Elastyczne moduły LED – na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

30/10/2020
elastyczne moduły LED firmy Osram jako oświetlenie mieszkania

Elastyczne moduły LED na zawsze zmieniły tradycyjne oblicze oświetlenia i pozwoliły na dużo większą swobodę w tworzeniu nietypowych rozwiązań. Wykorzystanie takich produktów przy podkreślaniu kształtów architektonicznych oraz tworzeniu akcentów świetlnych to modernistyczny wyróżnik wielu budynków i konstrukcji. Na jakie kwestie zwracać uwagę przy ich wyborze i do jakich rozwiązań sprawdzą się najlepiej?

Wybierając elastyczne moduły LED należy przede wszystkim zadać sobie pytanie, jakie będzie ich zastosowanie i jakie wymagania powinny one spełniać, a następnie zdecydować się na odpowiedni rodzaj. Warto wiedzieć, że oprócz kilku podstawowych parametrów, jak strumień świetlny, temperatura barwowa czy długość, należy zwrócić uwagę m.in. na skuteczność świetlną, trwałość i wskaźnik oddawania barw. Są instalacje bardzo wymagające, gdzie liczą się przede wszystkim parametry techniczne, a koszty schodzą na drugi plan. Najczęściej jednak inwestorzy starają się znaleźć złoty środek między wydatkami, a wykorzystaniem produktów najlepszych jakościowo. Niezależnie od rodzaju instalacji warto szukać produktów sprawdzonych producentów, które posiadają pełną dokumentację techniczną, przeszły szereg badań i są objęte należytym okresem gwarancji.

Elastyczne moduły LED z najwyższej półki

Jeżeli projekt wymaga zastosowania produktów z najwyższej półki, o wyśrubowanych parametrach technicznych, dobrym rozwiązaniem będą moduły OSRAM LINEARlight FLEX.

Charakteryzują się trwałością aż do 60 000 godzin, wskaźnikiem oddawania barw CRI >90 (lub >80), bardzo szeroką gamą temperatur barwowych (w zależności od modelu: od 2000 do 6500 K), są także dostępne w wersjach ze zmienną temperaturą barwową i RGBW. Dzięki precyzyjnemu doborowi diod na etapie produkcji, moduły te przy odpowiednich warunkach w aplikacji oświetleniowej pozwalają na uzyskanie standardowego odchylenia dopasowania kolorów (SDCM) zawierającego się w 2-krotnej elipsie MacAdama. LINEARlight FLEX występują zarówno w wersji do wnętrz (IP00) jak i do zastosowań zewnętrznych (IP67). Istnieje także specjalna linia DIFFUSE, czyli moduły świecące światłem rozproszonym.

Moduły są projektowane i produkowane we Włoszech, a do ich wytworzenia wykorzystano podkłady PCB o wysokiej jakości i elastyczności. Dodatkowo, w procesie produkcyjnym zastosowano technologię reel-to-reel, gdzie jeden moduł to jeden podkład PCB, co oznacza brak lutowanych połączeń wrażliwych na uszkodzenia mechaniczne. Wysoka jakość i trwałość produktów LINEARlight FLEX jest potwierdzona 7-letnią gwarancją systemową.

Elastyczne moduły LED z najlepszymi parametrami technicznymi

Są sytuacje, w których inwestorom zależy na obniżeniu kosztów, więc nie oczekują produktów z najwyższej półki, lecz nadal chcą, aby komponenty w instalacji miały jak najlepsze parametry techniczne.

modul elastyczny LED TEC Flex Osram

W takim przypadku doskonałą jakość światła zapewnią moduły OSRAM TEC Flex, które zostały stworzone zarówno do instalacji profesjonalnych, jak i do rozwiązań konsumenckich. Cechuje je wysoka trwałość 50 000 godzin, wydajność do 140 lm/W oraz wskaźnik oddawania barw >80.

