Premiera fotowoltaicznych lameli

23/11/2020
do z fotowoltaicznymi lamelami

Saule Technologies, polska spółka tworząca elastyczne ogniwa fotowoltaiczne na bazie technologii perowskitowej, zaprezentowała automatyczne lamele, czyli łamacze światła wyposażone w perowskitowe ogniwa słoneczne.

Prezentacja nowego produktu odbyła się na torze Silesia Ring przy współpracy z partnerami – Somfy oraz Aliplast. Prezentowany podczas premiery produkt posiadał system automatyzacji i smart sterowania osłoną firmy Somfy i wykonany był na konstrukcji aluminiowej dostarczonej przez Aliplast.

Podczas premiery spółka Saule Technologies poinformowała o organizacji przetargu na licencję produktu na Europę. Jego zwycięzca zyska możliwość sprzedaży rozwiązania na wyłączność na całym kontynencie lub wybranych rynkach. Oferty można składać do połowy stycznia 2021 r.

Lamele firmy Saule Technologies mogą także współpracować z instalowaną na dachach stacją pogodową. Dzięki aktualizowanym na bieżąco danym automatycznie zmieniają swoje ustawienie względem pozycji słońca, by zapewnić użytkownikom budynków komfort cieplny i wizualny niezależnie od pory roku. System pozwala na integrację z niemal każdą automatyką budynkową BMS (Building Management System) i w pełni wpisuje się w trendy smart building czy smart house. Lamele mogą być dostosowane do preferencji konsumentów, począwszy od użytego materiału, jak aluminium, drewno, szkło czy tworzywa sztuczne, przez kształt i szerokość, po kolor. Dodatkowo rozwiązanie zabezpiecza budynek przed przegrzewaniem czy wychłodzeniem, znacząco redukując koszty eksploatacji klimatyzacji i ogrzewania we wszystkich rodzajach budynków.

W przeciwieństwie do tradycyjnych ogniw krzemowych, ogniwa perowskitowe są elastyczne, lekkie, ultracienkie i półprzezroczyste. Ich wytwarzanie nie wymaga wysokich temperatur, co przekłada się na znacząco mniejsze zużycie energii, niższe koszty produkcji i możliwość wykorzystywania jako podłoża rozmaitych powierzchni, nawet folii lub tekstyliów. Ogniwa perowskitowe mogą generować energię ze sztucznego światła i, w odróżnieniu od paneli krzemowych, są wydajne nawet wtedy, gdy promienie słoneczne padają pod innym kątem niż 90 stopni. Dzięki tej przewadze nad ogniwami krzemowymi, a także wspomnianej bardzo małej wadze, można je montować nawet na pionowych elementach elewacji.

– Nie bez powodu na miejsce premiery wybraliśmy tor Silesia Ring, gdzie w otoczeniu samochodów elektrycznych Porsche Taycan zaprezentowaliśmy nasze rozwiązanie – motoryzację i fotowoltaikę łączy coraz więcej. Zwłaszcza w odsłonie 2.0, pozwalającej dzięki ogniwom perowskitowym czerpać energię elektryczną ze światła niemal wszędzie – powiedział Piotr Krych, CEO Saule Technologies.

Źródło: ORPA i Saule Technologies

Zamów prenumeratę Rynku Elektrycznego Przejdź do formularza

Zapisz się na bezpłatny newsletter