Photon Energy buduje największy na świecie magazyn energii elektrycznej z fotowoltaiki

04/11/2021
parma pv

Firma Photon Energy przygotuje projekt farmy i magazynu energii słonecznej o mocy 300 MW/3,6 GWh wspólnie z firmą RayGen w Australii. Będzie to największy dostępny obecnie na świecie magazyn energii, wyłączając elektrownie szczytowo-pompowe.

Photon Energy zabezpieczył obszar 1200 ha w Australii Południowej pod budowę największego na świecie magazynu energii elektrycznej z fotowoltaiki. Spółka przygotowuje już w Australii liczne projekty fotowoltaiczne w oparciu o technologie solarne firmy RayGen, z wykorzystaniem rozwiązań związanych z magazynowaniem energii słonecznej.

Według wstępnych planów Photon Energy wybuduje magazyn energii słonecznej o mocy 300 MW oraz mocy przyłączeniowej 150 MW. Docelowa pojemność magazynu energii to 3,6 GWh, co odpowiada 24 godzinom pełnego obciążenia sieci z magazynu. Instalacja ta przewyższy największy obecnie magazyn energii należący do elektrowni Ouarzazate w Maroku o pojemności 3 GWh, z wyłączeniem elektrowni szczytowo-pompowych.

Zobacz także: Moc zainstalowana fotowoltaiki w Polsce

Spółka rozpoczęła proces uzyskania niezbędnych pozwoleń na budowę oraz przyłączenie do sieci i zakłada gotowość projektu do budowy do końca 2023 r.

Firma RayGen zakończyła niedawno proces pozyskania kapitału z emisji akcji serii C o wartości 55 milionów AUD, w którym uczestniczył Photon Energy wraz z AGL Energy, Schlumberger New Energy, Chevron Technology Ventures i Equinor Ventures. Obecnie firma buduje elektrownię magazynową o mocy 4 MW/50 MWh w Carwarp w Australii, która ma zostać ukończona w połowie 2022 r.

RE, fot. RayGen

Zapisz się na bezpłatny newsletter