Postanowiliśmy akumulować gotówkę – zarząd PGE Polskiej Grupy Energetycznej

22/04/2020
elektrownia PGE

Zarząd PGE Polskiej Grupy Energetycznej zrezygnował z projektów i programów nieprzynoszących oczekiwanych korzyści dla Grupy PGE, które zostały zaplanowane na lata 2020-2024. Łączna wartość tych projektów to ponad miliard złotych.

W oparciu o wszechstronną analizę zarząd PGE podjął decyzję o zamknięciu bądź o ograniczeniu zakresu zadań, projektów i programów z obszarów:

  • Badań i Rozwoju (m.in. projekty oparte o sztuczną inteligencję),
  • ICT (m.in. udział zewnętrznych podmiotów IT w realizowanych projektach),
  • inwestycji (m.in. z rozwój niektórych projektów opartych o węgiel oraz niskomarżowe projekty kogeneracyjne).

W sumie zrezygnowano z kilkudziesięciu projektów.

Planowane wydatki na projekty PGE w 2020 r. wynosiły blisko 200 milionów złotych. Skumulowane oszczędności w związku z ich zamknięciem wyniosą ponad miliard złotych w ciągu najbliższych 5 lat.

Decyzja ta jest związana z konsekwentnie realizowaną polityką zarządu PGE, mającą na celu uporządkowanie działalności Grupy i skoncentrowanie aktywności na podstawowej działalności oraz kluczowych, przynoszących marżę projektach.

Plany optymalizacji i racjonalizacji działań mieliśmy już przed pandemią COVID-19 znając wyniki finansowe Grupy PGE za rok 2019, ale teraz, w obliczu zaistniałych okoliczności, tym bardziej musimy rozważnie gospodarować naszymi zasobami. Postanowiliśmy akumulować gotówkę, i w przyszłości, po ustabilizowaniu sytuacji gospodarczej, rozsądnie ją inwestować zwiększając przewagę konkurencyjną. Celem jest utrzymanie pozycji lidera na rynku, również poprzez fuzje i przejęcia, które wymagają środków, a także poprzez inwestycje w rozwój, czyli realizację ambitnych projektów, dzięki którym będziemy zmierzać w zielonym kierunku  – informuje Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej

W ubiegłym tygodniu Grupa PGE poinformowała o zmniejszeniu o połowę zaangażowania w projekty sponsorskie. Nadal trwają prace analityczne nad kolejnymi projektami i zadaniami w Grupie PGE pod kątem efektywności, stopy zwrotu i powiązania z działalnością podstawową.

RE

Zamów prenumeratę Rynku Elektrycznego Przejdź do formularza

Zapisz się na bezpłatny newsletter