Czym dezynfekować powietrze w obecności ludzi? Lena Lighting wprowadza nową wersję lamp UV-C

14/07/2020
lampa do dezynfekcji Lena Lighting

Podczas pandemii firma Lena Lighting nie zwolniła tempa produkcji w Środzie Wielkopolskiej. Przeciwnie, w obliczu zagrożenia postanowiła skutecznie włączyć się w walkę i wspierać ludzi w sposób, który umie najlepiej – poprzez światło.


Konstruktorzy z Leny Lighting zaprojektowali rodzinę lamp UV-C STERILON. Lampy te, emitując światło ultrafioletowe, dezynfekują powierzchnie, powietrze i wodę, niszcząc mikroorganizmy takie jak: wirusy, bakterie, grzyby.

Ze względu na duże zapotrzebowanie rynku na materiały dezynfekcyjne, firma dołożyła wszelkich starań, aby bezzwłocznie rozpocząć produkcję w fabryce w Środzie Wielkopolskiej. Jest to wydarzenie historyczne – do tej pory Lena nie produkowała lamp do dezynfekcji.

Pierwsze lampy UV-C STERILON do pojawiły się w ofercie w kwietniu 2020 r., natomiast w lipcu rozpoczęła się sprzedaż nowej wersji pod nazwą UV-C STERILON FLOW – lampy przeznaczone są do dezynfekcji powietrza i pomieszczeń w obecności ludzi.

Wdrażając w firmie nadzwyczajne środki ostrożności i nowe procedury pracy podczas pandemii, nasze myślenie skierowaliśmy na zapobieganie rozprzestrzeniania się wirusa, nie tylko poprzez stosowanie rygorystycznych procedur, ale również poprzez stworzenie produktu będącego narzędziem go zwalczającym. Dziś z nadzieją, że pomoże on ochronić życie i zdrowie wielu osób oraz wesprze wszelkie działania medyczne, wprowadzamy go do oferty – informuje zarząd Leny Lighting.

Gdzie warto używać lamp UV-C?

Światło ultrafioletowe jest skutecznym narzędziem w walce z wirusami, bakteriami i grzybami. Już od wielu lat jest wykorzystywane nie tylko w placówkach medycznych: w szpitalach, do odkażania sal operacyjnych, zabiegowych, sal chorych, narzędzi i przyrządów medycznych. Dezynfekcja światłem UVC jest również powszechnie stosowana do pasteryzacji mleka, odkażania środków lokomocji oraz sterylizacji narzędzi w salonach kosmetycznych i fryzjerskich.

Z dezynfekcyjnych właściwości lamp ze światłem UVC może korzystać każdy: prywatnie w domu i w pracy. Lampy UV-C stosuje się do odkażania:

 • przestrzeni domowej: pokoi, w których przebywają osoby chore, zakupów oraz wszystkich przedmiotów osobistych, które wymagają dezynfekcji – takich jak: telefony, dokumenty, karty bankowe, pieniądze,
 • środków lokomocji publicznej i prywatnej,
 • obiektów hotelowych, pensjonatów i restauracji,
 • różnej wielkości sklepów,
 • salonów beauty,
 • obiektów edukacyjnych i opiekuńczych,
 • urzędów i przestrzeni użyteczności publicznej,
 • gabinetów lekarskich.

Miejsca zastosowania można wymieniać bez końca, nie zapominając o zastosowaniach domowych do odkażania pokoi, w których przebywają osoby obłożnie chore, telefonów, kart bankowych, pieniędzy czy nawet zakupów, które w podczas całego procesu dystrybucyjnego miały styczność z wieloma osobami.

Zobacz także: Jak bezpiecznie używać lamp UVC – zalecenia UOKiK i CIOP

Dezynfekcja powierzchni

Rodzina lamp UV-C STERILON jest przeznaczona do dezynfekcji powierzchni. Wystarczy skierować lampę UV bezpośrednio na powierzchnię przez określony czas, aby skutecznie zabijać mikroorganizmy.

W ofercie Lena Lighting znajdują lampy UV-C STERILON o różnych mocach:

 • 36W – zdezynfekują przestrzeń około 15 m2
 • 72 W – przeznaczone są do powierzchni 25 m2
 • 108 W – sprawdzą się w pomieszczeniu do 35 m2

W zależności od mocy lampy UVC, czas naświetlania powierzchni przeznaczonej do dezynfekcji waha się. Ale już w kilkanaście minut można doraźnie odkazić zagrożone przestrzenie. Jeśli naświetlanie ustawimy na kilka godzin, a moc lampy odpowiednio dopasujemy do wielkości powierzchni, możemy mieć pewność, że przestrzeń ta będzie wolna od wirusów, bakterii, i innych mikroorganizmów.

Dezynfekcja powietrza

Przenośne lampy UV-C STERILON FLOW są niezastąpione  w pomieszczeniach, gdzie trzeba zdezynfekować powietrze w obecności ludzi. Osłonięte światło UV-C nie wydostaje się na zewnątrz lampy. Dzięki wymuszonej cyrkulacji, powietrze przechodzi przez wnętrze lampy, gdzie zostaje naświetlone i oczyszczone, a następnie wyparte na zewnątrz. Jedna lampa UV-C STERILON FLOW może oczyścić  powietrze w pomieszczeniu wielkości do 75m3.

Dwufunkcyjność lampy UV-C STERILON FLOW pozwala na jej otwarcie i bezpośrednią dezynfekcję powierzchni. Wtedy jednak należy opuścić pomieszczenie i podczas włączania i wyłączania zachować odpowiednie środki ostrożności.

Ogromną zaletą przepływowych lamp ze światłem UV-C jest fakt, że mogą być włączone i czynnie dezynfekować powietrze w pomieszczeniach, w których przebywają ludzie – wszędzie tam, gdzie istnieje ryzyko występowania niebezpiecznych mikroorganizmów. Znajdują zastosowanie m.in. w jednostkach administracyjnych i edukacyjnych, w sklepach, salonach usługowych i prywatnych domach. Ich stosowanie jest szczególnie pożądane w obiektach służby zdrowia, w tym w szpitalach, gdzie powinny stanowić standardowe wyposażenie.

Lampy te oprócz swojej nieocenionej funkcjonalności mogą stanowić ciekawy element wyposażenia wnętrza. Ich design jest tak zaprojektowany, aby pasowały nawet do najbardziej reprezentacyjnego pomieszczenia.

Rodzina przenośnych lamp UV-C STERILON w skrócie

DziałanieZastosowanie
– unieszkodliwia wszystkie wirusy, bakterie i inne drobnoustroje w zasięgu działania lampy,
– sterylizacja promieniowaniem UVC
– kierowanie strumieniem dezynfekcji
skuteczność działania już po kilku minutach
– nie wytwarza negatywnego ozonu    
– placówki  medyczne,
– transport  medyczny i publiczny, spedycja
– sklepy,  punkty  usługowe, 
stacje benzynowe, 
– administracja  publiczna, 
– placówki opiekuńcze i edukacyjne,
– domy  prywatne, pokoje chorych, zakupy
– przedmioty osobiste np.: telefony, dokumenty,  karty  bankowe, pieniądze, itd

www.lenalighting.pl

Zamów prenumeratę Rynku Elektrycznego Przejdź do formularza

Zapisz się na bezpłatny newsletter