Inwestycja LUG będzie kosztować o ponad milion więcej

06/08/2021
centrum badawczo-rozwojowe LUG

Na początku 2021 r. LUG poinformował o rozbudowie Centrum Badawczo-Rozwojowego zlokalizowanego w Nowym Kisielinie koło Zielonej Góry. W trakcie realizacji projektu okazało się, że konieczne są roboty dodatkowe zwiększające wartość umowy z wykonawcą.

  • LUG zainwestował w rozbudowę fabryki w Nowym Kisielinie.
  • Oświetlenie infrastrukturalne to jeden ze strategicznych kierunków rozwoju firmy LUG.
  • Rozwój oferty lamp UV-C jako odpowiedź na lawinowy wzrost popytu na urządzenia do dezynfekcji.

Rozbudowa fabryki LUG w Nowym Kisielinie

Firma LUG podjęła decyzję o rozbudowie swojej fabryki w Nowym Kisielinie. Umowa z wykonawcą została podpisana w styczniu 2021 r. na kwotę 7,1 mln zł. Obejmuje rozbudowę hali magazynowej z zapleczem biurowo-socjalnym. W wyniku realizacji projektu powierzchnia magazynowa zostanie powiększona o ok. 3000 mkw., natomiast przestrzeń biurowo-socjalna – o ok. 500 mkw.

Podczas realizacji inwestycji powstała konieczność wykonania robót dodatkowych, nieuwzględnionych w umowie, a także zwiększenia zakresu prac w ramach bieżącej realizacji inwestycji na łączną kwotę 1 110 000 zł netto. Tym samym całkowita wartość umowy zwiększyła się do 8 210 000 zł netto.

Aneks do umowy został podpisany w sierpniu 2021 r. Wykonawcą jest M&J sp. z o.o. z siedzibą w Żarach. Zakończenie realizacji rozbudowy zostało zaplanowane na 31 października 2021 r.

Centrum w Nowym Kisielinie jest drugim zakładem produkcyjnym Grupy LUG w Polsce. Pierwszym jest powstała w 2008 r. siedziba LUG w Zielonej Górze, która została wybudowana ze środków z emisji akcji. Od tego momentu Grupa nie dokonywała kompleksowej rozbudowy przestrzeni magazynowych, a inwestycje skupiały się wokół przestrzeni i technologii produkcyjnych.

W obliczu dynamicznego rozwoju i dalszych planów ekspansji rynkowej, zdecydowaliśmy się powiększyć zakład. Dzięki rozbudowie będziemy mogli rozwijać nasz Dział Badań i Rozwoju oraz jeszcze sprawniej kształtować nasze portfolio produktowe, wychodząc naprzeciw potrzebom klientów. Pracujemy nad wieloma innowacjami produktowymi – żeby je wprowadzić na rynek potrzebujemy przestrzeni –  mówi Ryszard Wtorkowski, prezes zarządu LUG SA.

Trzecia fabryka LUG znajduje się w Argentynie.

LUG realizuje poważne projekty oświetleniowe

Oświetlenie infrastrukturalne to jeden ze strategicznych kierunków rozwoju firmy LUG. Ubiegły rok 2020 to czas sukcesu Grupy na polu przetargów związanych z dużymi inwestycjami infrastrukturalnymi w Mieście Stołecznym Warszawa oraz w newralgicznych punktach ważnych dróg szybkiego ruchu w Polsce.

Oprawy LUG na ulicach Warszawy

LUG oświetli Warszawę

LUG Light Factory, spółka zależna LUG S.A., dostarczy ponad 38,5 tysięcy opraw ulicznych dla Miasta Warszawa. Do przetargu zgłosiło się 6 firm, w tym największe międzynarodowe koncerny, lecz to oferta LUG okazała się najlepiej spełniającą kryteria oceny. Zgodnie ze specyfikacją zamawiającego, czyli Urzędu Miasta Stołecznego Warszawa, nowe lampy będą na ulicach stolicy instalowane etapami, a ostatnia partia powinna pojawić się w grudniu 2022 roku. Umowa została podpisana 13 stycznia 2021 r. Całkowita wartość projektu wynosi 32,08 mln zł brutto. Zamawiającemu przysługuje jednak tzw. „prawo opcji”, co oznacza, że bez dodatkowego przetargu będzie mógł zwiększyć zamówienie o kolejne oprawy LED o wartości 5 mln zł brutto.

Rozstrzygnięty przetarg dotyczy wymiany oświetlenia na głównych ulicach Warszawy, jednak w planach jest jeszcze wymiana oświetlenia na wysokich masztach na węzłach drogowych oraz na zabytkowych ulicach miasta. Oznacza to, że całkowita pula wymienionego oświetlenia wzrośnie do 43 tysięcy opraw. Planowana modernizacja w Warszawie będzie największym tego typu projektem w Polsce, a także jednym z największych w Europie.

