UOKiK zaleca ostrożność przy korzystaniu z lamp do dezynfekcji

27/04/2020
lampa bekteriobójcza w wersji mobilnej

Na rynku dostępne są oprawy do dezynfekcji wykorzystujące promieniowanie UVC. Czy takie urządzenie jest bezpieczne i czy można go używać w domu? Na co powinno się zwrócić uwagę przed ewentualnym zakupem?

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przedstawił kilka zasad korzystania z opraw UVC. Na stronie OUKiK czytamy, że stosowanie opraw bakteriobójczych wykorzystujących promieniowanie UVC do dezynfekcji jest wskazane w miejscach publicznych. Pomieszczenia, przez które przechodzi wiele osób, które dotykają różnych powierzchni, powinny być odkażane. Promieniowanie UVC może w tym skutecznie pomagać, zwłaszcza w dezynfekcji powietrza i powierzchni, których nie można spryskać preparatem bakteriobójczym. Konieczne jest jednak zachowanie odpowiednich środków ostrożności:

  • w czasie naświetlania bezpośrednim promieniowaniem UVC w pomieszczeniu nie powinny przebywać osoby ani zwierzęta;
  • po naświetlaniu pomieszczenie powinno być przewietrzone ze względu na wytworzony ozon.

Zobacz także: Lampy do dezynfekcji od polskiego producenta oświetlenia

Stosowanie opraw UVC w domach, gdzie mieszkają starsze osoby, nie jest jednak wskazane. Wystarczy dezynfekcja środkami chemicznymi miejsc najczęściej dotykanych (klamki, włączniki itp.).

Jak bezpiecznie używać opraw do dezynfekcji?

UOKiK zwraca uwagę, że do każdej oprawy UVC powinna być dołączona w języku polskim instrukcja lub ulotka informująca, jak bezpiecznie stosować urządzenie. Wskazane jest, aby oprawa była włączana i wyłączana zdalnie, np. poprzez pilota lub żeby była wyposażona we włącznik/wyłącznik czasowy. Jeśli tego nie posiada, to do oprawy powinna być dołączona certyfikowana przyłbica ochronna chroniąca przed promieniowaniem UVC. Osoba obsługująca lampę (włączanie i wyłączanie) powinna nakładać tę przyłbicę oraz być ubrana w odzież z długimi rękawami i rękawice ochronne, np. bawełniane. Czas ekspozycji podczas tych czynności powinien być krótki, a zabezpieczenie operatora oprawy zgodne ze wskazaniem producenta.

Zobacz także: Produkty marki OSRAM do walki z patogenami

Obowiązki producenta opraw UVC

Producent oprawy powinien podać czas naświetlania, w zależności od odległości powierzchni świecącej oprawy od powierzchni dezynfekowanej tak, aby dawka promieniowania była skuteczna w unicestwieniu koronawirusa, czyli wynosiła ok. 2700 J/m2. Wymaga to wcześniejszego wykonania przez producenta pomiarów natężenia napromienienia promieniowaniem UVC (w W/m2) w rożnych odległościach od oprawy tak, aby rzetelnie wyznaczono niezbędny czas naświetlania dla uzyskania takiej dawki (dawka = natężenie napromieniania x czas naświetlania). Należy zwrócić uwagę, że joul (J) to jest wat (W) x sekunda (s), czyli do wyznaczenia dawki wstawiamy do wzoru czas w sekundach.

Więcej informacji udostępnia Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy: Zmniejszenie zagrożenia COVID-19 przez zastosowanie promieniowania ultrafioletowego

RE na podstawie materiałów UOKiK i CIOP

Fot. CIOP

Zamów prenumeratę Rynku Elektrycznego Przejdź do formularza

Zapisz się na bezpłatny newsletter