Serwisowanie farm fotowoltaicznych. Nomad zwiększa zasięg usług

21/11/2022
serwis farm fotowoltaicznych Nomad Electric

Nomad Electric, wiodący dostawca usług z zakresu budowy oraz serwisowania wielkoskalowych farm pv, zawarł umowy na obsługę techniczną (Operations & Maintenance) portfela projektów fotowoltaicznych o łącznej mocy ponad 800 MWp. Spółka ma zamiar zamknąć rok z wynikiem 1,1 GWp.

W 2022 roku Nomad Electric podpisał umowy O&M na obsługę techniczną instalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy 374 MWp i jednocześnie całkowity portfel zarządzanych farm osiągnął ponad 800 MWp. Spółka ma ambitne plany, do końca zamierza podpisać kolejne kontrakty i zwiększyć portfela projektów do 1,1 GWp. Farmy, którymi zarządza Nomad Electric zlokalizowane są na terenie Polski, Portugalii, Włoch i Hiszpanii. Kolejne projekty Spółka ma zamiar rozpocząć również w Niemczech i Rumunii.

Dysponujemy zespołem wysoko wykwalifikowanych specjalistów i mamy wieloletnie doświadczenie w obsłudze oraz serwisowaniu farm fotowoltaicznych. Podpisane kontrakty i możliwość powiększenia całego portfela projektów O&M do 1,1 GWp w ciągu najbliższych miesięcy jest najlepszym dowodem na to, że inwestorzy darzą nas zaufaniem – powiedział Paweł Czaus, CEO Nomad Electric.

Zobacz także: Moc zainstalowana fotowoltaiki

Narzędzia do diagnostyki farm fotowoltaicznych

Nomad Electric wykonuje diagnostykę dzięki systemowi SCADA wspartą o narzędzia do zaawansowanej analityki danych. Nowoczesne algorytmy pozwalają na sprawdzenie w czasie rzeczywistym efektywności i poprawności działania kilkudziesięciu tysięcy stringów. Dzięki tym rozwiązaniom zespół specjalistów szybko wykrywa i usuwa usterki, aby produkcja energii z fotowoltaiki była jak najbardziej efektywna.

Analiza farm solarnych uzupełniana jest poprzez m.in. inspekcje termowizyjne z wykorzystaniem dronów wyposażonych w kamery o dużej rozdzielczości i czułości termicznej. Spółka również wykonuje szczegółowe badania modułów z wykorzystaniem obrazowania elektroluminescencyjnego.

Spółka niedawno otworzyła zaawansowane technologicznie Centrum Monitoringu, które wyposażone jest w najnowocześniejsze urządzenia i oprogramowanie. Na ścianie medialnej o wysokiej rozdzielczości (do 8K), operatorzy-analitycy monitorują m.in. bieżące wyniki produktywności farm, alarmy i powiadomienia, mapy pogodowe, czy monitoring statusu realizowanych prac serwisowych. Głównym narzędziem wykorzystywanym przez operatorów centrum jest system SCADA, a Nomad Electric opracował własny software „Nomad NX”, który kontroluje wytwarzanie energii w czasie rzeczywistym, natychmiast alarmuje o zakłóceniach w pracy elektrowni i pozwala na w pełni zdalne sterowanie instalacją, zarządzanie mocą czynną i bierną oraz sterowanie trackerami.

Centrum Monitoringu Nomad Electric

Centrum Monitoringu wykorzystuje również platformę Field Service Management zapewniającą digitalizację i automatyzację wszystkich procesów związanych z obsługą techniczną. Wszystkie zgromadzone dane są automatycznie analizowane przez algorytmy w celu szybkiego wykrywania ewentualnych odchyleń w produkcji lub poziomie wskaźników oraz ustalenia priorytetów działań dla centrum monitoringu jak i pracowników terenowych. Umożliwia to szybką reakcję i rozwiązanie potencjalnych problemów, a tym samym pomaga zminimalizować czas przestojów i zmaksymalizować produkcję energii dla właścicieli farm.

Nomad Electric w pierwszej piątce usługodawców

W ciągu najbliższych lat europejski rynek fotowoltaiki podwoi się i osiągnie ok. 300 GWp mocy. W 2023 roku firma Nomad Electric skupi się przede wszystkim na dalszej ekspansji międzynarodowej zgodnie z dotychczas wypracowanym, sprawdzonym modelem operacyjnym obsługi farm pv. W wyniku dynamicznego rozwoju firma ma szansę stać się jedną z pięciu największych firm w Europie oferujących usługi O&M dla wielkopowierzchniowych farm fotowoltaicznych.

RE na podstawie materiałów Nomad Electric, fot. Nomad Electric

Zapisz się na bezpłatny newsletter