Moduły występują w dwóch wersjach: do zastosowań wewnętrznych (IP00) i zewnętrznych (IP66). W obydwu wersjach, obok klasycznych modułów, pojawiły się wersje: Shortpitch, w której umieszczono aż 140 diod na metr, a także RGB oraz Tunable White. Dostępne strumienie świetlne modułów: 300, 1000 i 2000 lm/m w wersji standardowej oraz 600, 1000, 1500 i 2000 lm/m w wersji Shortpitch pozwalają na tworzenie zarówno rozwiązań dekoracyjnych, jak i projektowanie oświetlenia ogólnego. Temperatury barwowe 2700, 3000, 4000, 5000 i 6500 K dają możliwość wybrania odpowiedniego modułu do konkretnych zastosowań, np. modernistycznej sali konferencyjnej czy do hotelowego lobby. W TEC Flex standardowe odchylenie dopasowania kolorów (SDCM) zawiera się w 3-krotnej elipsie MacAdama, czyli jest praktycznie niezauważalne dla ludzkiego oka. Dzięki układom scalonym, które precyzyjnie kontrolują prąd płynący przez diody, uzyskano identyczny strumień świetlny na całej długości modułu.

Moduły TEC Flex zostały opracowane przez włoski zespół R&D, a ich oferta stworzona tak, aby była jak najszersza, a równocześnie prosta i przejrzysta. Wszystkie moduły sprzedawane są w 5-metrowych rolkach, które mają możliwość cięcia co 100 mm w wersji standardowej lub 50 mm dla wersji Shortpitch. Strumienie świetlne i temperatury barwowe modułów IP00 odpowiadają tym w wersji IP66, co daje możliwość tworzenia nieprzerwanych linii świetlnych, niezależnie od ich położenia np. oświetlenie zaczynające się na elewacji, a wchodzące do wnętrza budynku lub takie przechodzące z korytarza do łazienki. Moduły TEC Flex idealnie sprawdzają się jako uzupełnienie oświetlenia ogólnego. To, że mogą być precyzyjnie docięte do pożądanej długości oraz dopasowane do różnych powierzchni sprawia, że w połączeniu z innymi oprawami potrafią nadać wnętrzu zachwycający wygląd.

TEC Flex są proste w montażu, dzięki systemowi dedykowanych złącz i uszczelnień. Wszystkie moduły mają na starcie przylutowane przewody i są gotowe do zainstalowania. Aby ułatwić skompletowanie pełnego systemu, w ofercie OSRAM znajdują się także pasujące układy zasilające i profile aluminiowe.

Elastyczne moduły LED do rozwiązań ekonomicznych

Osram Basic Flex protect modul elastyczny LED

Nie zawsze jednak rozwiązania profesjonalne będą konieczne. Do projektów o niewygórowanych wymaganiach technicznych, firma OSRAM przygotowała także trzecią grupę produktów – OSRAM BASIC Flex. Są to moduły, które również oferują bardzo dobrą jakość światła o współczynniku oddawania barw >80, gdzie standardowe odchylenie dopasowania kolorów zawiera się w 3-krotnej elipsie MacAdama. Moduły występują w dwóch wariantach: IP00 oraz IP66, a do wyboru są cztery wersje temperatur barwowych z zakresu 2700-6500 K oraz trzy strumienie z zakresu 400-1000 lm. Podobnie jak w przypadku TEC Flex, temperatury barwowe i strumienie modułów BASIC Flex odpowiadają sobie w wersjach IP00 i IP66, a długość każdej rolki to 5 m. Produkty z rodziny BASIC Flex mają trwałość 20 000 godzin i są objęte 2-letnią gwarancją. To dobry wybór do mało skomplikowanych i ekonomicznych rozwiązań.

Większość instalacji wymaga indywidualnego podejścia i analizy, jakie produkty najlepiej się w nich sprawdzą. Dokonując wyboru rozsądniej postawić na rozwiązania o lepszych parametrach i polegać na jakości sprawdzonych marek. Moduły elastyczne od OSRAM to gwarancja jakości i trwałości. Trzy rodziny produktów: LINEARlight FLEX, TEC Flex i BASIC Flex zostały tak zaprojektowane, by pozwalały na znalezienie optymalnego modułu do każdego projektu. Piękne elewacje biurowców, ale także domków jednorodzinnych, strojne lobby drogich hoteli, ale również skromne salony w małych mieszkaniach – te oraz wiele innych miejsc mogą być rozjaśnione modułami marki OSRAM, każde z nich innym, ale każde w równie wyjątkowy sposób.

OSRAM

Zapisz się na bezpłatny newsletter