Rusza największa w Polsce elektrownia fotowoltaiczna

28/10/2021
elektrownia fotowoltaiczna Brudzew

Największa elektrownia fotowoltaiczna w Polsce rozpoczyna działalność i produkcję energii elektrycznej. Farma powstała z inicjatywy Zygmunta Solorza. Została zbudowana przez konsorcjum ESOLEO i PAK Serwis dla grupy ZE PAK w gminie Brudzew i ma moc 70 MWp. Jednym z odbiorców prądu będzie Grupa Polsat Plus.

Teren elektrowni fotowoltaicznej Brudzew (woj.wielkopolskie) należy do Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin SA (ZE PAK SA). Obszar inwestycji stanowi zrekultywowany teren po odkrywkowej eksploatacji węgla brunatnego, gdzie jeszcze w lutym 2021 r. wydobyta została jego ostatnia tona. Przy budowie farmy, spółka ESOLEO zaangażowała m.in. byłych górników, którzy zostali przekwalifikowani i realizują kolejne projekty związane z energią odnawialną.

Elektrownia PV Brudzew ma moc 70 MWp

Farma słoneczna w gminie Brudzew składa się ze 155 554 modułów fotowoltaicznych o mocy 455 Wp każdy i zajmuje teren ok. 100 ha. Łączna moc elektrowni to 70 MWp. Rocznie elektrownia ma produkować ok. 68 188 MWh energii elektrycznej.

Do budowy elektrowni oprócz modułów wykorzystano 306 inwerterów oraz ponad 900 km kabli i światłowodów. Samo ogrodzenie farmy, do której prowadzi 16 bram wjazdowych, ma 12 km długości. Na terenie elektrowni jest 31 stacji transformatorowych, każda o mocy 2MVA. Palety po modułach fotowoltaicznych zostały przetworzone na płyty sklejkowe, które zostaną wykorzystane do produkcji mebli.

Obiekt jest pierwszym w Polsce modułem wytwarzania energii typu D, który przeszedł certyfikację ION wg nowego kodeksu sieciowego NC RfG.

Zobacz także: Przetargi fotowoltaiczne – ogłoszone wyniki

Inwestycja była realizowana w bardzo szybkim tempie. Prace przygotowawcze rozpoczęły się 4 listopada 2020 r., prawomocne pozwolenie zamienne na budowę uzyskano 12 lutego 2021 r., wtedy też nastąpił montaż konstrukcji farmy. Montaż modułów trwał od 12 kwietnia do 11 sierpnia br. Zawiadomienie o zakończeniu budowy wysłano do starostwa 19 sierpnia 2021 r., a 26 października 2021 r. farma uzyskała tymczasowe pozwolenie na użytkowanie ION wystawione przez ENERGA-OPERATOR S.A., co daje 355 dni od rozpoczęcia prac przygotowawczych do uzyskania certyfikatu ION.

Zobacz także: Moc zainstalowana fotowoltaiki w Polsce

Wykonawcą farmy PV Brudzew było konsorcjum spółek ESOLEO Sp. z o.o. (z Grupy Polsat) oraz PAK Serwis Sp. z o.o., a jednym z głównych podwykonawców była spółka PAK Górnictwo S.A. Wartość inwestycji wyniosła 163,8 mln zł netto.

RE

Zapisz się na bezpłatny newsletter