W latach 2017-2020 wymieniono 56 tysięcy opraw oświetleniowych w Manchesterze i 12 tysięcy w Londynie. W Santander w Hiszpanii zakończono niedawno wymianę 23 tysięcy opraw, a w Wiedniu trwa obecnie wymiana 60 tysięcy opraw.

LUG oświetlił Południową Obwodnicę Warszawy

Kolejną realizacją spółki w stolicy jest projekt Południowej Obwodnicy Warszawy, strategicznej z perspektywy miasta stołecznego trasy komunikacyjnej. Otwarty w grudniu 2020 roku 15-kilometrowy odcinek pomiędzy węzłem R14 (Przyczółkowa) a węzłem R15 (Wał Miedzeszyński), został w całości oświetlony przez LUG.

Oprawy oświetleniowe LUG na autostradzie A2

Z autostrady łączącej Berlin i Warszawę, na odcinku wzdłuż południowych granic aglomeracji poznańskiej, korzysta na dobę ponad 60 000 pojazdów. Z uwagi na liczne skrzyżowania autostradowe i wjazdy do miasta, ten 6-kilometrowy odcinek autostrady uznawany jest za jedną z najbardziej krytycznych infrastruktur drogowych w Polsce, przy której kluczowego znaczenia nabierają najwyższe standardy jakości oświetlenia, zarządzania, komunikacji i niezawodności. 

Do oświetlenia 6-kilometrowego odcinka autostrady A2 wzdłuż południowych granic Poznania wykorzystano 1213 sztuk opraw infrastrukturalnych LUG z wewnętrznymi kontrolerami iBLOC wyposażonymi w urządzenia do pomiaru mocy oraz 14 gatewayów HUBiot-2. Wszystkie oprawy współpracują̨ z autorskim systemem sterowania klasy smart LUG URBAN. To pierwsza w tej części Europy instalacja, której sterowanie daje możliwość dynamicznej zmiany natężenia oświetlenia i dostosowania go do klasy oświetleniowej drogi, a także do natężenia ruchu.  

Kolejnym projektem przygotowanym przez LUG jest oświetlenie zamontowane na długości 15 kilometrów drogi ekspresowej S3 łączącej Szczecin z Dolnym Śląskiem – to jedna z najważniejszych arterii infrastrukturalnych na mapie Polski. W ramach wygranego przetargu, oprawy oświetlenia drogowego firmy LUG Light Factory zostaną tu zamontowane na dwóch newralgicznych odcinkach – w podstrefie miasta Nowa Sól oraz na węźle Sulechów-Świebodzin-Międzyrzecz.

Perspektywy rozwoju firmy LUG w dobie pandemii

Prognozy dotyczące tempa rozwoju gospodarek na całym świecie zostały zmienione na skutek ogłoszonej w drugim kwartale ub.r. pandemii koronawirusa. Pandemia skorygowała w dół wszystkie dotychczasowe prognozy, w tym także te dotyczące rozwoju rynku oświetleniowego. Spadły one aż o 21 procent w stosunku do prognoz sprzed pandemii. Przewidywane tempo wzrostu rynku inteligentnego oświetlenia LED w latach 2020-2025 ma wynieść 18 proc. CAGR, a wartość rynku w 2025 roku jest szacowana na poziomie 30,6 mld USD.[1]

Nowym, szybko rozwijającym się trendem, który pojawił się w 2020 r. i postawił przed producentami kolejne wyzwania, stał się lawinowy wzrost popytu na źródła światła i oprawy oświetleniowe UV-C. Pandemia COVID-19 wywołała bezprecedensowy wzrost zainteresowania zastosowaniem światła ultrafioletowego do dezynfekcji pomieszczeń. Grupa Kapitałowa LUG S.A. w rekordowym tempie opracowała i wdrożyła rodzinę opraw UV-C „PurelightLUG”, na którą składają się oprawy do dezynfekcji powierzchni, produkty dezynfekujące powietrze i mogące pracować w obecności ludzi, a także rozwiązania hybrydowe. LUG ma już na swoim koncie realizacje oparte o nowy asortyment, w tym: szpital, restaurację, ośrodek pomocy, przedszkole i klinikę stomatologiczną.

Szybka i profesjonalna odpowiedź LUG Light Factory na pandemię koronawirusa została doceniona przez Światowe Forum Ekonomiczne, które wymienia LUG jako przykład firmy, która ma wysoką zdolność adaptacji do potrzeb rynkowych.

Wyniki finansowe LUG w 2020 r.

W 2020 r. LUG poprawił wskaźniki ROE, ROA oraz płynność. W III kwartale 2020 spółka odnotowała też rekordowy poziom EBITDA, na co wpływ miały obniżone koszty sprzedaży oraz świadczenia z FGŚP. Utrzymała również wysoki poziom rentowności sprzedaży, zbliżony do strategicznego celu marży brutto na poziomie 40 procent.

RE na podstawie materiałów LUG

Fot. LUG


[1] Investor Relation Presentation, Annul Report, Expert Interview and Markets and Markets Analysis”.

Zamów prenumeratę Rynku Elektrycznego Przejdź do formularza

Zapisz się na bezpłatny newsletter