Jak sprawdzić, czy szpital jest prawidłowo oświetlony?

16/12/2019
Oświetlenie sali operacyjnej Konica Minolta

Wszyscy doskonale wiemy, jak ważne jest prawidłowe oświetlenie, szczególnie w obiektach opieki zdrowotnej. Zapewne od razu w naszych głowach powstaje obraz stołu operacyjnego, pomieszczenia diagnostycznego do oceny obrazów medycznych czy laboratorium.

Oświetlenie wjazdu do szpitala

Szpital to złożone miejsce, które trzeba prawidłowo oświetlić. Warto o tym pomyśleć i uwzględnić już od samego wjazdu – tam, gdzie pojazdy szukają drogi do Specjalnego Oddziału Ratunkowego bez straty czasu. Wszelkiego rodzaju znaki drogowe, tablice informacyjne czy oświetlenie jezdni możemy kontrolować urządzeniami Konica Minolta CS-150 lub CS-160. Są to mierniki, dzięki którym możemy mierzyć barwę potrzebnych nam powierzchni czy znaków oraz ich luminancję. Urządzenia standardowo posiadają pamięć pomiarową i można porównywać ze sobą pomiary w celu sprawdzenia np. jednorodności świecenia. Program komputerowy dołączony do miernika pozwala na archiwizowanie danych i ich przeglądanie. Mierniki Konica Minolta są wyjątkowo lekkie, a ich konstrukcja sprawia, że pomiary są sprawne i szybkie.

Pobierz artykuł: Oświetlenie obiektów opieki zdrowotnej

Jakość oświetlenia we wnętrzu szpitala

W celu sprawdzenia jakości oświetlenia wnętrz powinniśmy dysponować dokumentacją projektową. Podczas pomiarów należy sprawdzać: natężenie oświetlenia, stopień olśnienia, oddawanie barw i luminancję opraw. Sprawdzanie luminancji oprawy to kolejny ważny aspekt podczas weryfikacji stanu oświetlenia we wnętrzach. Jest to szczególnie ważne wtedy, gdy pracujemy z ekranami i monitorami. Jeżeli dostawca oprawy nie podał szczegółowych rozkładów kątowych, to warto skorzystać z miernika Konica Minolta LS-150. Posiada on konstrukcję jak wspomniany już wcześniej model CS-150. Poręczność i łatwe pozycjonowanie miejsca pomiarowego to jego ogromna zaleta. Jest tak zaprojektowany, żeby użytkownik widział miejsce, które zostanie zmierzone. Urządzenie ma precyzyjnie skonstruowany układ optyczny, tak aby oświetlenie towarzyszące nie zostało uwzględnione do pomiarów, a tylko to, które nas interesuje.

Światło w gabinecie lekarskim

W gabinecie, gdzie lekarz obserwuje pacjenta i wzrokowo ocenia zmiany na skórze lub zmiany wewnętrzne, oświetlenie ma ogromne znaczenie. To właśnie po kolorze określa się zmiany, które informują o chorobie i jego etapie. Również istotne dla lekarza jest to, czy kształt części ciała jest symetryczny do drugiej – na przykład po zwichnięciu czy złamaniu. Właśnie w takich przypadkach światło odgrywa ogromną rolę. Istotne jest przede wszystkim to, czy miejsce oświetlenia jest prawidłowo zaprojektowane i czy posiada odpowiednie parametry. Takie aspekty możemy sprawdzić, mając w ręku urządzenie Konica Minolta CL-500A. Jest to przenośny spektrofotometr, który mierzy widmo, dominującą długość fali, czystość wzbudzenia i parametry związane z barwą i ilością światła, takie jak natężenie i wszystkie współczynniki oddawania barw od R1 do R15. Spektrofotometr wyposażony jest w program komputerowy do pracy w arkuszu Excel, który usprawnia i porządkuje prace związane z przechowywaniem danych.

Parametry jakości oświetlenia

W medycynie nie można pominąć parametrów jakości światła – przecież nie tylko ilość, ale jego cechy i jakość mają esencjonalne znaczenie. W takiej sytuacji, jeżeli chcemy zmierzyć nie tylko współczynniki CRI, ale również TM-30-15, warto zapoznać się z urządzeniem Instrument Systems MAS40. Jest to spektrofotometr, który w zależności od wersji mierzy zakres 250nm-830nm lub 380-950nm.

Medycyna estetyczna

Ostatnio możemy dostrzec w telewizji coraz większą ilość programów związanych z medycyną estetyczną i chirurgią plastyczną. Przecież wszystkim zależy na pięknych białych zębach, bujnych włosach, odżywionej młodej cerze, która oczywiście będzie bez zmarszczek. Nie wspominając o świetnej figurze i postawie zwłaszcza u kobiet. Wykonywanie operacji związanych z plastyką ciała wymagają ogromnego doświadczenia i niesamowitych umiejętności od lekarza. Bez odpowiedniego sprzętu i odpowiednio przygotowanego miejsca do zabiegu, które jednocześnie jest miejscem pracy dla chirurga, nie byłoby tak świetnych efektów.

