Prąd z największej budowanej elektrowni PV trafi do Polsatu

15/03/2021
farma fotowoltaiczna Czernikowo

Polkomtel podpisał umowę na realizację dostaw zielonej energii dla Grupy Polsat. Będzie ona wytwarzana przez największą budowaną obecnie w Polsce farmę fotowoltaiczną Brudzew o mocy 70 MWp.

Największa farma PV planowana jest w gminie Brudzew w województwie wielkopolskim. Farma zajmie 100 hektarów. Teren należy do Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin SA (ZE PAK SA). Obszar inwestycji stanowi zrekultywowany teren po odkrywkowej eksploatacji węgla brunatnego, gdzie jeszcze w lutym 2021 r. wydobyta została jego ostatnia tona.

Zobacz także: Moc zainstalowana fotowoltaiki w Polsce

Wyprodukowany prąd będzie wykorzystywany przez Grupę Polsat. Umowa obejmuje dostawę do 68 GWh energii elektrycznej rocznie i została zawarta na 15 lat z możliwością jej przedłużenia. Dodatkowo Polkomtel, należący do Grupy Polsat, jako operator sieci Plus i certyfikowany sprzedawca, będzie mógł oferować swoim klientom, zarówno indywidualnym i biznesowym sprzedaż zielonego prądu wyprodukowanego dzięki OZE.

Zobacz także: Największe farmy PV w Polsce

Finansowaniem inwestycji zajmuje się konsorcjum trzech banków w składzie: Bank Pekao S.A., PKO BP i mBank. Umowa kredytowa została podpisana z PAK PCE Fotowoltaika Sp. z o.o. Kwota umowy wynosi 175 mln zł i obejmuje kredyt długoterminowy oraz kredyt VAT.

Wykonawcą Farmy PV Brudzew jest konsorcjum spółek ESOLEO Sp. z o.o. (z Grupy Polsat) oraz PAK Serwis Sp. z o.o., a jednym z głównych podwykonawców jest spółka PAK Górnictwo S.A.

Budowa farmy Brudzew ma zakończyć się w październiku 2021 r. Będzie to największa farma PV w Polsce. Jej moc będzie ponad 18,5 razy większa od mocy największej działającej obecnie w Polsce elektrowni fotowoltaicznej znajdującej się w Czernikowie koło Torunia, której moc zainstalowana wynosi 3,77 MW. 

RE

fot. Energa

Zapisz się na bezpłatny newsletter