Poziomy banner na głównej

Govena Lighting znów pod kreską

13/11/2019
Govena po pierwszym półroczu 2019 roku

Przychody osiągnięte przez Govenę Lighting w pierwszym półroczu były o 3 proc. wyższe niż przed rokiem i wciąż zbyt małe, by pokryć wszystkie koszty. Straty operacyjne i netto są porównywalne do poniesionych w analogicznym okresie 2018 r.

W strukturze przychodów dominowała sprzedaż transformatorów (43 proc.), a drugą pozycję zajmował osprzęt elektroinstalacyjny (20,7 proc.). Sporą część stanowiły też usługi (17,7 proc.), które spółka wykonuje jako podwykonawca na zlecenie innych podmiotów.

Govena Lighting jako spółka, która dopiero buduje skalę, mocno uzależniona jest od dotacji. W maju tego roku firma zdobyła grant badawczy od Kujawsko-Pomorskiej Agencji Innowacji na opracowanie rodziny zasilaczy stałoprądowych LED. Wartości grantu nie podano.

Natomiast w lipcu spółka zrezygnowała z innej umowy o dofinansowanie projektu – chodziło o rozwój zaplecza badawczo-rozwojowego w dziedzinie elektroniki oświetleniowej. Pieniądze na to miały pochodzić z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, ale firma zdecydowała, że potrzebna jest jej inna aparatura badawcza.

Trzecim projektem z dotacją (400 tys. zł) jest opracowanie nowatorskich obudów prototypowych zasilaczy i transformatorów dedykowanych dla oświetlenia LED. W jego wyniku wdrożone zostaną dwa produkty: zminiaturyzowana rodzina zasilaczy LED o mocy 30-60W oraz transformator z napięciem wejściowym 110V.

KZ

Informacje o spółkach elektrotechnicznych znajdują się w numerze listopadowym RE.

Govena Lighting I półrocze 2019 I półrocze 2018 zmiana r/r (w proc.)
Przychody 4,09 3,99 3
Wynik operacyjny -0,37 -0,41
Wynik netto -0,39 -0,38

Zamów prenumeratę Rynku Elektrycznego Przejdź do formularza

Zapisz się na bezpłatny newsletter