System do magazynowania energii na kilka miesięcy

09/04/2025
elektrolizer Sunex

Firma SUNEX stworzyła system do długoterminowego magazynowania wodoru w warunkach domowych oraz w małych przedsiębiorstwach produkcyjnych. Opracowane rozwiązanie, w zależności od całkowitej pojemności zbiorników, umożliwia długoterminowe magazynowanie wodoru, który może zaspokoić całkowite zapotrzebowanie na energię budynku nawet na kilka miesięcy. Przykładowo zbiorniki o pojemności 3 m3 będą mogły zmagazynować ok. 60 kg wodoru, co stanowi ekwiwalent ok. 2000 kWh energii chemicznej, którą później można przetworzyć na ciepło i energię elektryczną przy wykorzystaniu ogniw paliwowych.

Zbiorniki do magazynowania wodoru, wraz z pozostałymi urządzeniami: panelami fotowoltaicznymi, elektrolizerem i pompą ciepła, tworzą kompletny system do magazynowania energii i efektywnego ogrzewania budynków. Jego główną zaletą jest możliwość magazynowania energii wytworzonej z OZE w celu jej późniejszego wykorzystania, np. do ogrzewania. W przypadku budynków wyposażonych w fotowoltaikę i pompę ciepła najwyższe zapotrzebowanie na energię elektryczną jest zimą, a jej największa produkcja latem. Rozwiązanie SUNEX pozwoli zniwelować to przesunięcie czasowe” – czytamy w komunikacie.

Jak działają zbiorniki do magazynowania wodoru?

Panele fotowoltaiczne wytwarzają energię elektryczną, elektrolizer przetwarza ją na wodór, który jest magazynowany w zbiornikach (kompozytowych – lżejszych i bardziej szczelnych od stalowych) na zewnątrz budynku. Większa szczelność zbiorników zapobiega stratom wodoru w procesie jego długoterminowego magazynowania. W okresie kiedy występuje zapotrzebowanie na ciepło, ogniwo paliwowe pobiera zmagazynowany wodór i wytwarza energię elektryczną, która zaś zasila pompę ciepła.

System może znaleźć zastosowanie nie tylko w przydomowych instalacjach, lecz także w małym przemyśle, np. do zasilania wodorem wózków widłowych.

Wodorowy system magazynowania spółka będzie oferować na strategicznych dla niej rynkach zagranicznych, głównie w Niemczech i Austrii. To też kluczowe rynki eksportowe dla SUNEX, na których spółka realizuje ponad 80 proc. sprzedaży. SUNEX jest na nich obecny również poprzez akwizycje. Spółka nabyła austriacki Krobath, a następnie stała się właścicielem niemieckiej spółki instalacyjnej Drolsbach oraz części udziałów w austriackiej SA-Energietechnik.

– W Niemczech istnieje wiele, nie w pełni wykorzystanych instalacji fotowoltaicznych. W przypadku naszego systemu, głównymi klientami będą osoby, które już posiadają OZE, ale nie chcą oddawać wyprodukowanych nadwyżek energii do sieci. Wiele osób korzysta z metod magazynowania energii w bateriach, ale technologia ta umożliwia zasilanie najwyżej przez kilka dni, a zwykle kilka godzin. My proponujemy magazynowanie w długim okresie – mówi Romuald Kalyciok, prezes SUNEX.

Czas instalacji systemu jest porównywalny do montażu kotłowni wyposażonej w pompę ciepła lub inne tradycyjne źródła ciepła.

Rozwiązania do magazynowania wodoru są bezpieczne w użytkowaniu dzięki zastosowaniu specjalistycznych zaworów, technologii monitorujących i wykorzystaniu wysokiej jakości materiałów. Instalacja jest równie bezpieczna jak tego typu rozwiązania stosowane w autobusach wodorowych, których coraz więcej jeździ już po polskich drogach.

RE na podstawie informacji SUNEX

Zapisz się na bezpłatny newsletter