Żyła żółto-zielona pośrodku przewodu – praktyczne rozwiązanie dla instalacji elektrycznych

22/04/2020
przewody instalacyjne nkt instal plus center

Firma NKT ma w ofercie przewody instalacyjne, w których żyła żółto-zielona została umieszczona centralnie w środku. Układ żył w przewodzie został dopasowany do układu zacisków w gniazdach. Instalacja staje się łatwa, szybka i wygodna.

W Polsce stosuje się konkretną kolorystykę żył w instalacjach elektrycznych. Ustalone przez Polską Normę kolory w przewodach 3-żyłowych to:

  • brązowy
  • niebieski
  • żółto-zielony

W tradycyjnych przewodach elektrycznych, jak np. NKT instal 2 PLUS YDYpżo 3×2,5mm2 450/750V, występują one w kolejności: brązowa, niebieska i żółto-zielona.

W gniazdach elektrycznych zacisk żyły ochronnej znajduje się pośrodku, co wymusza krzyżowanie żył w puszkach. Utrudnia to instalację i wydłuża pracę, szczególnie gdy musimy umieścić w puszce większą liczbę przewodów.

Żółto-zielona żyła została umieszczona pośrodku

W przewodach NKT instal PLUS CENTER YDYpżo 3×2,5mm2 450/750V żółto-zielona żyła została umieszczona pośrodku, co skutecznie rozwiązuje te problemy. Teraz łatwo, szybko i wygodnie można podłączyć przewody w gniazdkach elektrycznych, ponieważ ich układ został dopasowany do układu zacisków w gniazdach.

Żyła ochronna została oznaczona na oponie przewodu za pomocą zielonego paska, który ułatwia jej rozpoznanie i informuje o przekroju przewodu. W nowym przewodzie zielony pasek wskazujący położenie żyły „żo” znajduje się na środku.

Dla bezpieczeństwa podczas instalacji

Układ żył z żyłą żółto-zieloną w środku pozwala na skrócenie odcinka zdejmowanej powłoki, co zabezpiecza instalację przed ewentualnym przebiciem. Uporządkowana kolejność żył minimalizuje ryzyko pomyłki przy montażu i dalszym użytkowaniu instalacji oraz znacząco wpływa na skrócenie czasu potrzebnego na prace montażowe.

Zobacz więcej: Przewody instalacyjne NKT instal PLUS CENTER

RE

fot. NKT

NKT jest producentem kabli i przewodów. Fabryka znajduje się w Warszowicach. Spółka należy do międzynarodowego koncernu NKT.

Zamów prenumeratę Rynku Elektrycznego Przejdź do formularza

Zapisz się na bezpłatny newsletter