Po ilu latach zwraca się fotowoltaika?

09/03/2021
AS Energy opłacalność fotowoltaiki
  • Na koniec 2020 roku moc zainstalowana fotowoltaiki w Polsce wyniosła 3960 MW. Oznacza to wzrost o 259 proc. w stosunku do 2019 r.
  • Na duże zainteresowanie fotowoltaiką wpływa niewątpliwie możliwość uniezależnienia się od rosnących cen prądu.
  • Aby zwrot z inwestycji w fotowoltaikę był jak najszybszy, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych czynników.

Po ilu latach inwestycja w instalację fotowoltaiczną ma szansę się zwrócić?

Spróbujmy to prześledzić na prawdziwym przykładzie.

Mieszkaniec Katowic ma dom o powierzchni 140 mkw., w którym mieszka trzyosobowa rodzina. Ponieważ nie ma możliwości przyłączenia domu do sieci gazowej, centralne ogrzewanie jest zasilane energią elektryczną. Powoduje to roczne zużycie prądu wynoszące około 14 000 kWh. To bardzo dużo, zważywszy, że przeciętna polska rodzina zużywa 2 400 kWh rocznie.

Średnio rachunki za prąd w 2020 r. wyniosły 734 zł miesięcznie. Najkorzystniejszą możliwością obniżenia rachunków była instalacja fotowoltaiczna. Klient zdecydował się na ogólną moc instalacji 9,34 kWp, czyli prawie maksymalną dopuszczalną w jego przypadku (10 kWp). Koszt całkowity wyniósł 35 000 zł. Dzięki programowi „Mój Prąd” otrzymał dotację 5000 zł. Następnie od dochodu za 2020 r. odpisał 30 000 zł w ramach ulgi termomodernizacyjnej, co daje zwrot w wysokości 5100 zł. Instalacja kosztowała więc 24 900 zł.

Wysokość rachunków za prąd oczywiście mocno spadła. Teraz wynoszą średnio miesięcznie 203 zł, czyli zmalały o 531 zł. Łatwo policzyć, że inwestycja powinna się zwrócić za 4 lata. Oczywiście to bardzo szacunkowe wyliczenia – w przypadku ogrzewania domu na prąd zależą od temperatury powietrza i cen prądu. Doliczyć trzeba też koszty serwisowania instalacji oraz spadek mocy paneli o około 0,7 proc. rocznie.

Zobacz także: Rekordowy rok dla fotowoltaiki

Koszty inwestycji w fotowoltaikę

Przy planowaniu inwestycji w instalacje fotowoltaiczną kluczową sprawą jest obliczenie zapotrzebowania domu lub firmy na energię elektryczną. Można w tym celu spojrzeć na licznik zużycia prądu albo po prostu zebrać rachunki za prąd z całego roku i na ich podstawie oszacować odpowiednią moc.

Jeśli moc nie przekracza 10 kWp, to z każdej 1 kWh energii wprowadzonej do sieci możemy odebrać 80 proc. na własny użytek. W przypadku instalacji o mocy ponad 10 kWp ten współczynnik wynosi już tylko 70 proc. Zbyt wysoka moc zwiększy koszty instalacji i okres zwrotu. Natomiast za niska będzie wymagać dokupienia energii z zakładu energetycznego.

Cena prądu

Szybkość zwrotu kosztów instalacji fotowoltaicznej zależy od kilku czynników. Wszystkie da się w miarę precyzyjnie oszacować z wyjątkiem ceny energii elektrycznej, która jest zmienna. Jak pokazują dane zebrane przez HRE Investments, w listopadzie 2020 r. trzyosobowa rodzina płaciła w Polsce za energię przeciętnie o 11,7 proc. więcej niż rok wcześniej.

1 lutego 2021 r. ceny energii elektrycznej w Polsce były zróżnicowane – od 0,59 do 0,67 zł za 1 kWh w taryfie G11. Przy obliczaniu zwrotu kosztów inwestycji można więc przyjąć średnią 0,63 zł. Specjaliści zakładają, że w najbliższych latach cena ta będzie zwiększać się o około 7 proc. rocznie. Klienci, którzy zużywają mało energii, odczują te podwyżki w niewielkim stopniu. W przypadku większego zużycia, rosnące ceny będą bardziej dotkliwe.

