Hybrydowa instalacja PV na wyspie Lord Howe w Australii

16/09/2021
wyspa Lord Howe z elektrownią fotowoltaiczną

Photon Energy uruchomił na wyspie Lord Howe w Australii hybrydową instalację fotowoltaiczną. Władze wyspy podkreślają, że dzięki tej instalacji udało się osiągnąć bezpieczeństwo energetyczne bez szkody dla światowego dziedzictwa wyspy.

  • Firma Photon Energy Engineering Australia przekazała władzom wyspy Lord Howe w Nowej Południowej Walii gotową hybrydową instalację OZE.
  • Projekt o wartości 11,1 mln AUD został sfinansowany przez władze wyspy Lord Howe oraz Australijską Agencję Energii Odnawialnej.
  • Instalacja PV o mocy 1,3 MW podłączona jest do systemu magazynowania Tesla Powerpack o mocy 3,7 MWh.

Wyspa Lord Howe jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Znajduje się na Morzu Tasmana, 700 km na północny wschód od Sydney. Montowana do gruntu instalacja fotowoltaiczna wraz z magazynem energii Tesla Powerpack została specjalnie zaprojektowana dla odległych lokalizacji, takich jak Lord Howe. Jest zintegrowana z lokalną mikrosiecią oraz generatorami diesla, stanowiących dotychczas główne źródło zasilania wyspy.

Instalacja hybrydowa OZE na wyspie Lord Howe w Australii

Instalacja składa się z 3240 modułów fotowoltaicznych o łącznej mocy 1,328 MW, podłączonych do Tesla Powerpack o pojemności 3,712 MWh sterowanych przez Tesla Microgrid Controller. Prace rozpoczęły się w lutym 2020 r. i zostały zakończone po 14 miesiącach.

Zobacz także: Fotowoltaika nawet.. na końcu świata

Od ponad sześciu miesięcy system dostarcza lokalnej społeczności czystą energię elektryczną, pracując w sierpniu, często przez pięć dób bez przerwy, bez konieczności użycia oleju napędowego. Jest to kolejny dowód niezawodności technologii fotowoltaicznej i baterii słonecznych, nawet w mniej słonecznych miesiącach zimowych.

Zobacz także: Instalacja hybrydowa OZE na wyspie Lord Howe w Australii w czasie rzeczywistym

Za pośrednictwem Australijskiej Agencji Energii Odnawialnej rząd Australii przeznaczył na projekt kwotę 4,5 mln AUD z całego budżetu, który wynosił w sumie AUD 11,1 mln. Z kolei władze wyspy uzyskały kredyt w wysokości 5,9 mln AUD od rządu Nowej Południowej Walii, a resztę kosztów inwestycji pokryły ze środków własnych.

RE, fot. Photon Energy

O wyspie Lord Howe Island

Wyspa Lord Howe znajduje się na południowym Pacyfiku, około 700 km na północny wschód od Sydney i jest częścią Nowej Południowej Walii. Lord Howe Island Board to agencja rządowa odpowiedzialna za opiekę, kontrolę i zarządzanie wyspą, zgodnie z ustawą Lord Howe Island Act z 1953 r. Wyspa ma kształt półksiężyca liczy około 11 km długości i 3 km szerokości, a jej powierzchnia wynosi 1 455 ha. Rafa koralowa o długości 6 km otacza lagunę od strony zachodniej. Dolna środkowa część wyspy, która wspiera obszar osadniczy, znajduje się pomiędzy północnym pasmem wzgórz (do 209 m), a surowym południowym krajobrazem zdominowanym przez dwie spektakularne góry: Mount Lidgbird (777 m) i Mount Gower (875 m). Na wyspie mieszka około 350 mieszkańców, a turystyka jest głównym przemysłem i źródłem dochodów. Każdego roku wyspę odwiedza około 16 000 osób i jest tam 21 domków noclegowych. Wyspa Lord Howe jest dobrze znana z  niezrównanych spacerów po buszu, wędkarstwa, nurkowania i surfingu oraz działa na niej wiele bardzo dobrych restauracji. Wyspa ma regularne połączenia lotnicze z Sydney i Port Macquarie. Statek zapewnia regularne przewozy towarowe między wyspą, a Port Macquarie na północnym wybrzeżu Nowej Południowej Walii.

O firmie Photon Energy Group

Grupa Photon Energy dostarcza rozwiązania w zakresie energii słonecznej i czystej wody na całym świecie. Usługi związane z energią słoneczną świadczy Photon Energy, który od momentu powstania w 2008 r. zbudował elektrownie słoneczne o łącznej mocy ponad 110 MWp i posiada w swoim portfolio elektrownie o łącznej mocy 89 MWp. Obecnie rozwija projekty o łącznej mocy ponad 590 MWp w Australii, na Węgrzech, w Polsce i Rumunii oraz świadczy usługi zarządzania i utrzymania dla projektów o łącznej mocy ponad 300 MWp na całym świecie. Druga główna linia biznesowa grupy, Photon Water, dostarcza rozwiązania w zakresie czystej wody, w tym usługi uzdatniania i remediacji, a także buduje i zarządza studniami i innymi zasobami wodnymi. Photon Energy N.V., spółka holdingowa Photon Energy Group, jest notowana na giełdach w Warszawie, Pradze i Frankfurcie. Główna siedziba firmy znajduje się w Amsterdamie, a jej biura w Australii, Ameryce Południowej i w całej Europie.

.

Zapisz się na bezpłatny newsletter