Kurczą się fundusze w programie Mój Prąd 5.0

07/08/2023
montaż fotowoltaiki E.ON Foton

Piąta edycja programu Mój Prąd cieszy się dużą popularnością. Według danych Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej tylko do połowy lipca br. zostało złożonych około 33 tysięcy wniosków na łączną kwotę blisko 297 milionów złotych. Tegoroczny program dopłat obejmuje nie tylko instalacje fotowoltaiczne. Dofinansowaniem objęte są w nim również pompy ciepła czy magazyny energii.

E.ON Foton potwierdza, że prosumenci chętnie wybierają nie tylko panele fotowoltaiczne, ale również pompy ciepła czy magazyny energii. W ten sposób zapewniają sobie kompleksową instalację odnawialnych źródeł energii.

Rządowy program dopłat ruszył już po raz piąty w kwietniu br. W edycji Mój Prąd 5.0 wsparcie finansowe uzyskają prosumenci, którzy wytwarzają energię elektryczną na potrzeby gospodarstw domowych. O dofinansowanie mogą się starać osoby, które na dzień składania wniosku posiadają przyłączenie mikroinstalacji fotowoltaicznej o mocy od 2 kWh do 10 kWh i za wyprodukowaną energię elektryczną rozliczają się w systemie net-billing. W ramach programu inwestorzy mogą otrzymać do 50 proc. zwrotu kosztów poniesionych na instalację. Maksymalna kwota dofinansowania jaką można uzyskać wynosi 58 000 złotych.

Są jeszcze środki w drugiej puli dopłat

Atrakcyjna wysokość oraz szerszy katalog dofinansowania przełożyły się na dużą liczbę wniosków, które wpłynęły już do NFOŚiGW. Obecnie dostępne środki to już druga pula udostępnionego finansowania – pierwsza została rozdysponowana w ciągu zaledwie miesiąca od uruchomienia 5. edycji programu. Z informacji przekazanych w połowie lipca przez NFOŚiGW wynikało, że z dotychczasowego budżetu 0,5 miliarda złotych wciąż dostępne są środki w wysokości około 200 milionów złotych. Warto pośpieszyć się z wyborem, aby skorzystać z dostępnego wsparcia. Nabór ma być prowadzony do 22 grudnia, nawet w razie wyczerpania się puli alokacji, a Fundusz zapewnia, że środków na dofinansowania nie zabraknie.

Na duże zainteresowanie możliwością uzyskania dopłat wpływa także stale rosnąca w Polsce popularność instalacji pv oraz uzupełniających je instalacji grzewczych i rozwiązań magazynujących energię.

Anna Kułach prezes E.ON Foton

Polski sektor energetyki solarnej rozwija się bardzo dynamicznie, a ogromna popularność kolejnej już edycji programu Mój Prąd to potwierdza. Jeszcze kilka lat temu wielu ekspertów przewidywało, że dopiero w 2030 roku osiągniemy moc fotowoltaiki o wartości 5-7 GW. Tymczasem już pod koniec 2021 roku przekroczyliśmy te wartości, a obecnie znajdujemy się na poziomie ponad 12 GW sumarycznej mocy zainstalowanej. Zgodnie z prognozami, wzrost udziału tego sektora w krajowym miksie energetycznym będzie uzależniony przede wszystkim od cen energii elektrycznej. Najprawdopodobniej im wyższe będą ceny prądu, tym większe będzie zainteresowanie alternatywnymi źródłami pozyskiwania energii, a tego typu programy wsparcia są dodatkowym motywatorem dla obecnych i potencjalnych prosumentów – komentuje Anna Kułach, prezeska zarządu i CFO E.ON Foton Sp. z o.o.

Instalacje pv i pompy ciepła to pierwszy wybór w programie Mój Prąd

Dzięki szerszemu katalogowi finansowania w tej edycji programu Mój Prąd 5.0, oprócz instalacji fotowoltaicznych wnioskodawcy najczęściej wybierają pompy ciepła i magazyny energii.

Połączenie mikroinstalacji z magazynem energii eliminuje, albo znacznie ogranicza, konieczność sprzedaży energii po niskich cenach. Połączenie tych urządzeń z pompą ciepła pozwala budować indywidualną niezależność energetyczną i grzewczą – dodaje Anna Kułach.

Już teraz tego typu kompleksowe instalacje są wydajną alternatywą dla pieców węglowych. Te, zgodnie z przepisami, trzeba będzie wymienić w niedalekiej perspektywie na inne źródło ogrzewania. Wzrost popularności alternatywnych dla węgla źródeł pokazują statystyki. W 2022 r. niemal co trzecie urządzenie do ogrzewania pomieszczeń w Polsce było pompą ciepła.

Oferta E.ON Foton

Dane sprzedażowe E.ON Foton pokazują, że trzy produkty wiodą prym pod kątem popularności wśród klientów. Oprócz instalacji fotowoltaicznych klienci często wybierają pompy ciepła, zarówno E.ON Air i renomowanej japońskiej marki Daikin, jak i coraz częściej decydują się na magazyny energii.

Dla wygody swoich klientów spółka wprowadziła też aplikacje do monitorowania pracy instalacji pv i pomp ciepła. Eksperci E.ON służą kompleksowym doradztwem dla osób zainteresowanych inwestycją w źródła OZE, w tym obszarze finansowania zewnętrznego poprzez takie programy jak Mój Prąd 5.0. Pracownicy spółki pomagają także klientom indywidualnym, biznesowym i gospodarstwom rolnym w zaprojektowaniu, montażu i serwisie tych efektywnych energetycznie rozwiązań na terenie całej Polski.

E.ON Foton, fot. E.ON Foton

Zapisz się na bezpłatny newsletter