Światło, które dostarcza pomidorom najwięcej energii

25/03/2021
oswietlenie LED Signify w szklarni uprawy pomidora
  • Firma Signify zainstalowała oświetlenie LED w kolejnej szklarni pomidora malinowego w Polsce.
  • W gospodarstwie VegaPOL-Kociszewski zastosowane zostało rozwiązanie oświetleniowe FULL LED o mocy do 260 umol/s/mkw.*
  • Oświetlenie LED pozwala na intensywną uprawę pomidora w okresie zimowym, oszczędza energię oraz emituje mniej ciepła.

Signify zainstalował oświetlenie LED w kolejnej szklarni w Polsce, w której uprawiany jest pomidor malinowy. Gospodarstwo Ogrodnicze Piotr Kociszewski, należące do grupy producenckiej VegaPOL, dysponuje 6-hektarowym kompleksem szklarniowym, z czego ok. 2 ha to produkcja doświetlana systemem LED na poziomie do 260 umol/s/mkw. To pierwszy wielkopowierzchniowy projekt szklarniowej uprawy pomidora malinowego o tak dużej mocy światła nie tylko w Polsce, lecz także w całym regionie Europy Centralnej.

Całoroczna uprawa pomidora malinowego dzięki oświetleniu LED

W Polsce całoroczna uprawa pomidora możliwa jest jedynie w szklarniach z wykorzystaniem sztucznego doświetlania. Najbardziej powszechne są tradycyjne wyładowcze lampy sodowe HPS, które są niezwykle energochłonne. Alternatywą jest wykorzystanie nowoczesnych technologii opartych na oświetleniu LED. Takie rozwiązania pozwalają oszczędzać energię elektryczną nawet do 50% w porównaniu do lamp sodowych, przez co są zdecydowanie bardziej przyjazne środowisku naturalnemu. Systemy oparte na modułach LED emitują również znacznie mniej ciepła niż HPS, dzięki czemu nie dochodzi do przegrzewania szklarni, a co za tym idzie klimat w obiekcie jest bardziej optymalny. To najbardziej ekologiczny sposób całorocznej produkcji pomidora, na jaki pozwala współczesna technologia.

W gospodarstwie ogrodniczym VegaPOL-Kociszewski zastosowane zostało rozwiązanie oświetleniowe FULL LED o mocy do 260 umol/s/mkw., które pozwala na intensywną uprawę pomidora w okresie zimowym, bez względu na ilość światła naturalnego. Jest to pierwszy wielkomocowy projekt w Polsce i Europie Centralnej, co jest zgodne z najnowszymi trendami światowymi polegającymi na maksymalizacji ilości światła na metr kwadratowy uprawy. Standardowo w szklarniach naszego regionu wykorzystuje się moc światła zbliżoną do wartości około 200 umol/s/mkw., przy czym w Polsce bardzo często są to instalacje oświetleniowe o świetle słabszym.

Gospodarstwo Ogrodnicze Piotr Kociszewski, należące do grupy producenckiej VegaPOL, zostało założone w 1998 r., a Piotr Kociszewski jest kontynuatorem szklarniowych rodzinnych tradycji. W swojej działalności koncentruje się na uprawie pomidora malinowego w najbardziej ekologiczny sposób, na który pozwalają innowacyjne technologie, takie jak oświetlenie LED oraz szkło dyfuzyjne, wspierające osiąganie celów zrównoważonego rozwoju.

Zobacz także: Oświetlenie LED w uprawie pomidora malinowego w gospodarstwie VegaPOL-Budyta

Wspieranie dostępności żywności przy pomocy oświetlenia LED pokazuje zaangażowanie Signify we wspieranie zdrowia i dobrego samopoczucia (UN Sustainability Development Goal 3 – SDG3) i jest kluczowe, do wypełnienia nowego pięcioletniego programu Jaśniejsze Życie Lepszy Świat 2025, skupiającego się na podwojeniu pozytywnego wpływu firmy na środowisko i społeczeństwo.

Zobacz video przedstawiające realizację w Gospodarstwie Ogrodniczym Piotr Kociszewski:

RE

* FULL LED do 260 umol/s/mkw. oznacza intensywność światła PAR, a więc radiacji aktywnej do procesu fotosyntezy (eng. PAR – photosynthetic active radiation) dostępną w szklarni w pomiarze wykonanym na powierzchni uprawy. Odpowiednikiem w tzw. oświetleniu ogólnym są luxy, jednak w oświetleniu typu horti stosuje się mikromole energii – umol – a nie lumeny, stąd też intensywność światła mierzona jest nieco inaczej. Dla pomidora dotychczasowy standard wykorzystywany przy zastosowaniu tradycyjnej technologii HPS to ok. 180 umol/s/mkw. Przy ledach możliwe jest wykorzystanie poziomów wyższych, co pozytywnie wpływa na wielkość zbieranych plonów.

Zapisz się na bezpłatny newsletter