Bociany na słupach energetycznych

24/03/2020
gniazdo bocianów Energa

Energa od lat angażuje się w ochronę bocianów, m.in. poprzez montaż platform pod gniazda na słupach energetycznych. Do tej pory zamontowano ich już ponad 11,5 tys.

Nowych gniazd wciąż przybywa. Tylko w zeszłym roku na słupach ulokowanych na terenie działania Grupy Energa zamontowano 415 nowych platform. 123 zostały „wyremontowane” tak, aby bociany, które wrócą tej wiosny z ciepłych krajów, mogły spokojnie na nich zamieszkać. Przez całą wiosnę i lato energetycy będą obserwować, jak sprawdzają się platformy, będą też przyjmować zgłoszenia o konieczności montażu kolejnych.

Gdzie jest najwięcej gniazd?

Najwięcej gniazd na Warmii i Mazurach, bo aż ponad 5 tys. Na Mazowszu – ponad 1,9 tys., w rejonie Słupska i Koszalin ponad 1,7 tys. Kolejne platformy znaleźć można w okolicy Torunia i na Kujawach, w rejonie Kalisza i na Pomorzu.

Bociany lubią słupy energetyczne

Bociany lubią wybierać słupy energetyczne na swoje domostwa, ponieważ czują się na nich bezpieczniej. Do jaj i młodych boćków trudniej dostać się drapieżnikom, wspięcie się na słup nie jest tak łatwe jak na drzewo czy stodołę.

W razie niebezpieczeństwa…

Niestety, tak ulokowane gniazda stwarzają zagrożenie nie tylko ich lokatorom, ale także otoczeniu – w sąsiedztwie linii energetycznych może dojść do porażenia ptaków, a materiał wykorzystany jako budulec, może w danym miejscu spowodować zwarcie i uszkodzenia linii energetycznej. Z inicjatywy Grupa Energa, już siedem lat temu uruchomiono specjalną infolinię BOCIAN, czyli 801 26 24 26, na którą można zgłosić wszystkie przypadki związane z bocianami.

RE

Zamów prenumeratę Rynku Elektrycznego Przejdź do formularza

Zapisz się na bezpłatny newsletter