Phoenix Contact E-Mobility otworzył fabrykę w Polsce

29/01/2021

Phoenix Contact E-Mobility zakończył budowę fabryki na terenie Parku Naukowo-Technologicznego Rzeszów-Dworzysko.

Phoenix Contact E-Mobility produkuje w Rzeszowie elementy infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych: kable ładowania AC i DC. Jest to pierwszy na taką skalę oddział Phoenix Contact E-Mobility GmbH zlokalizowany poza Niemcami. O budowie fabryki w Polsce zadecydował zwiększający się popyt na produkty firmy w zakresie elektromobilności.
Nowa fabryka była budowana od września 2020 r. Zajmuje łączną powierzchnię 15 tys. mkw., z tego 14 tys. mkw. to powierzchnia produkcyjno-magazynowa, a 1 tys. – biurowa. W fabryce może pracować min. 250 osób.

Phoenix Contact E-Mobility GmbH z miejscowości Schieder-Schwalenberg należy do niemieckiej Grupy Phoenix Contact z siedzibą w Blombergu (Nadrenia Północna-Westfalia) – producenta automatyki przemysłowej oraz elektrotechniki.

fabryka Phoenix Contact E-Mobility w Rzeszowie
Pierwszy wyprodukowany kabel do ładowania AC w nowej fabryce Phoenix Contact E-Mobility w Rzeszowie

Christoph Paetzold, kierownik projektu dla nowego zakładu w Rzeszowie, powiedział podczas otwarcia: Jesteśmy bardzo zadowoleni, że udało nam się w rekordowo krótkim czasie ukończyć obiekt w Rzeszowie i oddać go do użytku na przełomie roku. Zespół wyprodukował już pierwsze sztuki naszych kabli do ładowania AC. Przygotowujemy się do instalacji kolejnych urządzeń i zatrudnienia pracowników w nadchodzących tygodniach. Dzięki dobrej lokalizacji w Parku Naukowo-Technologicznym Rzeszów-Dworzysko z dobrze rozwiniętą infrastrukturą, nasz zakład stanie się ważnym miejscem w sieci produkcyjnej Phoenix Contact E-Mobility. Równolegle w siedzibie głównej w Niemczech realizowane są dalsze inwestycje w celu zwiększenia mocy produkcyjnych.

Koszt inwestycji wyniósł 11,5 mln euro.

Phoenix Contact E-Mobility Sp. z o.o. dołączył do dwóch istniejących spółek Phoenix Contact w Polsce:

  • Phoenix Contact Wielkopolska Sp. z o.o. – działalność produkcyjna, dwie fabryki w: Nowym Tomyślu i Tarnobrzegu;
  • Phoenix Contact Sp. z o.o. – działalność handlowa z siedzibą we Wrocławiu.

Zobacz także: Rozwój infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych

Elektromobilność w Polsce

W Polsce na koniec grudnia 2020 r. było zarejestrowanych łącznie 18 875 sztuk samochodów osobowych z napędem elektrycznym. Przez cały 2020 r. przybyło przybyło ich 9 879 sztuk (dla porównania – liczba nowych rejestracji pojazdów wyłącznie elektrycznych w Niemczech w 2020 r. wyniosła blisko 200 000, a pojazdów hybrydowych typu plug-in – prawie 400 000). Infrastruktura do ładowania pojazdów elektrycznych składała się z 1364 ogólnodostępnych stacji (2641 punktów). 33% z nich stanowiły szybkie stacje ładowania prądem stałym (DC), a 67% wolne ładowarki prądu przemiennego (AC) o mocy mniejszej lub równej 22 kW.

RE

Fot. Phoenix Contact E-Mobility

Zamów prenumeratę Rynku Elektrycznego Przejdź do formularza

Zapisz się na bezpłatny newsletter