Kondensatory kompensacyjne w unikalnej technologii

03/10/2019
dielektryk w kondensatorach Frako

Bazując na 90 latach doświadczeń oraz na wielu własnych patentach, firma FRAKO stworzyła kondensatory kompensacyjne w unikalnej technologii postrzegane jako jedne z najlepszych tego typu rozwiązań na rynku. Stosowane są one w układach kompensacji mocy biernej na całym świecie. Od 2018 roku oficjalnym przedstawicielem firmy FRAKO w Polsce jest firma JEAN MUELLER POLSKA Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie.

Niemiecka jakość kondensatorów

kondensatory Frako

Kondensatory kompensacyjne LKT firmy FRAKO produkowane są od kilkudziesięciu lat wyłącznie w siedzibie firmy w Niemczech, w miejscowości Teningen (Baden-Württemberg). Pozwala to zachować niezmiennie wysoką jakość, która jest podstawą bezpiecznej eksploatacji oraz długiej żywotności produktu. W ofercie znajdują się cztery typy kondensatorów w wykonaniu 1- i 3-biegowym, na napięcie znamionowe Un=240-800[V] AC i o mocy do 40[kvar], które można sklasyfikować według parametrów, a tym samym obszaru zastosowań. Te wykonania to: Basic, Standard, Premium i Heavy Duty. Ostatnie z nich pod względem swoich parametrów znacznie przewyższają wymagania zawarte w normie przedmiotowej EN 60831-1 i -2.

Technologia sucha produkcji kondensatorów

Kondensatory FRAKO wykonane są w tzw. technologii suchej. Ich uzwojenia są zamknięte w cylindrycznej, aluminiowej obudowie z wyprowadzoną śrubą mocująco-uziemiającą M12. Obok wypełniacza, niepalnego i wolnego od związków PCB, stosowany jest lepki stabilizator w formie oleju mineralnego, który po odparowaniu zasycha, tworząc stałą strukturę. Kondensatory na etapie produkcji przechodzą wielopunktową kontrolę jakości, gdzie sprawdzane są m.in. ich pojemność, szczelność obudowy, izolacja, rolki z taśmą, wartość rezystancji rozładowania oraz wytrzymałość napięciowa. Następnie trafiają do komory próżniowej, gdzie są kondycjonowane w wysokiej temperaturze.

Metalizowana folia polipropylenowa jako dielektryk

Jako dielektryk używana jest metalizowana folia polipropylenowa dzielona na segmenty, posiadająca właściwości samo-regeneracji. Każdy segment jest mostkowany i łączony z obwodem elektrycznym. Mostki mają za zadanie odłączyć segment, jeśli pojawi się przebicie. Wysoka temperatura łuku powoduje odparowanie warstwy metalizowanej, samoistnie separując uszkodzony obszar. Cały proces trwa zaledwie kilka milisekund i nie ma praktycznie żadnego wpływu na parametry kondensatora, który pozostaje sprawny w czasie przebicia, jak i po jego wystąpieniu.

Patent na bezpiecznik nadciśnieniowy

bezpiecznik nadciśnieniowy w kondensatorach Frako

Wewnątrz obudowy kondensatora znajduje się tzw. bezpiecznik nadciśnieniowy, opatentowany przez firmę FRAKO w 2005 roku. To specjalny drut (lub druty dla wykonania 3-faz.) miedziany posiadający przewężenia, mający za zadanie bezpiecznie odłączyć kondensator od sieci w momencie przekroczenia krytycznego ciśnienia wewnątrz obudowy. Jest on dodatkowo izolowany, co chroni tym samym wewnętrzne elementy kondensatora przed łukiem elektrycznym. W praktyce wygląda to tak, że przy przekroczeniu granicznej wartości ciśnienia górna pokrywa kondensatora wykonana jako membrana wygina się do góry, a zamocowane do niej druty pękają w osłabionych miejscach. Tym samym kondensator zostaje bezpiecznie odłączony od sieci, nie stwarzając zagrożenia.

Najwyższa klasa temperaturowa

Kondensatory są bardzo wrażliwe na podwyższoną temperaturę. Nadmierny wzrost temperatury może być spowodowany wieloma czynnikami: miejscem zainstalowania, warunkami pracy i otoczenia, obecnością wyższych harmonicznych itp. Należy pamiętać, że stała dielektryczna folii polipropylenowej jest odwrotnie proporcjonalna do temperatury. Im wyższa temperatura (T), tym stała dielektryczna maleje, a folia traci swoje właściwości dielektryczne. Wszystkie kondensatory firmy FRAKO spełniają najwyższą klasę temperaturową D (wg EN 60831), a w wykonaniu Premium i Heavy Duty są przystosowane do pracy w podwyższonej temperaturze – odpowiednio max. 65°C oraz 68°C.

Zaciski przyłączeniowe Cage-Clamp

Zaciski przyłączeniowe Cage-Clamp kondensatorów firmy FRAKO

Warto również zwrócić uwagę na zaciski przyłączeniowe kondensatorów wykonane w technologii Cage-Clamp. Mocne antywibracyjne sprężyny zapewniają stały, trwały docisk, a sama obudowa zacisku posiada stopień ochrony IP20. Zaciski są bezobsługowe i nie wymagają konserwacji i częstej kontroli. Pod zaciskami znajdują się rezystory rozładowcze, które mają za zadanie rozładować kondensator do napięcia bezpiecznego 50V w czasie < 60s. Kondensatory pracują często w sieciach z dużą zawartością harmonicznych, których obecność skutkuje obniżeniem reaktancji kondensatora, a tym samym podwyższeniem prądu płynącego przez sam kondensator. Z tego powodu wszystkie wykonania LKT firmy FRAKO wytrzymują trwałe przeciążenie prądem o wartości minimum 1,5xIn, a w przypadku wykonań Premium czy Heavy Duty jest to odpowiednio 2,2xIn oraz 2,7xIn.

Pozostałe urządzenia do kompensacji mocy biernej

Firma FRAKO poza kondensatorami do kompensacji mocy biernej oferuje całą gamę innych urządzeń takich jak:

  • dławiki filtrujące i rozładowcze,
  • styczniki załączające,
  • regulatory mocy biernej,
  • filtry aktywne i pasywne,
  • gotowe moduły do kompensacji,
  • urządzenia do zarządzania energią elektryczną w rozdzielnicach nn.

Czytaj artykuł w PDF

Więcej informacji o produktach, w tym katalog oraz podręcznik do kompensacji mocy biernej Q dla projektantów i użytkowników, znajduje się na stronie www.jeanmueller.pl

RE

Zamów prenumeratę Rynku Elektrycznego Przejdź do formularza

Zapisz się na bezpłatny newsletter