ES-System pozyskał inwestora, opuścił giełdę i zmienił formę prawną

10/07/2020
Oświetlenie Opery w Oslo

W październiku 2019 r. akcjonariusze firmy oświetleniowej ES-System SA podpisali umowę sprzedaży swoich akcji. Inwestor strategiczny to norweski Glamox AS. Akcje ES-System zostały wycofane z giełdy. Spółka zmieniła formę prawną.

ES-System to największy polski producent w branży oświetleniowej. Działa w segmentach oświetlenia architektonicznego, ulicznego, zewnętrznego i awaryjnego.

Akcjonariusze, którzy sprzedali akcje to: Augusta Investment sp. z o.o., Bowen Investments S.a.r.l., Marta Pilszczek oraz Wysocki spółka jawna, czyli razem ok. 70 proc. akcji. Resztę stanowią fundusze inwestycyjne i emerytalne (ok. 15 proc.) oraz drobni inwestorzy.

Decyzja o sprzedaży akcji zakończyła proces przeglądu opcji strategicznych, który został wdrożony w maju 2019 roku i obejmował m.in. poszukiwania inwestora strategicznego lub finansowego zainteresowanego nabyciem akcji ES-System SA od akcjonariuszy.

W opinii akcjonariuszy, pozyskanie inwestora stanowi najkorzystniejszy sposób realizacji długoterminowego celu spółki, którym jest kontynuacja jej rozwoju w kraju i za granicą.

Inwestorem została firma Glamox z Norwegii. W połowie października 2019 r. Glamox AS ogłosił wezwanie do zapisywania się na sprzedaż akcji ES-System w liczbie 42 863 637 stanowiących 100% kapitału zakładowego, po 3,5 zł za akcję. Zapisy na akcje były przyjmowane od 4 listopada do 4 grudnia 2019 r.

W połowie listopada 2019 r. Glamox uzyskał od Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) bezwarunkową zgodę na dokonanie koncentracji przez przejęcie kontroli nad firmą ES-System.

W wyniku wezwania na sprzedaż akcji ES-System, dnia 9 grudnia 2019 r. zostały zawarte transakcje nabycia 42 096 603 akcji spółki, stanowiące 98,21% kapitału, po cenie 3,5 zł za sztukę.

Akcje spółki były notowane na GPW od 2007 roku. ES-System został wycofany z giełdy od kwietnia 2020 r.

Zobacz także: Przemysł oświetleniowy w Polsce

Zmiana formy prawnej spółki ES-System

8 lipca 2020 r. forma prawna firmy uległa przekształceniu ze spółki akcyjnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Od teraz ES-System SA to ES-System Sp. z o.o. Spółka została wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem 0000848805. Kapitał zakładowy wynosi 14 145 050 zł. Pozostałe dane, w tym NIP i REGON, numer rachunku bankowego oraz siedziba i adres, nie uległy zmianie.

Glamox to norweska grupa przemysłowa specjalizująca się w projektowaniu, produkcji i dystrybucji profesjonalnych systemów oświetleniowych. Grupa Glamox to wiodący światowy dostawca oświetlenia w przemyśle morskim i wydobywczym, a także wiodący dostawca systemów oświetleniowych w segmencie budowlanym w Europie. Zatrudnia ok. 1550 pracowników i działa w kilku krajach europejskich, a także w Azji oraz Ameryce Północnej i Południowej. Grupa Glamox ma w portfelu szereg wiodących marek oświetleniowych, takich jak Luxo, Glamox, NORSELight czy Aqua Signal sprzedawanych globalnie. Roczny obrót Grupy Glamox wynosi 2,77 mld koron norweskich (2018).

Glamox należy do Grupy Triton, która inwestuje w europejskim sektorze małych i średnich przedsiębiorców.

RE

Fot. Opera w Oslo, realizacja ES-System

Zamów prenumeratę Rynku Elektrycznego Przejdź do formularza

Zapisz się na bezpłatny newsletter