Akwizycja w segmencie zarządzania energią. SolarEdge przejmuje Hark Systems

20/01/2023
System pv SolarEdge montowany przez Ekosun

SolarEdge Technologies, globalny lider w dziedzinie inteligentnych technologii energetycznych, zawarł ostateczną umowę nabycia całego kapitału zakładowego firmy Hark Systems Ltd.

Założona w 2016 r. i mająca siedzibę w Leeds w Wielkiej Brytanii firma Hark Systems oferuje wysoce elastyczną platformę Software as a Service (SaaS) Internet of Things (IoT), która umożliwia przedsiębiorstwom i operatorom aktywów podłączenie, analizę i optymalizację aktywów przemysłowych i energii w ich obiektach komercyjnych. Technologia firmy Hark pozwala na szybkie wdrożenie i uruchomienie w wielu obiektach.

SolarEdge jest światowym liderem w dziedzinie inteligentnych technologii energetycznych. Firma oferuje kompletny zestaw rozwiązań w zakresie instalacji fotowoltaicznych, magazynowania energii elektrycznej, ładowania EV i usług sieciowych dla różnych segmentów rynku energetycznego. SolarEdge opracował inteligentny falownik fotowoltaiczny, który zmienił sposób pozyskiwania i zarządzania energią w systemach pv.

Przejęcie Hark umożliwi firmie SolarEdge zaoferowanie swoim klientom komercyjnym i przemysłowym (C&I) rozszerzonych możliwości w zakresie zarządzania energią i łączności, w tym identyfikacji potencjalnych oszczędności energii, wykrywania anomalii w zużyciu energii przez aktywa oraz optymalizacji zużycia energii i emisji dwutlenku węgla poprzez orkiestrację obciążenia i kontrolę magazynowania.

Cieszymy się, że w przyszłości SolarEdge będzie mógł zaoferować polskim firmom jeszcze inteligentniejsze rozwiązania energetyczne, które pomogą nie tylko oszczędzać energię, lecz także przyczynią się do realizacji środowiskowych standardów ESG – powiedział Michał Marona, Country Manager, SolarEdge Technologies Poland.

SolarEdge zrewolucjonizował sposób zbierania i zarządzania energią słoneczną i wdrożył miliony inteligentnych systemów zarządzania energią na całym świecie. Jesteśmy podekscytowani możliwością bycia częścią oferty SolarEdge i dołączenia do ich globalnej infrastruktury, aby pomóc przedsiębiorstwom na rynku C&I w zarządzaniu energią w bardziej wydajny i zrównoważony sposób – powiedział Jordan Appleson, CEO i współzałożyciel Hark Systems.

Przejęcie podlega pewnym zwyczajowym warunkom zamknięcia oraz zatwierdzeniom regulacyjnym i oczekuje się, że zostanie zamknięte w drugim kwartale 2023 roku.

RE na podstawie materiałów prasowych SolarEdge
Fot. SolarEdge – instalacja fotowoltaiczna o mocy 557 kW w zakładzie produkcyjnym w Bielsko-Białej, instalowana przez Ekosun

Zapisz się na bezpłatny newsletter