Technika oświetleniowa z MerXu. Oprawy dla przemysłu

12/03/2021

Technika oświetleniowa obejmuje m.in. zagadnienia związane ze źródłami światła oraz oprawami oświetleniowymi. Na platformie zakupowej MerXu dostępne są nie tylko popularne źródła jarzeniowe czy LED, ale również specjalnego przeznaczenia. Ponadto w ofercie znajdują się standardowe oprawy zewnętrzne i wewnętrzne, jak też oprawy o specjalnych parametrach, przystosowanych do instalacji elektrycznych w zakładach przemysłowych.

Natężenie oświetlenia w zależności od wykonywanych prac

Przepisy szczegółowo normują natężenie oświetlenia w pomieszczeniach przeznaczonych do wykonywania konkretnych czynności. Mniejsze natężenie oświetlenia sztucznego jest wymagane np. w ciągach komunikacyjnych, a wyższe w pomieszczeniach przeznaczonych na stały pobyt ludzi. Parametry źródeł światła w danym pomieszczeniu zależą również od rodzaju wykonywanej w nim pracy. Na przykład w halach magazynowych wystarczy zwykle 200 luksów, a oświetlenie ogólne w hali produkcyjnej najczęściej oscyluje wokół 300 luksów. Z kolei na stanowisku prac montażowych oświetlenie powinno zapewniać natężenie 500 luksów, podczas gdy kontrola jakości może wymagać nawet 1000 luksów na stanowisku, na którym się ją przeprowadza.

Na MerXu dostępne są zarówno źródła światła o niewielkich mocach, które doskonale nadają się do zastosowania na korytarzach i klatkach schodowych oraz magazynach i w halach produkcyjnych w funkcji oświetlenia ogólnego, jak i źródła emitujące światło o silnym natężeniu, pozwalające na wykonywanie prac precyzyjnych.

Zobacz także: Praktyczne narzędzie ułatwiające handel oświetleniem

Oszczędność energii z oświetleniem przemysłowym MerXu

W zakładach przemysłowych oszczędność energii elektrycznej jest zwykle kwestią istotną. Koszty ponoszone na energię są zwykle znaczące, dlatego wszędzie tam, gdzie jest to możliwe, ważne będzie zastosowanie oświetlenia o niższym natężeniu i niewielkim poborze mocy, na przykład bazującego na diodach elektroluminescencyjnych. MerXu oferuje szeroki wybór zarówno opraw współpracujących z LED, jak i samych źródeł światła opartych o tę technologię.

Decydując się wyłącznie na oświetlenie typu LED należy jednak mieć na uwadze, że diody elektroluminescencyjne generują energię bierną pojemnościową, która wprowadzona do sieci może powodować naliczenie opłat w taryfach dla firm. Moc bierną można jednak kompensować używając odpowiednich urządzeń, co często jest praktykowane w przedsiębiorstwach o dużej ilości odbiorników wprowadzających zakłócenia do sieci elektroenergetycznej.

oprawy przemysłowe na platformie MerXu

Oprawy przemysłowe dostępne na MerXu a stopień ochrony IP

IP, czyli International Protection Rating lub Ingress Protection Rating określa stopień ochrony zapewnianej przez obudowę urządzenia elektrycznego przed dostępem do części czynnych (czyli znajdujących się pod napięciem podczas normalnej pracy urządzenia), wnikaniem ciał stałych i wody.

Stopień ochrony ma postać IPXY, gdzie X to cyfry od 0 do 6, natomiast Y – od 0 do 9. Pierwsza cyfra charakterystyczna odnosi się do wnikania ciał stałych do wnętrza obudowy, natomiast druga – wody. Zera w obydwu przypadkach oznaczają brak ochrony, natomiast im wyższa cyfra X oraz Y, tym bardziej szczelna jest obudowa. Dla przykładu, dostępne na MerXu oprawy przemysłowe odznaczające się stopniem IP65, zapewniają ochronę pyłoszczelną oraz przed strumieniem wody lanym na obudowę z każdego kierunku.

MerXu

Zapisz się na bezpłatny newsletter