„To była bardzo dobra decyzja, aby zastosować oświetlenie LED w szklarniach pomidora malinowego”

11/12/2020
oświetlenie LED Philips w szklarni VegaPOL Budyta

Pierwsza instalacja opraw Philips LED w szklarni pomidora malinowego Tomimaru Muchoo w Gospodarstwie VegaPOL-Budyta okazała się dużym sukcesem i zachęciła ogrodnika do wykorzystania nowoczesnego oświetlenia ledowego na kolejnych obiektach szklarniowych.

Oświetlenie LED w branży horti

Signify jako lider doświetlania asymilacyjnego, ma dużą wiedzę i doświadczenie w zakresie nowoczesnych upraw roślin, potwierdzoną szeregiem sukcesów nie tylko w warunkach testowych, ale i w wielu szklarniach produkcyjnych na całym świecie, gdzie uprawiany jest pomidor pod lampami LED. Tomimaru Muchoo to jedna z najbardziej lubianych przez Polaków odmian pomidora, która jest bardzo wymagająca pod względem uprawy, a na dodatek jest wyjątkowa, bo uprawiana tylko w Polsce.

VegaPOL Budyta instaluje oprawy LED w kolejnych szklarniach

Gospodarstwo Ogrodnicze Łukasz Budyta zajmuje się uprawą warzyw szklarniowych i jest kontynuatorem tradycji rodzinnych – w tym przypadku wieloletniej szklarniowej historii rodziny Szklarz. W ramach Grupy Producenckiej VegaPOL utworzonej w 2003 r. koncentruje się na uprawie pomidora malinowego Tomimaru Muchoo. Na plantacji liczącej 2,3 ha w Piotrowicach koło Karczewa, Łukasz Budyta zastosował nowoczesne oświetlenie LED pierwszy raz w sezonie 2018/2019. W następnym roku sukcesywnie zwiększał produkcję pod LED-ami. Były to pierwsze szklarnie w Polsce, w których została wykorzystana technologia Philips Green Power FULL LED.  

Sukces instalacji i obfite plony uzyskane w poprzednich sezonach w Gospodarstwie VegaPOL-Budyta przeważyły o dalszej rozbudowie projektu. Istniejąca już produkcja pomidorów malinowych doświetlana LED-ami, licząca 2,3 ha została rozszerzona o kolejną szklarnię – tym razem aż o 2,7 ha powierzchni.

Do oświetlenia szklarni tym razem wykorzystano najnowsze oraz najbardziej energoefektywne moduły – Philips GreenPower LED toplighting Gen1.3.

To była bardzo dobra decyzja, aby zastosować oświetlenie LED w szklarniach pomidora malinowego. Dzięki temu w okresie zimowym uprawa została utrzymana na stabilnym, wysokim poziomie i do sklepów trafiły smaczne, soczyste pomidory. Dlatego też postanowiłem rozszerzyć technologię na kolejne szklarnie. Obecnie dokładnie połowa moich obiektów posiada nowoczesne oświetlenie LED, które zapewnia ekonomiczną i eko-przyjazną uprawę szklarniową przez cały rok – mówi Łukasz Budyta, właściciel Gospodarstwa Ogrodniczego Łukasz Budyta.

Efektywność i nowoczesność oświetlenia w szklarniach

Wszystkie szklarnie ledowe działające w Gospodarstwie Budyta są doświetlane światłem o intensywności 200 umol/s/m2, co w warunkach polskich jest poziomem o ok. +10% wyższym niż obowiązujący w naszym kraju standard doświetlania światłem tradycyjnym, tj. w technologii sodowej HPS. Siła zastosowanego światła oraz specyfika technologii LED pozwala efektywnie rozdzielić światło od ciepła płynącego ze źródeł światła, co z kolei wpływa na wydajniejsze zarządzenie klimatem szklarni oraz na uzyskiwanie lepszego plonu niż w sytuacji uprawy ze światłem sodowym.

Udane zbiory pomidora uzyskiwane w poprzednich latach w szklarniach z oświetleniem ledowym pozwalają oczekiwać równie pozytywnych rezultatów w nowo realizowanych obiektach. Połączenie wiedzy ogrodnika z doświadczeniem Signify w zakresie produkcji doświetlanej jest najlepszą gwarancją sukcesu oraz pozwala uniknąć błędów. Dlatego też klienci Signify mogą liczyć na wsparcie specjalisty ds. roślin przez cały okres produkcji.

Zobacz także: Urządzenia do dezynfekcji UV-C

RE

Zamów prenumeratę Rynku Elektrycznego Przejdź do formularza

Zapisz się na bezpłatny newsletter