Oprawy SAVA już w pierwszych czterech dzielnicach Warszawy

22/02/2022
oprawa oświetleniowa SAVA firmy LUG dla Warszawy

Do stolicy dotarło już 550 autorskich opraw oświetleniowych SAVA wyprodukowanych przez firmę LUG Light Factory. Dostawy opraw są częścią kontraktu na blisko 40 tysięcy innowacyjnych opraw ulicznych dla Warszawy. Do końca roku Zarząd Dróg Miejskich w stolicy planuje wymienić wszystkie oprawy oświetleniowe na latarniach przy drogach krajowych, wojewódzkich i powiatowych, które nie zostały jeszcze zmodernizowane. Koszt tej operacji to ponad 32 mln zł. Dzięki mniejszemu zużyciu prądu miasto zaoszczędzi blisko 23 mln zł rocznie na oświetleniu ulic.

Oprawa SAVA to autorski projekt LUG Light Factory opracowany specjalnie dla m.st. Warszawa. Grupa LUG zrealizuje projekt kompleksowo: od koncepcji technicznej prototypu zgodnie z wytycznymi przygotowanymi przez Wydział Kształtowania Przestrzeni Publicznej m.st. Warszawa i ZDM, przez fazę projektową, po produkcję i dostawę opraw do stolicy. Zgodnie z oczekiwaniami miasta, oprawy SAVA są smart-ready. Oznacza to, że posiadają certyfikację Zhaga D4i i w każdej chwili w łatwy sposób będą mogły zostać wyposażone w funkcje inteligentnego sterowania. Dodatkowo w ramach postępowania LUG dostarczył i zainstalował system zdalnej kontroli oraz inwentaryzacji infrastruktury, a także system pomiaru luminancji.

Zobacz także: LUG wygrał przetarg na oświetlenie Warszawy

SAVA energooszczędna i proekologiczna

Realizowana przez LUG inwestycja jest istotnym wkładem w zrównoważony rozwój miasta, dzięki ograniczeniu zużycia energii elektrycznej o 33 GWh. Modularna oprawa SAVA jest energooszczędna – zużywa blisko 3-krotnie mniej energii elektrycznej w porównaniu do opraw sodowych, co pozwoli zmniejszyć rachunki za oświetlenie Warszawy o ponad 23 mln zł rocznie. Biorąc pod uwagę rosnące ceny energii, inwestycja zwróci się szybciej niż planowano, w zaledwie kilka lat.

oprawa SAVA LUG

Oprawy SAVA firmy LUG zaprojektowane dla Warszawy charakteryzują się nienagannym stylem i miejską elegancją oraz, co najważniejsze, wysoką niezawodnością, a innowacyjny system wymiany komponentów elektrycznych bez użycia narzędzi zmniejszy koszty serwisowania po upływie gwarancji. Skuteczne i efektywne planowanie przeglądów i remontów sieci elektrycznej związanej z oświetleniem będzie natomiast możliwe dzięki innowacyjnemu systemowi inwentaryzacji.

Oprawy SAVA dla czterech dzielnic Warszawy

Realizowaną właśnie dostawę opraw podzielono na dwie tury. Pierwsza, w liczbie 311 sztuk, przeznaczona jest dla dzielnic: Białołęka, Targówek, Praga-Północ (ulic: Klasyków, Kołacińska, Parcelacyjna, Piwoniowa, Żyrardowska, Wileńska oraz Św. Wincentego). Natomiast druga, w liczbie 239 sztuk, przeznaczona jest dla dzielnic: Praga-Południe i Włochy (ulic: Saska, al. Stanów Zjednoczonych i Hynka).

Oprawy będę montowane sukcesywnie. Harmonogram prac jest jednak ściśle związany z warunkami pogodowymi. Jeśli pogoda nie pokrzyżuje planów, oprawy zawisną na ulicach jeszcze w tym tygodniu. Montaż realizowany jest przez Zarząd Dróg Miejskich, za pośrednictwem wybranych firm instalacyjnych. Kolejne oprawy trafią do Warszawy jeszcze w tym lutym. Tempo dostaw będzie ogromne – średnio na warszawskich ulicach będzie pojawiało się ok. 750 nowych opraw tygodniowo, jednakże łatwość montażu jaką zapewnia konstrukcja opraw pozwoli na płynność prac instalacyjnych. Warto podkreślić, że wszystkie dostawy odbywają się zgodnie z założonym planem.

Wymiana opraw w Warszawie to jeden z największych tego rodzaju kontraktów w Europie. Więcej, bo 56 tys. opraw wymieniono dotychczas w Manchesterze, a obecnie trwa wymiana 60 tys. opraw w Wiedniu.

Łączna wartość projektu to ponad 32 mln zł brutto z możliwością zwiększenia tej wartości o kolejne 5 mln zł, jeśli Warszawa skorzysta z przysługującego jej prawa opcji.

RE, fot. LUG

Zapisz się na bezpłatny newsletter