Kontrola rynku oświetleniowego – produkty wyposażone
Wojewódzkie inspektoraty Inspekcji Handlowej w Gorzowie Wielkopolskim, Katowicach, Łodzi i Olsztynie od lutego do czerwca 2024 r. sprawdziły 10 modeli produktów oświetleniowych – produktów wyposażonych z oddzielnym osprzętem sterującym i źródłem lub źródłami światła.
Inspektorzy sprawdzili, czy produkty mają parametry deklarowane przez producentów oraz wymagane: dokumentację i oznakowanie.
Celem kontroli było zweryfikowanie deklarowanego przez producentów poziomu zużycia energii, istotnego z punktu widzenia zrównoważonej konsumpcji oraz domowego budżetu.
Zobacz: Wykaz skontrolowanych produktów
Produkty wyposażone mają co najmniej jedno źródło światła i/lub co najmniej jeden oddzielny osprzęt sterujący. To np. oprawy oświetleniowe, które można rozmontować, aby oddzielnie zweryfikować źródło/a światła wewnątrz oprawy, a także półki, lustra, gabloty lub inne meble ze źródłem/ami światła. Jeśli nie można rozmontować produktu wyposażonego w celu weryfikacji źródła światła i oddzielnego osprzętu sterującego, to cały produkt uznaje się za źródło światła. Podlega on wtedy odrębnym przepisom.
Kontrole przeprowadzono u:
- 6 dystrybutorów – w 2 sklepach detalicznych i 4 wielkopowierzchniowych – sprawdzenie dokumentacji i badania laboratoryjne produktu,
- 3 producentów – sprawdzenie dokumentacji produktu, wymaganych informacji na stronie internetowej oraz badania laboratoryjne.
Produkty pochodziły z Chin (6) oraz z Polski, Szwecji, Francji i Holandii (po 1).
Przedsiębiorców wytypowano na podstawie monitoringu własnego, sygnałów z rynku oraz dostępności.
Wymagania formalne dotyczące produktów wyposażonych
Inspektorzy weryfikowali, czy:
- na opakowaniu produktu znajdują się informacje lub piktogramy o wymienialności źródła światła i/lub oddzielnego osprzętu sterującego,
- w instrukcji obsługi oraz na stronie internetowej producenta jest instrukcja demontażu produktu po zakończeniu eksploatacji,
- instrukcja obsługi zawiera informację o klasie efektywności energetycznej źródła światła,
- dokumentacja techniczna produktu jest kompletna.
Wyniki kontroli – wymagania formalne
Na 10 modeli produktów wyposażonych w 2 stwierdzono niezgodności, w 1 przypadku wszystkie niżej wymienione.
- Brak w instrukcji obsługi informacji o sposobie wymontowania źródła światła i oddzielnego osprzętu sterującego na koniec eksploatacji produktu.
- Brak informacji o sposobie postępowania na koniec okresu eksploatacji na stronie WWW producenta.
Efekt: konsumenci nie są właściwie informowani, jak postępować ze zużytym sprzętem.
- Brak informacji o możliwości wymiany źródła światła i osprzętu sterującego przez wykwalifikowany personel.
Efekt: Bak informacji o możliwościach wymiany elementów produktu wyposażonego, co może prowadzić nawet do jego uszkodzenia.
Badania laboratoryjne produktów wyposażonych
Eksperci w laboratorium badawczym zweryfikowali parametry produktów wyposażonych zadeklarowane przez producentów:
- moc w trybie włączenia, czyli ile mocy zużywa źródło do wytworzenia światła,
- użyteczny strumień świetlny, czyli moc światła, jaką emituje dane źródło światła – im więcej lumenów, tym więcej światła dostarcza,
- moc w stanie: bez obciążenia, czuwania i czuwania przy podłączeniu do sieci,
- skorelowaną temperaturę barwową – im niższa wartość, tym cieplejsza barwa światła,
- efektywność energetyczną osprzętu sterującego – im wyższa klasa, tym mniej energii zużywa urządzenie i jest bardziej energooszczędne
Wyniki badań laboratoryjnych
Badania wykazały nieprawidłowo zadeklarowaną temperaturę barwową w 1 wyrobie – podana przez
producenta: 4000 K, stwierdzona w badaniach: 4500 K. Oznacza to, że takie źródło światła będzie świeciło chłodniejszą barwą, niż powinno według deklaracji producenta.
Co dalej?
W związku z niewłaściwie zadeklarowaną przez producenta temperaturą barwową w produkcie wyposażonym działania prowadzi wojewódzki inspektorat Inspekcji Handlowej. Organ może np. nakazać wycofanie wyrobu z obrotu lub z użytku, zakazać jego udostępniania lub ograniczyć jego udostępnianie.
Podsumowanie kontroli
- Nieprawidłowości w 3 na 10 produktów wyposażonych z co najmniej jednym źródłem światła i/lub co najmniej jednym oddzielnym osprzętem sterującym.
- 1 produkt – niezgodność zadeklarowanych parametrów
- 1 produkt – nieprawidłowo sporządzona instrukcji obsługi
- 1 produkt – brak wymaganych informacji na stronie WWW producenta
RE na podstawie danych UOKiK