Zgrana współpraca Rittal i Eplan – niczym na boisku!

02/12/2019
Eplan Smart Wiring okablowanie rozdzielnic

Profesjonalne drużyny sportowe, a w szczególności futbolu i ich przemyślana strategiczna współpraca podczas gry, która umożliwia perfekcyjne zagrania i zdobywanie przewagi nad przeciwnikami, mają wiele wspólnego ze współpracą firm Rittal i Eplan. Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego! – tak w metaforyczny sposób można opisać wspólne działanie obu firm, które łączą budowę urządzeń z rozwiązaniami cyfrowymi.

Rittal i Eplan ciągle opracowują oraz poszerzają swoją ofertę systemową, łącząc etapy procesów projektowania i inżynierii, zabudowy i indywidualizacji powstających rozwiązań oraz automatyzacji ich produkcji w kompleksowy, zintegrowany łańcuch wartości. Proces ten gwarantuje nie tylko maksymalną efektywność i szybkość, ale również najwyższe bezpieczeństwo, dzięki nieustannej kontroli przebiegających, zintegrowanych procesów.

Jak przyspieszyć okablowanie szafy sterowniczej?

Konkretnym przykładem jest okablowanie, które stanowi największą część, wynoszącą około 50 proc. całkowitych nakładów na wykonanie szafy sterowniczej. Przy tradycyjnym podejściu przygotowanie przewodu do okablowania – czyli skracanie, zaciskanie i opisanie – zajmuje średnio 157 sekund. Ten etap prac można jednak znacznie przyspieszyć, przez wyznaczenie optymalnych tras układania, i obliczyć potrzebne długości już w fazie projektowania.

Praca instalatora przy okablowaniu szafy sterowniczej

okablowanie szafy sterownicznej Rittal

Zintegrowany Łańcuch Wartości: Rittal i Eplan. Instalator pracuje w określonym procesie, krok po kroku, a liczba błędów jest ograniczona do minimum.

Cztery i pół minuty: tyle czasu potrzebuje elektryk na przekształcenie połączenia elektrycznego ze schematu w realne połączenie w szafie sterowniczej.

  • Przy tym jedną trzecią tego czasu poświęca się na same czynności przygotowawcze, jak odczyt schematu elektrycznego i znalezienie źródła oraz celu.
  • Następnych 13 proc. czasu pracy inwestuje się w przygotowanie przewodu – przybliżone poprowadzenie i ocenę długości przewodów
  • Pozostałe 56 proc. zajmuje okablowywanie jako takie: skracanie, zakładanie końcówek kablowych, zaciskanie, układanie. Poza tym prawie jedną trzecią czasu pracy traci się na czytanie i prawidłową interpretację dokumentów.

Wizualizacja procesu okablowania

Eplan Smart Wiring

Eplan Smart Wiring to nazwa systemu asystującego w okablowywaniu, który na podstawie cyfrowych prototypów dostarcza instalatorowi okablowania wszelkich informacji.

Eplan Smart Wiring to nazwa systemu asystującego w okablowywaniu, który na podstawie informacji z projektu dostarcza instalatorowi okablowania wszelkich informacji. W przejrzysty sposób i krok po kroku wizualizuje proces okablowywania, na żądanie także na urządzeniach przenośnych. To zaś znacząco optymalizuje i przyspiesza pracę, przenosząc ją na nowy, cyfrowy etap.

Kod QR na szafie sterowniczej to cyfrowa dokumentacja

Przyporządkowanie cyfrowej dokumentacji do realnej szafy sterowniczej odbywa się za pomocą jednoznacznego kodu QR na szafie sterowniczej. To unikalny w swej formie system oznaczeń, który już dzisiaj ma fabrycznie każda szafa pełnogabarytowa Rittal VX25, jak również jej komponenty i akcesoria. System pozwala zidentyfikować każdą szafę na świecie. Kod QR można skanować za pomocą aplikacji Rittal, np. w celu uzyskania informacji o artykułach dotyczących szafy sterowniczej albo do przeglądania za pomocą Rittal Digital Information Management. Poza tym poprzez połączenie z Eplan eVIEW – nowym chmurowym rozwiązaniem Eplan – można tworzyć scenariusze wyróżniania i komentarze podczas serwisu oraz konserwacji.

Gdy wszystkie rozwiązania zazębiają się, powstaje idealna synergia – zarówno przy prefabrykacji szaf sterowniczych, jak i na boisku futbolowym. Zgrana współpraca udaje się tylko wtedy, gdy wszyscy gracze postępują zgodnie z tą samą ideą, łączą swoje umiejętności, a jednocześnie są profesjonalistami na swoich pozycjach. Tak jak Rittal i Eplan.

www.rittal.pl

Zamów prenumeratę Rynku Elektrycznego Przejdź do formularza

Zapisz się na bezpłatny newsletter