Dezynfekcyjne rozwiązania od firmy Osram

23/02/2021

Urządzenia do dezynfekcji AirZing marki Osram od blisko roku z powodzeniem stosowane są w wielu obszarach. Swoją najważniejszą rolę spełniają niewątpliwie w placówkach medycznych na całym świecie, gdzie ich właściwości antyseptyczne doceniane są przez personel medyczny.

Działanie lamp Osram AirZing polega na emisji promieniowania UVC, o długości fali 253,7 nm, które – absorbowane przez białka i kwasy nukleinowe komórek – unieszkodliwia większość drobnoustrojów (nawet 99,99%) i nie pozwala na ich rozmnażanie. Tym samym lampy umożliwiają dezynfekcję powietrza, powierzchni płaskich i wody z chorobotwórczych mikroorganizmów. Istotną zaletą jest także to, że patogeny nie są w stanie uodpornić się na promieniowanie.
Urządzenie Osram AirZing Pro posiada dwie funkcje zwiększające bezpieczeństwo użytkowania – czujnik ruchu (IR) oraz 30-sekundowe opóźnienie startu, pozwalające na spokojne oddalenie się z zasięgu uruchamianego promieniowania.

Zastosowanie lamp Osram AirZing

Jako pierwsze urządzenia Osram AirZing o działaniu dezynfekcyjnym zaczęły stosować szpitale w Chinach. Już w marcu zeszłego roku, chiński oddział marki przekazał ponad tysiąc opraw do 45 placówek w prowincji Hubei, w tym do 38 w samym Wuhan. W ramach wolontariatu pracownicy Osram pomagali w transporcie lamp i wyposażaniu obiektów.
AirZing Pro docenia także szpital Curry Cabral w Lizbonie (Portugalia). Od czerwca 2020 r. placówka wykorzystuje urządzenia OSRAM w izbach przyjęć, poczekalniach, salach chorych i korytarzach.
Szpital polowy w Bergamo – epicentrum europejskiej pandemii Covid-19 w 2020 r. również zdecydował się na zamontowanie opraw AirZing. Firma Osram przekazała tam kilkadziesiąt urządzeń. Zmontowano je w różnych strefach ratunkowych i używano do dezynfekowania ubrań noszonych przez wolontariuszy.

Urządzenie UV-C to dodatkowe narzędzie do walki z koronawirusem

Jak informuje Światowa Organizacja Zdrowia, promieniowanie UV może być skuteczne w walce z poznanymi koronawirusami. Tę tezę potwierdza również krajowy GIS. Dezynfekcja powierzchni i powietrza tą metodą wydaje się więc być dodatkowym narzędziem, które warto rozważyć w profilaktyce zakażenia, szczególnie w miejscach o zwiększonym ryzyku występowania groźnych patogenów.

Wyposażenie w lampy bakteriobójcze szczególnie polecane jest placówkom medycznym i zakładom produkcyjnym, ale nie tylko. Oprawy znajdą zastosowanie wszędzie tam, gdzie występują duże skupiska ludzi m.in. w biurach, restauracjach, siłowniach, centrach handlowych, kinach, a także na lotniskach i dworcach.

Zastanawiając się nad decyzją o zakupie i instalacji lamp bakteriobójczych, zawsze warto mieć na uwadze jej skuteczność i trwałość. Aby inwestycja w ochronę naszego zdrowia miała sens, kluczowym jest, aby wybrać produkt, który jest sprawdzony i w pełni gwarantuje deklarowane przez producenta parametry – powiedział Jacek Motyka, Country Sales Manager Entertainment & Industry w firmie Osram.

Obsługa urządzeń UV-C wymaga szczególnej ostrożności

Niestety, promieniowanie UV, mimo swojego skutecznego oddziaływania na wirusy i bakterie, nie sprzyja ludziom. Nadfiolet może powodować oparzenia skóry, uszkodzenia struktur oka i w konsekwencji być czynnikiem sprzyjającym wystąpieniu poważnych schorzeń. Dlatego w trakcie działania opraw bakteriobójczych obecność ludzi i zwierząt w ich zasięgu jest zabroniona, a samo przygotowanie obszarów do naświetlania, uruchomienie i kontrola działania lampy powinny odbywać się z zachowaniem szczególnej ostrożności.

Zobacz także: Elastyczne moduły LED – na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

RE

Zamów prenumeratę Rynku Elektrycznego Przejdź do formularza

Zapisz się na bezpłatny newsletter