomasy, układów hybrydowych, w tym w wysokosprawnej kogeneracji, a także instalacji termicznego przekształcania odpadów oraz dedykowanych instalacji spalania wielopaliwowego.

Jako ostatnie zaplanowane zostały aukcje w koszykach tradycyjnie już cieszących się największą popularnością tj.:

  • dla dużych instalacji wiatrowych i fotowoltaicznych, której przeprowadzenie planowane jest na 8 czerwca,
  • dla małych instalacji wiatrowych i fotowoltaicznych – aukcja ta planowana jest na 11 czerwca.

Zobacz także: Kompleksowa wiedza w zakresie wymiarowania i wykonania instalacji PV

Do ogłoszenia poszczególnych aukcji niezbędne jest wejście w życie przepisów rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska „w sprawie ceny referencyjnej energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii w 2021 r. oraz okresów obowiązujących wytwórców, którzy wygrali aukcje w 2021 r.”.

RE


Efekty aukcji OZE w poprzednich latach

W wyniku przeprowadzenia pierwszych aukcji OZE, które odbyły się w grudniu 2016 r., wytwarzanie energii elektrycznej rozpoczęło 56 instalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy 53,515 MW oraz jedna instalacja wiatrowa o mocy 0,8 MW.

Po aukcji w 2017 r. wytwarzanie rozpoczęło aż 302 instalacje fotowoltaiczne, których łączna moc wynosi 261,353 MW oraz dwie instalacje wiatrowe o sumarycznej mocy 1,7 MW.

Jeśli chodzi o zwycięzców aukcji przeprowadzonych w 2018 r., wytwarzanie rozpoczęło 6 instalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy 1,926 MW oraz 1 instalacja wiatrowa o mocy 0,85 MW.

W wyniku rozstrzygnięcia aukcji w 2019 r. sprzedano około 91 TWh (prawie połowę) energii elektrycznej o łącznej wartości blisko 20,6 mld zł.

W 2020 r. odbyło się 8 aukcji OZE, w ramach których zakontraktowano blisko 54,5 TWh mocy za ponad 12,9 mld zł.

RE

fot. PGE, Góra Żar

Zamów prenumeratę Rynku Elektrycznego Przejdź do formularza

Zapisz się na bezpłatny newsletter