OSRAM chce wykorzystać nantechnologię

21/01/2020
oświetlenie Osram na lotnisku w Pekinie

OSRAM zainteresował się nanotechnologią. Dnia 21 stycznia 2020 r. OSRAM Opto Semiconductors GmbH podpisał porozumienie z polską firmą XTPL S.A. dotyczące wykorzystania technologii nanodruku w produkcji sprzętu oświetleniowego.

Wartość rynku oświetlenia LED

Branża oświetleniowa od wielu lat zmierza w stronę coraz większego wykorzystania emitujących światło materiałów półprzewodnikowych, które przetwarzają energię elektryczną na światło. Wykorzystuje się je w oświetleniu LED i OLED. Według danych Frost & Sullivan z czerwca 2019 r. szacowana wielkość globalnego rynku oświetlenia LED w 2019 roku to prawie 70 mld USD, natomiast w 2023 r. ma to już być niemal 100 mld USD.

Branża oświetleniowa potrzebuje zaawansowanych technologii LED

Celem porozumienia między OSRAM i XTPL jest potwierdzenie parametrów technologii rozwijanej i komercjalizowanej przez XTPL oraz ocena możliwości zaimplementowania jej do procesów produkcyjnych OSRAM.

Niemiecki OSRAM nawiązał z nami kontakt, ponieważ poszukuje efektywnych rozwiązań technologicznych dla wyzwań związanych z produkcją przyszłych generacji elementów oświetleniowych. Odpowiedzią może być właśnie technologia druku XTPL. Nasi partnerzy zdecydowali się na współpracę w zakresie ewaluacji technologii do tworzenia specyficznych połączeń przewodzących. Potencjalne przemysłowe zastosowanie metody XTPL w branży oświetleniowej to kolejny dowód na jej platformowość, pozwalającą na wykorzystanie w szeregu dynamicznie rosnących branżach wysokich technologii – mówi dr Filip Granek, prezes zarządu XTPL S.A.

OSRAM na globalnym rynku oświetleniowym

OSRAM to globalny gracz branży oświetleniowej – jeden z największych producentów sprzętu oświetleniowego na świecie. Koncern rozwija i produkuje także materiały optoelektroniczne. Przychody Grupy OSRAM w roku obrotowym 2018/2019 (zakończonym 30 września 2019 r.) wyniosły 3,5 mld EUR. OSRAM, poprzez OSRAM Licht AG, jest notowany na giełdzie we Frankfurcie od 2013 r., a jego obecna wycena przekracza 4 mld EUR. Grupa ma niemal 18 tys. patentów oraz wniosków patentowych w portfolio. W 2019 r. na działalność R&D OSRAM przeznaczył ponad 11 proc. rocznych przychodów.

XTPL kształtuje nanoprzyszłość

Firma XTPL SA działa w segmencie nanotechnologii. Firma rozwija i komercjalizuje innowacyjną w skali globalnej, platformową technologię, która umożliwia ultraprecyzyjne drukowanie nanomateriałów.

Spółka XTPL jest notowana na GPW w Warszawie.

RE

Fot. Oświetlenie lotniska w Pekinie. OSRAM

Zamów prenumeratę Rynku Elektrycznego Przejdź do formularza

Zapisz się na bezpłatny newsletter