Największy projekt wymiany oświetlenia w Polsce – LUG rozświetli Warszawę

13/01/2021
LUG oświetli Warszawę

LUG rozpoczyna realizację największego projektu wymiany oświetlenia w Polsce – „Dostawa nowych opraw oświetleniowych w technologii LED dla Miasta Stołecznego Warszawa”. Jest to jedna z największych inwestycji oświetleniowych w Europie.

  • LUG wymieni 38,5 tys. opraw ulicznych w Warszawie.
  • Dostawy opraw będą realizowane przez 12 miesięcy.
  • Łączna wartość kontraktu: 32,08 mln złotych brutto.
  • Lampy to autorski projekt opracowany specjalnie dla Miasta Warszawa. Spółka zrealizuje projekt kompleksowo: od koncepcji prototypu, poprzez projekty, po dostawę opraw do stolicy
  • Oprawy będą wyposażone w systemu zdalnej kontroli funkcjonowania oraz inwentaryzacji infrastruktury oświetlenia ulicznego. Rozwiązanie dostarczy BIOT – spółka wchodząca w skład Grupy Kapitałowej LUG S.A.

LUG zwyciężył w przetargu na oświetlenie Warszawy

Krajowa Izba Odwoławcza w całości odrzuciła odwołanie firmy Signify w postępowaniu przetargowym na „Dostawę nowych opraw oświetleniowych w technologii LED” dla Miasta Stołecznego Warszawa, co oznacza, że wybór najlepszej oferty jest ostateczny. Zwycięzcą postępowania przetargowego jest polski producent oświetlenia działający na rynkach międzynarodowych LUG Light Factory, spółka zależna LUG S.A. Spółka dostarczy ponad 38,5 tys. opraw ulicznych w stolicy. Do przetargu zgłosiło się sześć firm, w tym największe międzynarodowe koncerny, lecz to oferta LUG okazała się najlepiej spełniającą kryteria oceny. Zgodnie ze specyfikacją Zamawiającego, nowe lampy będą instalowane etapami. Ostatnia partia powinna pojawić się na ulicach miasta w grudniu 2022 r. Całkowita wartość oferty wynosi 32,08 mln zł brutto. Zamawiającemu (Miasto Stołeczne Warszawa) przysługuje także tzw. „prawo opcji”, co oznacza, że bez dodatkowego przetargu będzie mógł zwiększyć liczbę opraw LED na wartość odpowiadającą dodatkowym 5 mln zł brutto.

podpisanie umowy naoświetlenie Warszawy prezes Lug i prezydent Warszawy

Umowa została podpisana przez Ryszarda Wtorkowskiego, prezesa LUG i Rafała Trzaskowskiego, prezydenta Warszawy, w dniu 13 stycznia 2021 r.

Wyjątkowe oprawy oświetleniowe LUG dla Warszawy

Oprawy uliczne powstaną na indywidualne zamówienie miasta stołecznego Warszawa. Oznacza to, że zostaną od początku zaprojektowane i wykonane przez projektantów LUG Light Factory Sp. z o.o. według wytycznych Zarządu Dróg Miejskich.

To niezwykły zaszczyt móc przygotować autorski projekt oświetlenia dla stolicy. Nowe oprawy LED będą jedyne w swoim rodzaju. Dzięki zaprojektowaniu unikalnego kształtu w dwóch rozmiarach, Warszawa będzie oświetlona zgodnie z ideą spójności stylistycznej przy zachowaniu najwyższych parametrów skuteczności świetlnej. Oprawy będą wyposażone w gniazda Zhaga umożliwiające im w przyszłości montaż sterowników do systemu zarządzania oświetleniem. Projekt będzie realizowany kompleksowo. Za wdrożenie systemu zdalnej kontroli funkcjonowania oraz inwentaryzacji infrastruktury odpowiedzialna będzie spółka BIOT Sp. z o.o. wchodząca w skład naszej Grupy Kapitałowej – wyjaśnia Ryszard Wtorkowski, prezes zarządu LUG.

Warszawa zaoszczędzi 16 mln zł

Efektem inwestycji stołecznego Ratusza będzie trzykrotne zmniejszenie się kosztów energii elektrycznej. Oszczędność z tytułu mniejszego poboru energii wyniesie ok. 38 GWh rocznie, zmniejszając rachunki za prąd o kwotę ok. 16 mln zł. Dzięki temu zwrot kosztów inwestycji nastąpi w ciągu trzech lat.

Dzięki beznarzędziowemu systemowi montażu oprawy oświetleniowe będą także łatwiejsze w montażu i obsłudze. Elementy konstrukcyjne oprawy, jak również wszystkie połączenia elektryczne zostały zaprojektowane w taki sposób, aby serwisowanie ich było szybkie i proste, a w konsekwencji również tańsze. Dzięki takiemu podejściu oraz obudowie wykonanej ze stopów aluminium, oprawy przetrwają kilkadziesiąt lat i będą spełniać wymogi Dyrektywy o prawie do naprawy, która wejdzie w życie w kwietniu 2021 roku.

W przyszłości na niższe koszty eksploatacji wpłynie także zastosowanie systemu zarządzania oświetleniem, dzięki któremu informacja o awarii konkretnej oprawy będzie trafiała bezpośrednio do Zarządu Dróg Miejskich, bez konieczności wysyłania na miejsce serwisantów. To kwestia przyszłych decyzji, ale oprawy LUG już teraz wyposażone będą w gniazda Zhaga, które umożliwią integrację z systemem.

Jedna z największych inwestycji oświetleniowych w Europie

Rozstrzygnięty przetarg dotyczy wymiany oświetlenia na głównych ulicach Warszawy. W planach jest jeszcze wymiana oświetlenia na wysokich masztach na węzłach drogowych oraz na zabytkowych ulicach. Oznacza to, że całkowita pula wymienionego oświetlenia wzrośnie do liczby 43 tys. opraw. Planowana modernizacja w Warszawie będzie największym tego typu projektem w Polsce, a także jednym z największych w Europie. W latach 2017-2020 wymieniono 56 tysięcy opraw oświetleniowych w Manchesterze i 12 tysięcy w Londynie. W Santander w Hiszpanii zakończono niedawno wymianę 23 tysięcy opraw, a w Wiedniu trwa obecnie wymiana 60 tysięcy opraw. 

www.lug.com.pl

Zapisz się na bezpłatny newsletter