Dotacje na instalacje fotowoltaiczne

Dla inwestorów dostępne są liczne programy wsparcia, w ramach których można wnioskować o dofinansowanie zakupu i montażu nowych instalacji fotowoltaicznych. Prym wiedzie program Mój Prąd umożliwiający uzyskanie dotacji w maksymalnej wysokości 5 tys. zł na instalacje o mocy 2-10 kW. Taką samą kwotę można uzyskać w programie Czyste Powietrze – tutaj jednak zakupowi systemu PV powinna towarzyszyć wymiana nieefektywnego źródła ciepła. Firmy mogą z kolei ubiegać się o pożyczki lub dotacje udzielane w programie Energia Plus – budżet wynosi odpowiednio niemal 1,3 mld oraz prawie 50 mln. Z kolei rolnicy w programie Agroenergia mają możliwość otrzymania dofinansowania w wysokości do 15 tys. zł (na instalacje o mocy powyżej 10 kW, ale mniejszej niż 30 kW) lub 25 tys. zł (na instalacje o mocy od 30 do 50 kW). W przypadku budowy instalacji hybrydowej (fotowoltaika wraz z pompą ciepła) przewidziano dodatek w wysokości 10 tys. zł.

Poza wyżej wymienionymi programami ogólnopolskimi, dostępne są również programy regionalne, które przyjmują różne formy w zależności od wybranego województwa, czy gminy – warto sprawdzić, jakie możliwości oferuje dany samorząd.

Ulgi dla podatników

Inwestor może znacznie obniżyć koszty dzięki uldze termomodernizacyjnej w podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z ustawą jedną z definicji przedsięwzięcia termomodernizacyjnego jest „całkowita lub częściowa zamiana źródeł energii na źródła odnawialne lub zastosowanie wysokosprawnej kogeneracji”. Ulga przysługuje podatnikowi, który jest właścicielem lub współwłaścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego. Odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono wydatek. Kwota odliczenia nie może przekroczyć 53 000 zł.

Tanie kredyty na fotowoltaikę

Jeśli inwestor nie dysponuje gotówką na zakup instalacji, może skorzystać z kredytu. Ciekawą propozycję ma np. Bank Ochrony Środowiska, który oferuje EKOkredyt PV z RRSO 6,21 proc. Można otrzymać do 75 000 zł, nawet na 100 proc. wartości inwestycji. Spłata do 10 lat. Środki z EKOKredytu PV mogą zostać wykorzystane na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznych, magazynów energii i stacji ładowania.

Fotowoltaika – to się opłaca

Najważniejszym czynnikiem obrazującym, dlaczego fotowoltaika z roku na rok staje się coraz bardziej opłacalna jest rosnąca cena prądu i jednocześnie taniejąca technologia, co znacząco skraca okres zwrotu. Warto jednak zdecydować się na korzystanie z produktów i usług sprawdzonych firm. Wysoka jakość i odpowiednio dopasowane do potrzeb produkty oraz fachowe usługi instalacyjne zapewnią maksymalny poziom solidności systemu. Dzięki precyzyjnym obliczeniom uniknie się także nieodpowiedniego oszacowania, ile energii zostanie wyprodukowanej i jakie będą z niej zyski, zarówno dla klienta indywidualnego, jak i firm – mówi Katarzyna Śliwińska, kierownik działu marketingu i reklamy firmy RuckZuck, właściciela marki AS Energy.

Zobacz także: Kluczowe właściwości inwerterów PV

O firmie AS Energy
AS Energy to marka działająca na rynku odnawialnych źródeł energii, która oferuje wszystkie potrzebne elementy do montażu instalacji fotowoltaicznej na dachu lub gruncie. Dzięki współpracy ze światowymi liderami sektora energetyki słonecznej (K2, Jinko Solar, Solis) proponuje szeroki wybór komponentów najwyższej jakości. Oferta produktowa skierowana jest do klientów biznesowych: instalatorów, firm wykonawczych, biur projektowych, sklepów oraz hurtowni solarnych.

Zapisz się na bezpłatny newsletter