Na polskiej mapie OZE pojawiły się dwie duże farmy wiatrowe

25/06/2020
PGE farma wiatrowa

Grupa PGE uruchomiła dwie nowe farmy wiatrowe – 43 turbiny o łącznej mocy zainstalowanej blisko 100 MW.

Farmy wiatrowe Starza/Rybice i Karnice II powstały w północno-zachodniej części województwa zachodniopomorskiego.

Inwestycja zwiększyła łączną moc zainstalowaną farm wiatrowych Grupy PGE o blisko 20 proc. do 647 MW i umocniła pozycję Grupy jako największego producenta zielonej energii w Polsce.

Zobacz także: Instalacje wiatrowe w Polsce

W ramach inwestycji powstałej na obszarze powiatów Kamień Pomorski i Gryfice zbudowano 33 wiatraki o mocy znamionowej 2 MW i 10 wiatraków o mocy 2,2 MW wraz z infrastrukturą towarzyszącą i wyprowadzeniem mocy w postaci dwóch stacji transformatorowych.

Do wykonania fundamentów wszystkich wiatraków zużyto 16 340 m³ betonu (ponad 1800 kursów betonowozów) oraz 2120 ton stali zbrojeniowej (to więcej niż waży 8 samolotów pasażerskich Boeing 787 Dreamliner). Turbiny, każda o wadze ok. 260 ton, zostały zamontowane odpowiednio na 110 i 125 metrowych wieżach. Pracujące na nich łopaty wykonane z laminatu (mieszanki włókna szklanego i żywicy) mają średnicę 100 lub 110 metrów długości.

Budowa nowych farm wiatrowych była możliwa dzięki wygranej w 2018 r. aukcji na sprzedaż energii elektrycznej w instalacjach odnawialnych źródeł energii. Na potrzeby przedsięwzięcia o roboczej nazwie Klaster, obok elektrowni z infrastrukturą towarzyszącą i wyprowadzeniem mocy, powstała też 30-kilometrowa kablowa linia wysokiego napięcia pomiędzy Kamieniem Pomorskim i Skrobotowem. Przyczyni się ona do poprawy bezpieczeństwa energetycznego oraz parametrów pracy sieci dystrybucyjnej w całym regionie.

Zobacz także: Moc zainstalowana OZE

Zielona energia w PGE

W Grupie PGE spółką odpowiedzialną za rozwijanie odnawialnych źródeł energii odpowiedzialna jest PGE Energia Odnawialna. Obecnie jest ona największym producentem zielonej energii Polsce.

Spółka PGE Energia Odnawialna posiada:

  • 16 farm wiatrowych,
  • 29 elektrowni wodnych,
  • 4 elektrownie szczytowo-pompowe,
  • 1 farmę fotowoltaiczną na górze Żar.

Łączna moc zainstalowana wszystkich obiektów wynosi 2286,1 MW.

RE

Zamów prenumeratę Rynku Elektrycznego Przejdź do formularza

Zapisz się na bezpłatny newsletter