Poziomy banner na głównej

Apator przewiduje mniejszy zysk

08/11/2019
raport za pierwsze półrocze 2019 Apator

Pomimo zwiększenia przychodów, w pierwszym półroczu w dół poszły zyski Apatora. W marcu spółka ogłosiła prognozy mówiące o osiągnięciu 880-920 mln zł przychodów oraz 72-75 mln zł skonsolidowanego zysku netto, jednak musiała je obniżyć.

Apator musiał skorygować prognozy ze względu na sytuację makroekonomiczną na rynku krajowym i rynkach zagranicznych. Przychody będą mniejsze: 877 mln zł, także zysk: 67 mln zł.

Najlepiej wiodło się segmentowi „Gaz”, którego przychody wzrosły o 18 proc., do 111 mln zł. O 10 proc. przychody zwiększył segment „Woda i Ciepło”, a o 6 proc. największy (wygenerował 185 mln zł) segment „Energia Elektryczna”.

Spółka koncentruje prace badawcze na opracowaniu i wdrożeniu na rynek inteligentnych systemów dla energetyki zawodowej i przemysłu, które stanowią odpowiedź na zmiany w sektorze powodowane wzrostem udziału energetyki rozproszonej i digitalizacją. W ostatnim okresie grupa pracowała nad praktycznym zastosowaniem najnowszych technologii komunikacyjnych: LTE-M, NB IoT oraz wM-BUS. Na rynku litewskim firma przetestowała inteligentne liczniki wyposażone w moduł NB-IoT, zaś w Warszawie, na zlecenie innogy Stoen Operator, Apator dostarczył system odczytowy 4Grid wraz z 1,5 tys. liczników w celu porównania skuteczności kilku technologii komunikacyjnych. Ten kontrakt jest kolejnym, obok Smart City Wrocław, projektem realizowanym przez Grupę Apator w związku z implementacją inteligentnych rozwiązań na rynku.

Apator podjął decyzję o wypłacie zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy z zysku za 2019 rok w wysokości 0,45 zł na jedną akcję tj. w łącznej kwocie 14,8 mln zł.

KZ

Więcej spółek elektrotechnicznych w numerze listopadowym RE

Zamów prenumeratę Rynku Elektrycznego Przejdź do formularza

Zapisz się na bezpłatny newsletter