Urządzenie do pomiaru światła Konica Minolta
Konica Minolta CL-70F

Ci lekarze na pewno bazują na profesjonalnych rozwiązaniach oświetleniowych. Jeśli klinika wykonuje dużą ilość zabiegów, to przecież trzeba uwzględnić, że światło zmienia z czasem swoje parametry, tzn. jego ilość, cechy i jakość. W celu regularnego sprawdzania stanu oświetlenia warto posłużyć się przenośnym urządzeniem Konica Minolta CL-70F. Jest to przenośny i lekki miernik, który posiada obrotową głowicę. Dzięki niemu możemy zmierzyć poszczególne współczynniki oddawania barw jak i samą barwę źródła, natężenie i zawartość spektralnych długości fal. Miernik ten posiada dotykowy wyświetlacz i pamięć pomiarową. Przycisk do wykonania pomiaru znajduje się z boku urządzenia co sprawia, że trzymając urządzenie w jednej dłoni od razu mamy ją przygotowaną do wykonania pomiaru. Jest to niezwykle ułatwiający aspekt konstrukcji urządzenia dla wykonywania pomiarów. Dodatkowo zmierzone dane możemy przesłać do komputera i archiwizować je w popularnym arkuszu Excel.

Diagnostyka obrazowa

Profesjonale kliniki medyczne posiadają w swoim budynku część związaną z diagnostyką obrazową. Po wykonaniu tomografii, rezonansu czy w czasie badania USG obraz jest oceniany na wyświetlaczu. Taki ekran powinien mieć odpowiedni kontrast dla prawidłowej oceny. Wykonując dużą ilość badań, należy uwzględnić okresowe sprawdzanie takich wyświetlaczy. W tym celu trzeba się posłużyć pomiarem, żeby wiedzieć co i w jakim zakresie ustawić. W takiej sytuacji warto użyć miernika Konica Minolta LS-150 lub wspomniany wcześniej CS-150. Jeżeli zależy nam na kontrolowaniu równomierności świecenia całego ekranu i możliwości archiwizowania widoków wyświetlaczy, to należy rozważyć urządzenia Radiant Vision Systems. Obecnie są to najwyższej klasy analizatory barw i kontrastu przeznaczone do wszystkich monitorów.

Oświetlenie w stomatologii

Kolejną dziedziną, w której oświetlenie ma istotne znaczenie, to zabiegi związane z uzębieniem. Obecnie gabinet stomatologiczny to duża sala, w której cały sufit stanowi powierzchniowe źródło światła, a drugie oświetlenie znajduje się przy fotelu. W takich salach dokonuje się szerokiego spektrum zabiegów, począwszy od higieny jamy ustnej poprzez standardowe wypełnienia aż po skomplikowaną chirurgię szczękową. Jeżeli zabieg wymaga wysokiej precyzji, to stomatolog używa mikroskopu, w którym jest kolejne źródło światła. Natomiast jeśli podczas operacji należy wykonać obraz medyczny i dokonać prawidłowej oceny przebiegu pracy, to profesjonalny stomatolog potrzebuje odpowiedniego wyświetlacza z odpowiednim oświetleniem. Te wszystkie potrzebne pomiary można wykonać, dysponując wspomnianymi wcześniej miernikiem CS-150 i spektrofotometrem CL-500A.

Drodzy Czytelnicy, w artykule przedstawiliśmy istotę oświetlenia, gdzie wykonywana jest praca – zapewne najważniejsza. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że widzenie dostarcza człowiekowi najwięcej informacji. Dlatego warto zadbać o najlepsze warunki do oceny wzrokowej, szczególnie w opiece zdrowotnej. W celu uniknięcia takich problemów jak: zmęczenie wzroku, podrażnienia oczu, podwójnego widzenia, zamazywania się obrazu, bólów głowy czy zmniejszenia akomodacji oka należy kontrolować oświetlenie. Podsumowując, oświetlenie niezbędne do pracy w szpitalach i klinikach medycznych jest najważniejsze.

Jeżeli są Państwo zainteresowani odpowiednimi urządzeniami do pomiaru oświetlenia przeznaczonego do budynków opieki zdrowotnej opisanych w artykule, to zapraszamy do kontaktu z nami. Chętnie doradzimy i wspomożemy przy tego typu pomiarach.

Andrzej Wojtkowski, Konica Minolta

Konica Minolta Sensing Europe B.V. Sp. z o.o. Oddział w Polsce

ul. Skarbowców 23a

53-025 Wrocław

tel. +48 71 734 52 11

info.poland@seu.konicaminolta.eu

www.konicaminolta.pl

Zamów prenumeratę Rynku Elektrycznego Przejdź do formularza

Zapisz się na bezpłatny newsletter