Nowe oznaczenia na stacjach ładowania epojazdów

18/03/2021
ładowanie auta elektrycznego
  • Dyrektywa Unii Europejskiej UE w sprawie wdrażania infrastruktury paliw alternatywnych (2014/94/EU) zobowiązuje producentów pojazdów elektrycznych oraz operatorów infrastruktury ładowania do zastosowania ujednoliconych etykiet informacyjnych.
  • Nowe stacje ładowania pojazdów elektrycznych zostaną dostosowane do nowych regulacji.
  • Przepisy obowiązują od 20 marca 2021 r.

Ujednolicony zestaw oznaczeń ma pomagać w określeniu urządzeń do ładowania, które są kompatybilne z danym pojazdem elektrycznym. Znak graficzny ma kształt sześciokąta z wpisaną literą. Na stacji znak będzie miał białe lub srebrne tło z czarną literą. Na pojeździe znak będzie miał czarne tło i białą lub srebrną literę. Aby w odpowiedni sposób załadować pojazd, wystarczy powiązać odmienne kolorystycznie znaki z tą samą literą.

Zobacz także: Infrastruktura do ładowania pojazdów elektrycznych

Stacje ładowania AC (ładujące prądem zmiennym) wyposażone są we wtyczkę Type 2, pasującą do wszystkich samochodów elektrycznych oferowanych na europejskim rynku. Rozwinięciem wtyczki Type 2 jest CCS – wyposażone są w nie stacje ładowania typu DC, czyli ładujące prądem stałym. Trzeci dostępny rodzaj wtyczki to CHAdeMO. Znajdziemy je w stacjach DC i jest to format dedykowany samochodom z Azji.

Nowe oznakowanie zostanie umieszczone na stacjach ładowania obok gniazda wyjściowego lub miejsca przechowywania przewodu podłączanego do pojazdu. Ten sam znak będzie umieszczony w okolicach gniazda znajdującego się w samochodzie. Pozwoli to użytkownikowi samochodu elektrycznego upewnić się, że poprawnie wybrał wtyczkę.

Nowe etykiety pojawią się we wszystkich 27 krajach Unii oraz w Szwajcarii, Lichtensteinie, Norwegii, Islandii, Macedonii, Serbii i Turcji. Przepisy obowiązują od 20 marca 2021 r.

Z Licznika Elektromobilności wynika, że na koniec stycznia br. w kraju zarejestrowanych było około 20 tysięcy aut elektrycznych i hybryd typu plug-in. W pierwszym miesiącu 2021 r. przybyło ich prawie 800, to o 35% więcej niż w tym samym miesiącu ubiegłego roku.

RE

Zamów prenumeratę Rynku Elektrycznego Przejdź do formularza

Zapisz się na bezpłatny newsletter